Jak kupować aparat kompaktowy

Jeśli zależy ci na jakości zdjęć czy możliwości korzystania z dużego zoomu zastanów się nad zakupem dużego i ciężkiego sprzętu - po lewej wyglądający jak lustrzanka zaawansowany aparat hybrydowy. Jeśli chcesz nosić aparat zawsze przy sobie, a nie zależy ci na najwyższej jakości zdjęć, możesz wybrać aparat typu slim (po prawej). Jeśli najważniejszym kryterium jest cena, rozważ zakup typowego, prostego modelu (w środku).

Baterie

Jak kupować aparat kompaktowy

Różne typy baterii w aparatach cyfrowych - akumulator litowo-jonowy oraz popularne paluszki.

W większości aparatów kompaktowych stosuje się akumulatory litowo-jonowe. Są małe, lekkie i bardzo wydajne, ale także drogie i wymagają dedykowanej ładowarki. W aparatach najtańszych i niektórych modelach z dużym zoomem wykorzystuje się także baterie typu AA ("paluszki"). Ich zaletą jest powszechna dostępność gdy zabraknie w cyfrówce prądu możesz je niemal wszędzie dokupić.

Podsumowanie: Stosowanie typowych baterii AA i nietypowych akumulatorów litowo-jonowych ma swoje zarówno wady jak i zalety. Rodzaj zasilania wybieranej cyfrówki jest jednym z mniej istotnych kryteriów przy wyborze aparatu.

Dodatki (GPS, WiFi)

Niektóre aparaty cyfrowe są wyposażane w podzespoły umożliwiające wykonywanie dodatkowych zadań - rejestrowania informacji o miejscu wykonania zdjęć (kilka miesięcy temu pojawił się pierwszy aparat fotograficzny z odbiornikiem GPS - Nikon Coolpix P6000) oraz możliwości wysyłania zdjęć poprzez łącza WiFi lub Ethernet. Tego rodzaju możliwości nie są oczywiście niezbędne, a większości przypadków mogą być nawet rzadko wykorzystywane. Na ogół wiemy gdzie fotografowaliśmy, a przesyłanie zdjęć przez WiFi może wcale nie okazać się wygodniejsze niż zgranie ich do komputera poprzez czytnik kart lub łącze USB. Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach GPS lub WiFi w cyfrówce mogą być bardzo przydatne. Na przykład osoby dokumentujące nieruchomości zapewne chętnie skorzystają z automatycznego "podpisywania" zdjęć geotagiem.

Podsumowanie: Wybór aparatu z dodatkowymi, nietypowymi funkcjami ma sens właściwie wyłącznie wtedy, gdy masz pewność, że z nich skorzystasz.

Istotne funkcje

Aparaty cyfrowe w zależności od klasy dysponują mniejszą lub większą ilością funkcji. Bardziej zaawansowane modele - podobnie jak lustrzanki - pozwalają na dowolne sterowanie parametrami ekspozycji (możesz zmieniać zarówno czas jak i przysłonę), ręczny balans bieli oraz możliwość dowolnego ustawienia czułości. Zachęcamy do wyboru aparatu, który pozwala użytkownikowi mieć wpływ na wyżej wymienione parametry. Nawet jeśli na początku wydają się enigmatycznie, dość szybko może się okazać, że ich używanie nie jest skomplikowane i użytkownik zacznie z nich robić użytek.

Podsumowanie: Jeśli kupujesz cyfrówkę zakładając brak chęci zgłębiania tajników technik fotografowania, występowanie w wybranym modelu trzech wymienionych funkcji w niczym nie przeszkodzi. Każdy aparat można ustawić w tryb w pełni zautomatyzowany.

Funkcje dodatkowe

Jak kupować aparat kompaktowy

Jeśli zależy ci na jakości obrazu, możliwości korzystania z dużego zoomu pogódź się z koniecznością zakupu większego i ciężkiego sprzętu (po lewej aparat hybrydowy). Jeśli chcesz nosić aparat zawsze przy sobie, a nie zależy ci na najwyższej jakości obrazu możesz wybrać aparat typu slim (po prawej).

Większość cyfrówek dysponuje przynajmniej kilkoma typowymi funkcjami dodatkowymi. Możesz użyć zautomatyzowanych trybów tematycznych, które pomagają fotografować w różnych typowych sytuacjach fotograficznych (na plaży, śniegu czy po zmierzchu). Niektóre aparaty dysponują oprogramowaniem zdolnym rozpoznawać znajdujące się w kadrze twarze. Dzięki temu aparat automatycznie dobiera wszystkie parametry (łącznie z właściwym ustawieniem ostrości) by rozpoznane twarze - a przynajmniej niektóre - były prawidłowo odwzorowane. Funkcja jest dość przydatna - dzięki niej więcej zdjęć przedstawiających ludzi możesz uznać za udane (zdarza się, że podczas fotografowania osób, aparat będzie ustawiał ostrość na motyw znajdujący się w tle, co może skutkować tym, że znajdujące się na pierwszym planie postacie są nieostre).

Jak kupować aparat kompaktowy

Kółko zmiany wartości występujące w zaawansowanych aparatach. Pozwala na szybkie ustawienie żądanej wartości przysłony lub czasu.

Kolejną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę jest możliwość filmowania. W ostatnim czasie mamy tu do czynienia z nową jakością - coraz częściej aparaty kompaktowe rejestrują ruchomy obraz w rozdzielczości HD (najczęściej w standardzie 720p). Funkcja filmowania jest jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji dodatkowych w cyfrówkach. Ponieważ obecnie jesteśmy świadkami przełomu technologicznego, jaki dokonuje się w dziedzinie telewizji i wideo (wdrażana i upowszechniana jest technologia HDTV) polecamy wybór aparatu kompatybilnego ze sprzętem nowej generacji. Filmy rejestrowane nowymi aparatami cyfrowymi w przeciwieństwie do sekwencji wideo, jakie zapisywały cyfrówki z początku wieku są naprawdę przyzwoitej jakości. Niektóre aparaty rejestrują obraz tak dobrej jakości, że zastanawiamy się czy nie testować ich zgodnie z procedurą przewidzianą dla kamer wideo i porównywać nagrania.

Podsumowanie: Obecność programów tematycznych czy funkcja rozpoznawania twarzy nie jest niezbędna, ale znacznie usprawnia fotografowanie cyfrówką (szczególnie przyda się osobom początkującycm). Polecamy wybór modelu aparatu, który pozwala na rejestrację wideo w rozdzielczości HD - to z kolei przyda się także użytkownikom zaawansowanym.