Jak kupować notebook
-
- Dariusz Rzeźnicki,
-
- 25.10.2009, godz. 10:00
Kupując laptop, powinieneś odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, czego oczekujesz. Zależy ci na mocy porównywalnej z komputerem stacjonarnym, bo lubisz sprawdzać się w wymagających, najnowszych grach? Czy może wolisz poręczne, niewielkie urządzenie, które nie ciąży w podróży i długo pracuje na baterii? Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże ci dokonać wyboru.

Procesor

Ergonomiczna klawiatura to podstawa wygodnego używania każdego notebooka.
Układy stosowane w laptopach mają niższą wydajność niż ich odpowiedniki w komputerach stacjonarnych (wolniejsze taktowanie), ale za to zużywają mniej energii. Nie wymagają potężnych zasilaczy ani intensywnego chłodzenia i na bieżąco dostosowują swoją prędkość do potrzeb systemu. Najpopularniejsze (i najbardziej opłacalne) są w tej chwili procesory Intela z serii Core 2 Duo, wykorzystywane zarówno w wydajnych, jak i ekonomicznych konfiguracjach. Ciekawostką jest tańsza wersja tych procesorów, wyposażona w jeden rdzeń - Intel Core 2 Solo - która z uwagi na niewielki pobór prądu nadaje się do laptopów tanich i długo działających na baterii. To dobra alternatywa dla procesorów Atom, które okazują się za wolne, by pracować z Vistą. Tym, którzy laptopem chcą zastąpić pecet, polecamy konstrukcje z czterordzeniowymi procesorami (Intel Core Quad do laptopów), które w połączeniu z wydajnymi kartami graficznymi sprawdzają się w grach. Platformę AMD w notebookach reprezentują procesory z serii Turion X2 oraz mobilna wersja Athlona 64/64 X2.
Pamięć
Standardem w notebookach są moduły DDR2 800, a w nowszych platformach wykorzystuje się już układy DDR3 1066 (Centrino 2). Współczesny komputer pracujący z Vistą powinien mieć co najmniej 2 GB pamięci RAM. Decydując się na ekonomiczną konfigurację ze słabym procesorem i niewielką ilością pamięci, warto zainstalować starszy i mniej wymagający system - Windows XP. Wówczas wystarczy 1 GB pamięci. 32-bitowe systemy operacyjne mogą zaadresować (obsłużyć) maksymalnie 4096 MB RAM, dlatego jeżeli planujesz używać więcej niż 4 GB pamięci, przygotuj się na system 64-bitowy. Masz do wyboru Windows XP x64, Vistę 64 i Linuksa.
Układ graficzny
Notebooki w rozsądnych cenach mają procesory graficzne, które bez problemu radzą sobie z codziennymi zadaniami. Nawet jeżeli są to tzw. układy zintegrowane, czyli wbudowane w chipset (płytę główną) i korzystające z systemowej pamięci RAM (rozwiązanie wolniejsze, lecz tańsze od osobnej pamięci graficznej). ergonomiczna klawiatura to podstawa wygodnego używania każdego notebooka. PC World październik 2009 | 107 Niestety, zintegrowane z płytą główną układy graficzne, w tym popularny Intel GMA 4500 MHD, okazują się za wolne w grach, dlatego pozostają specjalne konstrukcje, takie jak NVIDIA GeForce 9800 M GS. Jeżeli potrzebujesz wydajnej grafiki za rozsądną cenę, wybierz ATI Radeon HD 4670. Jeśli pojemność pamięci operacyjnej jest niewielka, upewnij się, że karta graficzna ma własną pamięć.
Twardy dysk
Jedyne, o czym musisz zadecydować w tym wypadku, to pojemność - dziś minimum to 250 GB, zwykle 250-320 GB. Czasem jeszcze i szybkość obrotowa, choć tylko w niewielu notebookach jest do wyboru dysk 5400 (standard) lub 7200 obr./min (wydajniejsze, ale zużywają nieco więcej energii, skracając tym samym czas pracy na baterii o kilka do kilkunastu minut). Są też modele z dyskami SSD - bardzo szybkie, ale bardzo drogie. Dysk SSD pozwala zazwyczaj na wydłużenie czasu pracy komputera na baterii (o 5-8 %), jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne, bo nie ma ruchomych części.
Napęd optyczny
Standardowym napędem optycznym jest nagrywarka CD/DVD typu Super Multi, a więc obsługująca formaty DVD+R, -R oraz -RAM. Właściwie nie spotyka się już modeli bez funkcji zapisu na nośnikach dwuwarstwowych (+R/-R DL), za to normą stają się nagrywarki z LightScribe (wypalanie grafiki na odpowiednich płytach) czy SecurDisc (zabezpieczanie krążka hasłem). Przyszłość to napędy z niebieskim laserem: Blu-ray. Są coraz tańsze, a producenci forsują ich montowanie w laptopach.