Jak legalnie i niedrogo nabyć Windows 11 - przegląd ofert ze sprawdzonych źródeł

Windows 11 już jest. Możesz zyskać go poprzez aktualizację Windows 10 lub po prostu kupić maszynę z preinstalowanym Windows 11. Kiedy możliwe jest pierwsze rozwiązanie, a kiedy trzeba skorzystać z drugiego?

Foto: Microsoft

Przejście z Windows 10 na Windows 11

Aby przejść z Windows 10 na Windows 11 metodą aktualizacji via Windows Update lub za pomocą czystej instalacji z pliku .iso, urządzenie musi spełniać wymagania sprzętowe. Prezentują się one następująco:

 • procesor 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie SoC;
 • co najmniej 4 GB pamięci RAM;
 • co najmniej 64 GB pamięci na urządzeniu — kolejne aktualizacje mogą wymagać więcej;
 • karta graficzna zgodna z DirectX 12 lub nowszym i ze sterownikiem WDDM 2.0;
 • oprogramowanie układowe UEFI;
 • obsługa bezpiecznego rozruchu;
 • TPM (Trusted Platform Module) wersja 2.0;
 • wyświetlacz co najmniej 9 cali przy rozdzielczości 720p i min 8-bitach głębi kolorów;
 • łączność z Internetem – wymagana w systemie Windows 11 Home, niezbędna dla wielu funkcji w wersjach Pro i Enterprise;

Jak sprawdzić, czy Twój sprzęt spełnia wymagania? Pomoże w tym darmowe narzędzie Sprawdzenie kondycji komputera. Możesz także skorzystać z innego - Windows 11 Installation Assistant. Pozwala ono za pomocą kilku kliknięć szybko zainstalować Windowsa 11 na kompatybilnym urządzeniu - po uprzednim sprawdzeniu, czy spełnione są wymagania techniczne.

W przypadku narzędzia Sprawdzenie kondycji komputera szybko zostanie sprawdzona konfiguracja sprzętowa - jeśli raport o kondycji poinformuje, że występują problemy, wówczas zostanie wymieniony element (lub elementy), który uniemożliwia aktualizację.

Jak legalnie i niedrogo nabyć Windows 11 - przegląd ofert ze sprawdzonych źródeł

Foto: H Tur/PC World

Co w takiej sytuacji? To już zależy od tego, co blokuje możliwość aktualizacji. Jeśli nie jest włączony moduł TPM lub szybki rozruch, należy zmienić odpowiednie ustawienia w UEFI. Jeśli jednak któryś z podzespołów nie pozwala przejść na Windows 11, niestety - nic się nie da zrobić bez jego wymiany na bardziej zaawansowany. Może to dobry moment, aby pomyśleć o nowej maszynie?

Windows 11 preinstalowany na urządzeniu

Producenci komputerów i laptopów przygotowali swoje propozycje dla osób, które chcą mieć sprzęt działający od samego początku z Windows 11. Nabywając go, nie musisz się martwić o żadne aktualizacje - wszystko otrzymujesz gotowe. Dzięki szerokiemu wyborowi możesz dobrać urządzenie optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb. Oto przykładowe maszyny wyposażone fabrycznie w nowy system operacyjny Microsoftu:

 • Microsoft Surface Go 3 - z procesorem Intel Pentium Gold 6500Y, cena: 1999 zł, do nabycia m.in. w x-kom oraz Komputroniku;
 • Acer Swift 3 - laptop ultramobilny Intel EVO, cena: 3999 zł;
 • Lenovo Legion 5 Pro - laptop gamingowy z procesorem AMD Ryzen 5 5600H, cena: 6190 zł.

Windows 11 w wersji instalacyjnej

Jeśli masz sprzęt spełniający wymagania systemu, a z tych czy innych powodów nie chcesz przechodzić z Windows 10 na Windows 11, możesz nabyć system w wersji OEM. Jest to klucz elektroniczny wraz z licencją. Dzięki temu po instalacji logujesz się na swoje kont Microsoft i wprowadzasz klucz, rejestrując system.

System operacyjny Microsoft Windows 11 Pro PL 64 bit OEM możesz kupić we wszystkich największych sieciach sprzedażowych, jak x-kom, Neonet, Media Expert, Komputronik, RTV Euro AGD, Morele. Ale warto również podkreślić, że wiele oferowanych tam laptopów i desktopów ma zainstalowany system Windows 10, który można zaktualizować do Windows 11 już przy pierwszym uruchomieniu. W ten sposób możesz od razu przeskoczyć na nowy system i cieszyć się jego wszystkimi możliwościami.

Jak legalnie i niedrogo nabyć Windows 11 - przegląd ofert ze sprawdzonych źródeł

Advertisement Advertisement