Jak lepiej poznać swój komputer

Wiedza o konfiguracji sprzętu może być potrzebna nie tylko specjalistom. Kiedy prosisz o poradę na forum lub w serwisie komputerowym, często pierwsze pytania to: "jaką masz kartę graficzną" lub "ile masz RAM-u". W dzisiejszym poradniku dowiesz się, jakie części ma Twój komputer, jak testować sprzęt i co zrobić, by dostosować system do swoich potrzeb.


Programy diagnostyczne to świetne ułatwienie, jeśli chcemy sprawdzić podzespoły PC, a nie mamy ochoty na otwieranie obudowy. SIW 2010 i EVEREST pomogą lepiej poznać różne elementy komputera i ich wzajemne relacje. Ciekawskim i szukającym ulepszeń polecamy benchmarki, czyli programy do testowania sprzętu, optymalizację systemu Windows i test szybkości internetu.

Krok 1: Sprawdź, co siedzi w Twoim komputerze

Na początek, pobierz laboratorium PC - SIW 2010. Choć aplikacja zajmuje nieco ponad 2 MB, jej możliwości w pełni uprawniają nas do takiego określenia. System Information for Windows pomoże Ci w jednym okienku sprawdzić wszystkie dane na temat sprzętu. Dowiesz się, jaki masz procesor i płytę główną, jakie karty zostały podłączone do komputera, ale też jaka jest temperatura podzespołów i jaką masz wersję BIOS-u.

Zobacz również:

  • Procesory Core 10 generacji na emeryturę!
  • EVGA wymienia karty RTX 3090, które wykończył New World
Jak lepiej poznać swój komputer

SIW 2010

Ponadto, SIW 2010 służy jeszcze do sprawdzania zasobów systemowych i konfiguracji Windows. Zobaczysz w nim, jakie usługi są włączone, poznasz zainstalowane programy i uruchomione procesy. Oczywiście - wiele z tych informacji możesz też znaleźć w podstawowych usługach Windows. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Mój komputer i wybierz Właściwości\Sprzęt\Menedżer urządzeń lub wybierz w menu Start "Uruchom..." i wpisz w konsoli: msinfo32.exe.

Kiedyś najlepszym bezpłatnym programem diagnostycznym był bezsprzecznie EVEREST Free Edition, który od 2007 r. jest już jednak rozwijany wyłącznie w wersjach płatnych.

Jak lepiej poznać swój komputer

3DMark 2006

Krok 2: Przetestuj różne części komputera

Skoro wiesz już, z jakich elementów składa się Twój PC, chcesz pewnie pójść o krok dalej. Istnieją świetne benchmarki, które pozwolą dokładnie przetestować różne podzespoły. Do testów wydajności karty graficznej, polecamy szczególnie 3DMark 2006 i 3DMark Vantage firmy Futuremark. Pierwszy z programów, choć ma już swoje lata, nadal uważany jest za najlepszy test karty graficznej wszechczasów.

Do testów całego komputera warto użyć benchmarku PCMark Vantage (dla Visty i W7). Wśród najlepszych testów podzespołów jest też memtest86+ sprawdzający pamięć RAM (dla zaawansowanych), Tester Monitora - pozwalający dostosować geometrię obrazu (chętnie stosowany przez serwisantów) i RightMark Audio Analyzer - najlepszy bezpłatny program do testów głośników, mikrofonu i karty dźwiękowej.

Często w naszych serwisach pojawiają się benchmarki sprzętu. Ostatnio były to m.in. testy porównawcze procesorów. Warto sprawdzić, bo programy używane do testów najczęściej są bezpłatne i ogólnodostępne. Wiele aplikacji tego typu znaleźć możesz w serwisie Programy IDG.pl - w zakładce Narzędzia systemowe\Benchmarki.