Jak kupować karty pamięci

Pojemne karty pamięci stanowią bardzo istotny element wyposażenia dla każdego użytkownika aparatu cyfrowego, kamery HD czy przenośnego odtwarzacza multimedialnego. Zwyczajowo, decydując się na ich zakup kierujemy się głownie dwiema cechami: pojemnością i ceną. Nasze testy modeli SD i CF o pojemnościach 16 i 32 GB wskazują, że ogromne dysproporcje występują także w wydajności nośników. Wybór wolnej karty może pozbawić nas możliwości sprawnego wykonania serii zdjęć, a w przypadku odtwarzacza multimedialnego zwiększy czas przegrywania plików MP3 czy DivX nawet o kilkadziesiąt minut.

Pojemne karty pamięci stanowią bardzo istotny element wyposażenia dla każdego użytkownika aparatu cyfrowego, kamery HD czy przenośnego odtwarzacza multimedialnego. Zwyczajowo, decydując się na ich zakup kierujemy się głownie dwiema cechami: pojemnością i ceną. Nasze testy modeli SD i CF o pojemnościach 16 i 32 GB wskazują, że ogromne dysproporcje występują także w wydajności nośników. Wybór wolnej karty może pozbawić nas możliwości sprawnego wykonania serii zdjęć, a w przypadku odtwarzacza multimedialnego zwiększy czas przegrywania plików MP3 czy DivX nawet o kilkadziesiąt minut.

To jak szybko karta jest w stanie zapisywać zdjęcia jest niezwykle istotne głównie dla osób fotografujących cyfrowymi lustrzankami. Jedną z podstawowych zalet tej szczególnej grupy aparatów fotograficznych jest bowiem zdolność do rejestracji wielu ujęć w krótkim czasie. W testach przeprowadzonych w naszym laboratorium wynika, że dostępne na rynku karty pamięci (zarówno CF jak i SD) nadal bardzo różnią pod względem wydajności. W skrajnych przypadkach tym samym aparatem, w tym samym czasie da się zarejestrować dwukrotnie więcej lub mniej ujęć w zależności od użytego nośnika pamięci. Wydajność karty będzie miała także spore znaczenie dla użytkowników kamer wideo (szczególnie tych, które nagrywają w High Definition), zapisujących pliki filmowe na wymiennym nośniku typu flash. W urządzeniach tego typu istnieje konieczność zapisu bardzo dużej ilości danych w czasie rzeczywistym. Może się okazać, że zbyt mało wydajna karta pamięci nie będzie w stanie zapewnić dostatecznie szybkiego przetwarzania danych i rejestracja filmu może się nie powieść (podczas naszych testów zdarzył się taki przypadek - karta SDHC firmy PQI nie była w stanie zapisywać strumienia danych podczas rejestracji sekwencji wideo 720p wykonywanej za pomocą kompaktowego aparatu Kodaka). Wybierając kartę pamięci warto określić z jakim urządzeniem ma ona współpracować.

Dobierz kartę do swoich potrzeb

Sprawdziliśmy na jakich urządzeniach występują największe różnice wydajności kart. Innymi słowy chcieliśmy sprawdzić, komu powinno najbardziej zależeć na zakupie najwydajniejszego nośnika pamięci, a komu wystarczy model tańszy - wolniejszy, ale charakteryzujący się dobrym stosunkiem wydajności do ceny.

Tak jak przewidywaliśmy najwięcej korzyści z szybkich kart odniosą użytkownicy cyfrowych lustrzanek, którzy zawodowo, bądź tylko hobbystycznie wykorzystują tryby seryjne swoich aparatów (szczególnie fotoreporterzy czy też fotoamatorzy pasjonujący się uwiecznianiem zmagań sportowych). Z testów jakie przeprowadziliśmy na losowo wybranych, popularnych aparatach kompaktowych kilku producentów wynika, że wydajność nośnika pamięci ma znacznie mniejsze znaczenie. Przy wyborze karty do tego typu aparatu należy się raczej kierować takimi kryteriami jak cena i długość okresu gwarancyjnego (sugerujemy zakup modeli z dożywotnią gwarancją).

