Jak nagrywać ekran w Androidzie? [PORADNIK]

Wbudowane narzędzie do nagrywania ekranu nadal jest wielką nieobecną w systemie operacyjnym Android. Dziś pokazujemy, jak nagrać ekran na dowolnym smartfonie oraz tablecie z Androidem. Wystarczy do tego narzędzie wbudowane w nakładkę graficzną lub prosta aplikacja z Google Play.


Nagrywanie ekranu to funkcja, z której wbrew pozorom często korzystamy. System operacyjny Windows 10 posiada wbudowany Game Bar, a macOS rozbudowane narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu i nagrywania ekranu (sprawdź nasz poradnik). Coś przypadku, gdy chcemy nagrać ekran z urządzenia mobilnego? Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. System operacyjny iOS posiada wbudowane narzędzie do nagrywania od dłuższego czasu. W przypadku Androida stosowne rozwiązanie pojawiło się w becie Androida 10, ale finalnie zostało usunięte.

Smartfony Google Pixel

Smartfony Google Pixel

Większość nowych smartfonów pracujących pod kontrolą Androida 10 oraz Androida 11 (sprawdź, Czy Twój smartfon posiada aktualizację) oferuje autorskie narzędzia do nagrywania ekranu zaimplementowane przez producentów. Na szczęście w Google Play znajdziemy wiele aplikacji pozwalających nagrywać ekran.

W dzisiejszym poradniku pokazujemy, jak nagrać ekran na Androidzie.

Urządzenia z Androidem 10 lub nowszym

Smartfony i tablety z Androidem 10 oraz nowszym najczęściej posiadają preinstalowaną aplikację do nagrywania ekranu. Najcześciej możemy mniej skorzystać z poziomu paska powiadomień.

Dla przykładu posłużyłem się smartfonem Redmi Note 8T z MIUI 12 i Androidem 10.

Aby nagrać ekran należy przejść do Centrum kontroli i kliknąć Nagrywanie ekranu.

Centrum kontroli MIUI 12

Centrum kontroli MIUI 12

Telefon automatycznie uruchomi nagrywanie ekranu i powróci do poprzedniego elementy interfejsu.

Powiadomienie o nagrywanie ekranu

Powiadomienie o nagrywanie ekranu

Dodatkowo pojawi się niewielka nakładka wskazująca czas nagrywania (jest ona niewidoczna na materiale wideo). Z jej poziomu możemy zatrzymać nagrywanie ekranu. Całość zapisywana jest w galerii.

Widget podczas nagrywania ekranu w MIUI 12

Widget podczas nagrywania ekranu w MIUI 12

Niektórzy producenci tacy, jak Samsung oraz Xiaomi pozwalają nagrywać ekran wraz z dźwiękiem otoczenia. To ciekawa opcja, gdy staramy się wytłumaczyć komuś, jak wykonać daną operację na smartfonie.

Aplikacja do nagrywania ekranu wbudowana w MIUI 12

Aplikacja do nagrywania ekranu wbudowana w MIUI 12

Instrukcja może nieco różnić się w zależności od producenta urządzenia. Czasami konieczna może być aktywacja nagrywania ekranu z poziomu ustawień. Niektóre firmy takie, jak np. Oppo oraz Xiaomi oferują nagrywanie ekranu jako oddzielną aplikację, którą znajdziemy w menu. Z jej poziomu możemy ustawić parametry nagrywanych materiałów - rozdzielczość, liczbę klatek, orientację.

Urządzenia z Androidem 9.0 lub starszym

W przypadku posiadania urządzenia z Androidem 9.0 Pie lub starszym konieczne będzie zaopatrzenie się w dodatkową aplikacje z Google Play. Osobiście mogę polecić aplikację AZ Screen Recorder.

Jej obsługa jest podobna do rozwiązań wbudowanych w nowsze urządzenia z Androidem na pokładzie. Po instalacji należy uruchomić AZ Screen Recorder i zezwolić na wyświetlanie tej aplikacji nad innymi.

Pierwsze uruchomienie AZ Screen Recorder

Pierwsze uruchomienie AZ Screen Recorder

Podczas pierwszego uruchomienia aplikacja poinformuje nas o najważniejszych funkcjach. Na ekranie głównym zobaczymy nagrania wideo oraz informacje o dostępnej pamięci masowej.

Aplikacja AZ Screen Recorder

Aplikacja AZ Screen Recorder

W celu nagrania ekranu należy kliknąć w logo kamerki. W tym miejsc należy zezwolić na przechwytywanie treści wyświetlanych na ekranie. Podczas nagrywania wyświetla się mała ikonka, która pokazuje czas nagrywania i umożliwia jego zakończenie.

Widget podczas nagrywania z wykorzystaniem aplikacji AZ Screen Recorder

Widget podczas nagrywania z wykorzystaniem aplikacji AZ Screen Recorder

Pliki zapisują się w galerii. Można je znaleźć również w aplikacji AZ Screen Recorder.