Jak kupować drukarkę?

Atramentowa czy laserowa? Zwykła drukarka czy wielofunkcyjny kombajn? Dzięki naszym poradom kupisz drukarkę odpowiednią do twoich potrzeb.


PC World Testy - urządzenia drukujące

Wszystko o drukarkach dla małych firm:

PC World Moja Firma

Drukarka to sprzęt, którego zwykle nie wymienia się częściej niż raz na kilka lat. Dlatego urządzenie, które wybierzemy, musi odpowiadać naszym potrzebom, a dodatkowo być bezawaryjne i tanie w eksploatacji. Oto pięć wskazówek, które ułatwią ci kupno odpowiedniej drukarki.

Kolorowa czy monochromatyczna?

Jeśli drukujesz przede wszystkim tekst to czarno-biała drukarka będzie dla ciebie idealna ze względu na swoją wydajność. Jeśli jednak zamierzasz drukować także zdjęcia lub kolorowe materiały do służbowych prezentacji powinieneś zastanowić się nad kupnem kolorowej drukarki.

Atramentowa czy laserowa?

Drukarki atramentowe znacznie przewyższają laserowe w druku kolorowych materiałów. Różnica widoczna jest zwłaszcza przy zdjęciach, gdzie istotne są nawet najmniejsze szczegóły. Drukarki laserowe lub LED świetnie sprawdzają się za to w biurach, do drukowania dużych ilości tekstu. Są wydajne i szybkie.

Zwykła drukarka czy kombajn?

Wystarczy ci sama drukarka czy potrzebujesz też skanera, faksu i ksero? Urządzenia typu all-in-one kuszą mnogością funkcji, ale za to odstraszają ceną. Niektórzy użytkownicy decydują się wręcz na kupno zwykłej drukarki, a w sytuacji gdy potrzebny jest skan czy ksero, korzystają z usług wyspecjalizowanych zakładów kserograficznych.

10 czy 100 stron dziennie?

Jeśli nie drukujesz więcej niż 10-15 stron dziennie to mała drukarka z podajnikiem papieru na 100 arkuszy na pewno ci wystarczy. W przypadku gdy przez twoją drukarkę przechodzi więcej niż 100 stron dziennie, powinieneś zastanowić się nad czymś zdecydowanie większym. Warto wtedy zainwestować w urządzenie, które zmieści ponad 350 arkuszy papieru naraz. Zwróć uwagę także czy drukarka posiada specjalną "tackę", na której lądują wydrukowane strony.

Ile to kosztuje?

Sprawdź ile kosztują tonery lub kartridże do drukarki, którą wybrałeś. Następnie odnajdź dane producenta na temat ilości stron, które można wydrukować na jednym tonerze. Pamiętaj, że są to jedynie dane orientacyjne. Podziel teraz cenę przez liczbę stron, a otrzymasz koszt wydrukowania jednego arkusza papieru. Zwykle sprawdza się zasada, że im tańsza drukarka tym droższe tonery. Warto dokładnie przeanalizować ceny, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zasady i wybrać najkorzystniejszą ofertę.