Jak kupować tusz do drukarki? Oryginał w cenie zamiennika

Tusze Canon Pixma 540 XL i 541 XL to dowód na to, że oryginalne materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych wcale nie muszą być droższe od zamienników. Wydając podobną kwotę możemy jednak liczyć na wysoką jakość wydruków, bezawaryjność i zachowanie wszystkich przywilejów gwarancyjnych.

Tusze 540 XL i 541 XL to powiększone wersje standardowych modeli 540 i 541. Podstawowe wersje mają pojemność 8 ml i wydajność 180 stron, XL natomiast zostały powiększone do 21 (540 XL) i 15 ml (541 XL). Dzięki temu uzyskują wydajność odpowiednio 600 i 400 stron. Zależnie od potrzeb tusze Canon możemy kupić pojedynczo lub w pakietach. Pojedyncza sztuka kolorowego tuszu Pixma 541 XL kosztuje około 85 zł. Model z tuszem czarnym oznaczony jako 540 XL jest dostępny w tej samej cenie. Kupując kartridże w pakiecie, zapłacimy łącznie około 170 zł.

Niezależnie od wersji kartridże są sprzedawane w plastikowych, sklejanych na gorąco opakowaniach, które zapewniają bezpieczeństwo w transporcie. Wewnątrz kryją się zaklejone wytłoczki, w których umieszczone są zasobniki. Powierzchnia aplikująca tusz jest dodatkowo zabezpieczona foliową osłoną. Tak skonstruowane opakowanie zapewnia wzorową ochronę produktu przed uszkodzeniami, ale również zasychaniem. Oprócz samego zasobnika pudełko kryje kolorową instrukcję z obrazkami i szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi instalacji i eksploatacji produktu. Według informacji zawartych w dokumentacji pojemniki z tuszem należy przechowywać dnem do dołu, a otwarty atrament powinno się zużyć w ciągu 6 miesięcy. Cały produkt jest natomiast objęty 24-miesięczną gwarancją producenta. Co ciekawe, użytkownicy korzystający z oryginalnych atramentów Canon mogą liczyć na dostęp do treści premium w serwisie Crative Park, oferującym inspirujące materiały do wydruku i samodzielnego złożenia, takie jak ozdoby, modele, kalendarze, gry i zabawki.

Testy

W czasie testów tuszów Canon Pixma 540 XL i 541 XL nie odnotowaliśmy żadnych awarii – zarówno w czasie pracy jak i instalacji. Uzyskane wyniki są bardzo bliskie deklarowanej specyfikacji. Kolorowy tusz zadrukował około 300 znormalizowanych stron oraz jedno zdjęcie A4 w wysokiej jakości. Atrament czarny pozwolił na zadrukowanie 612 stron ze standardowym, 5-procentowym pokryciem. Jakość uzyskiwanych wydruków jest wzorowa. Zastosowany atrament zapewnia wzorowe wydruki o intensywnych i odpowiednio reprodukowanych kolorach. Wydruki czarno-białe odznaczają się wysokim kontrastem.

Podsumowanie

Wyceniony na około 170 zł pakiet tuszów Canon okazuje się niewiele droższy, a w niektórych wypadkach nawet tańszy od najlepszych zamienników. Jednocześnie zapewnia wzorową pracę, idealną jakość wydruków i pełne bezpieczeństwo drukarki. Jest to doskonały przykład na to, że poszukiwanie dodatkowych oszczędności nie zawsze się opłaca. Korzystając z oryginalnych tuszów, nie musimy obawiać się, że stracimy gwarancję. Co więcej, producent nagrodzi nas dostępem do dodatkowej zawartości w swoim serwisie z inspiracjami.