Jak kupować pamięci RAM

Pamięć RAM to obowiązkowe wyposażenie peceta. Zależnie od tego jaką konfigurację wybierzemy zastosujemy moduły DDR2 lub DDR3. Choć wizualnie są bardzo zbliżone, nie można ich stosować zamienne. Montuje się je w różnych rodzajach gniazd i wymagają innego kontrolera. W poniższym tekście doradzimy wam jaki rodzaj pamięci wybrać i na co zwracać uwagę decydując się na zakup określonego modelu.


Standard DDR3 miał być następcą DDR2 ale "zastępowanie" postępowało bardzo opornie. Dopiero w ostatnim czasie proces ten znacznie przyspieszył. Największą przeszkodą były ceny modułów DDR3, początkowo kilkukrotnie wyższe niż DDR2. Obecnie ceny modułów obu typów coraz bardziej zbliżają się do siebie. Wprowadzenie DDR3 odbywało się opornie, a potrzeby komputerów nie uzasadniały wymiany standardów. Nawet i dziś przepustowość starszego rozwiązania często jest wystarczająca.

Częstotliwość pracy i czasy dostępu modułów RAM to najczęściej: 800 MHz 4-4-4-12 i 1066 MHz 5-5-5-15. Podane wartości czasów dostępu są dość mocnym uśrednieniem, ale dają pewne wyobrażenie o parametrach modułów. DDR3 natomiast standardowo najczęściej pracują z częstotliwością 1333 MHz, ale za to ich czasy dostępu są dłuższe.

Procesor determinuje pamięci

Rodzaj modułów jakie instalujemy w komputerze coraz częściej jest uzależniony od procesora. Do niedawna było inaczej, szczególnie w przypadku procesorów Intela. Core 2 nie dysponowały zintegrowanym kontrolerem pamięci - znajdował się on w mostku północnym płyty głównej. Tak więc producenci mogli stosować kontroler i gniazda według uznania. Tym samym płyty z podstawką LGA775 można dostać zarówno w wersji z gniazdami do modułów DDR2 jak i DDR3. Zastosowanie płyty z modułami DDR3 nie ma w tym przypadku większego wpływu na wydajność całego systemu. Często pamięć DDR2 z krótszymi czasami dostępu daje lepsze wyniki w benchmarkach. W praktyce podczas korzystania z komputera ciężko zauważyć jakąkolwiek różnicę.

Inaczej jest w przypadku procesorów AMD. Athlony i Phenomy, czyli procesory do podstawek AM2 i AM2+ (sprawę podstawek AMD wyjaśniliśmy w poradniku o wyborze procesora), posiadają wbudowany kontroler pamięci DDR2, nie dają więc wyboru co do użytych modułów RAM. Ograniczają jedynie częstotliwość ich pracy - Athlon obsługuje pamięci o częstotliwości do 800 MHz, zaś Phenom do 1066 MHz.

Najnowsze procesory AMD także mają wbudowany kontroler pamięci, ale to prawdziwy majstersztyk obsługujący zarówno moduły DDR2 jak i DDR3. Tym samym procesory takie da się montować na wszystkich płytach z pasującym gniazdem - z podstawkami AM2, AM2+ jaki i AM3 z gniazdami DDR3. Początkowo obsługiwały one moduły DDR3 o częstotliwości do 1333 MHz, ale ostatnio także szybsze - 1600 MHz. I znów zastosowanie modułów nowszej generacji nie daje odczuwalnego wzrostu wydajności systemu. Szybsze działanie komputera potwierdzają tylko pomiary.

Dobre rozwiązania są często kopiowane, nic więc dziwnego, że w najnowszych procesorach Intel zastosował zintegrowany kontroler pamięci, o sprawności znacznie wyższej niż charakteryzującej kontroler w mostku północnym. W procesorach do podstawek LGA1366 i zaprezentowanych ostatnio LGA1156 jest to kontroler DDR3.

Szybkość pamięci uzależniona jest od dostępnego mnożnika. Początkowo Intel w niektórych procesorach blokował go na wartości x8 co pozwalało na uruchomienie pamięci z częstotliwością 1066 MHz. Jednakże ostatnio zrezygnowano z tego pomysłu. Najnowsze procesory Intela - Lynnfield do podstawki LGA1156 mają maksymalny mnożnik pamięci x12 co daje częstotliwość 1600 MHz. Poza tym istnieją procesory z serii ExtremeEdition bez blokady mnożników, w tym oczywiście i pamięci.

Wpuszczanie w kanał

Jak kupować pamięci RAM

Moduły DDR2 i DDR3 wyglądają podobnie, ale różnią się m.in. ilością styków w gnieździe pamięci i wycięciem zabezpieczającym je przed umieszczeniem w niekompatybilnym złączu.

Przy wyborze pamięci należy też zwrócić uwagę na sposób działania pamięci, a właściwie ilość kanałów jej pracy. Od dawna kontrolery obsługują pamięci dwukanałowe (dual channel), podwajające przepustowość. Wymagają one zastosowania dwóch identycznych modułów. Dlatego też najczęściej moduły RAM sprzedawane są w parach. Takie pamięci są stosowane na wszystkich platformach AMD, oraz platformach Intela z podstawkami LGA775 i LGA1156.

Wyjątek stanowi platforma Intela z podstawką LGA1366. Kontroler RAM tych procesorów obsługuje pamięci w trybie trzykanałowym. Oznacza to potrojenie przepustowości w stosunku do trybu jednokanałowego, ale wymaga zastosowania trzech identycznych modułów. Oczywiście odpowiednie zestawy znajdują się w sprzedaży, a ich cena jest proporcjonalna do pojemności w stosunku do modułów sparowanych.