O ile w przypadku lustrzanek czy kamer wideo wydajność nośnika pamięci może stanowić warunek sine qua non - zbyt wolna karta zapisze tylko część ujęć lub nie zdoła zapisać wymagającej rejestracji wideo - o tyle w takich urządzeniach jak palmtop, odtwarzacz plików muzycznych czy nawigacja GPS wpłynie wyłącznie na komfort obsługi urządzenia. Użytkownik tego typu urządzenia, jeśli użyje mało wydajnej karty pamięci musi uzbroić się w cierpliwość przy zapisie danych. Problem wydaje się błahy, gdy w grę wchodzi kopiowanie niewielkiej ilości danych. Różnice w transferze 100 czy nawet 300 MB plików MP3 można mierzyć w sekundach. Jeśli zaś mamy transferować pakiety wielogigabajtowe (w teście mieliśmy modele o pojemności 16 i 32 GB) nasza cierpliwość może być wystawiona na poważną próbę. W tabeli, jaką prezentujemy w dalszej części tekstu widać ile może trwać zapis zaledwie 2 GB małych plików (1022 pliki JPEG) - karta Transcend CF 16GB 133x TS16GCF133 czyniła to przez 16 minut! Mniej cierpliwym polecamy zatem wydajniejszy nośnik, by nagrywając na karcie kilkanaście gigabajtów plików muzycznych lub wideo nie musieli czekać kilka godzin.

Uwaga na marketing

Gdy zaczynasz poszukiwanie karty pamięci i zaczynasz wybierać spośród dziesiątek różnych modeli, nasuwa się kilka pytań - czy warto brać pod uwagę karty tylko niektórych marek? Co oznaczają określenia klas szybkości, a co współczynnik pośrednio odnoszący się do prędkości a oznaczany na przykład jako "133x"? Napotkamy poza tym wiele różnych nazw serii, wśród których łatwo się pogubić - nie wiadomo czy karta 133x jest szybsza od tej z oznaczeniami "Class 4", "Speedy", "Ultra" czy "Ultimate".

O ile trudno pokusić się o sensowną klasyfikację nazw własnych, np. wspomnianych wyżej "Speedy" czy "Ultra", to warto zwracać wagę na dwa szczególne rodzaje oznaczeń - liczbę z "iksem" oraz cyfrę stojącą przy słowie "CLASS". Pierwsze oznaczenie wywodzi się z czasów, gdy w komputerach pojawiły się napędy CD-ROM odczytujące dane z prędkością 150 KB/s. Taka prędkość odpowiada odczytowi 1x. Karty oznaczone jako 80x, 100x czy 150x są zaprojektowane tak, by osiągać maksymalny transfer danych będących wielokrotnością 150 KB/s - a więc w tym przypadku 80 x 150 = 12 MB/s, 100 x 150 = 15 MB/s i 150 x 150 = 22,5 MB/s. Drugi standard oznaczenia został opracowany przez stowarzyszenie SDA i dotyczy kart SDHC (nowy standard kart SD o zwiększonej pojemności). Określono 3 klasy prędkości: CLASS2, CLASS4 i CLASS6. Cyfry oznaczają minimalną ilość megabajtów zapisu danych na karcie w ciągu 1 sekundy.

Oznaczenia informujące o wydajności danego modelu odnoszą się więc do pewnych maksymalnych, teoretycznie osiągalnych wartości lub minimalnej dopuszczanej przez producenta prędkości zapisu. Tylko praktyczny test danego modelu pozwala precyzyjnie określić wydajność kart. Wyniki testów laboratoryjnych wykonanych przy użyciu aparatów cyfrowych i czytników karta prezentujemy w tabeli.

Z testów wynika, że trudno jest polecać konkretne marki czy producentów. Okazało się, że w zależności od rodzaju nośnika, produkty z tej samej marki wykazują skrajnie odmienne osiągi. Dobrym przykładem są karty PQI - modele CF zdeklasowany konkurencję, podczas gdy nośnik standardu SDHC okazał się jednym z najsłabszych (tu aby upewnić się, że nie testowaliśmy wadliwego egzemplarza poprosiliśmy o przysłanie drugiego). Podobne doświadczenia mamy z kartami marki Transcend - z tą tylko różnicą, że to SDHC spisywało się lepiej od CF.

Pojemność nie dla każdego

Cena 1 gigabajta nośnika flash nadal spada. W marcu 2006 roku, przeprowadzając porównawczy test pamięci, cieszyliśmy się, że za 130 złote można kupić dobrą kartę SD o pojemności 512 MB (cena 1 GB wynosiła zatem 260 zł). W grudniu 2007 roku za szybką kartę o pojemności 4GB (Kingston SDHC Class 2 SD2/4GB) trzeba było zapłacić prawie tyle samo, bo 129 złotych przy czym cena 1 GB spadła do około 32 zł. Dziś, 1 GB przyzwoitej karty SDHC kosztuje już tylko 8-10 zł. Wybierając kartę SDHC upewnij się, że urządzenie w którym ma pracować obsługuje ten typ nośnika. Niestety starsze urządzenia (także czytniki) nie mogą współpracować z tym nowym standardem - nie jest on kompatybilny wstecz. Podobny problem może pojawić się także w przypadku niektórych starszych urządzeń, zapisujących dane na kartach CompactFlash. Karty o pojemności powyżej 2 GB mogą nie działać prawidłowo.