Jak nagrywać radio internetowe

Streamripper to jedno z najciekawszych rozszerzeń, jakie kiedykolwiek napisano dla Winampa. W prosty sposób, pozwala zapisywać na dysku ulubione programy stacji radiowych. Poza miłośnikami muzyki, wtyczkę doceni też naukowiec i biznesmen - transmisję audio z najbliższej konferencji będzie mógł odsłuchiwać do woli.


Oczywiście, najpierw musisz zaopatrzyć się w odtwarzacz multimedialny Winamp. Możesz go pobrać z serwisu Download IDG.pl w najnowszej wersji Winamp 5.581 Full PL. Zarówno program, jak i wtyczka są dostępne bezpłatnie.

Krok 1: Instalacja i konfiguracja wtyczki Streamripper 1.64.6

Jeśli masz już Winampa, możesz teraz pobrać Streamripper 1.64.6 i zainstalować program na dysku. W tym celu, podążaj po prostu za wskazówkami instalatora. Po instalacji, gdy włączysz odtwarzacz Winamp, w zasobniku (tray) na pasku zadań pojawi się ikonka wtyczki. Gdy ją klikniesz, wyświetli się okienko, w którym będziesz nagrywać. Kliknij Options i w zakładce File, ustal ścieżkę, do której nagrania mają być zgrywane.

Zobacz również:

  • Creative Live! Mic M3 - profesjonalny mikrofon z mnóstwem nowoczesnych rozwiązań
Jak nagrywać radio internetowe

Streamripper świetnie nagrywa internetowe audycje nadawane w technologii SHOUTcast.

Krok 2: Poszukiwanie audycji i nagrywanie radia

Istnieje kilka sposób na poszukiwanie ciekawych stacji. Jedną z opcji jest wykorzystanie Biblioteki mediów, którą w programie Winamp wyświetlić możesz klikając prawym przyciskiem myszy na pasek Winamp i wybierając Bibliotekę... z menu kontekstowego. Naszym zdaniem, lepiej jednak poszperać w Google, wpisując np. "radio internetowe" lub "streaming audio".

Po wybraniu audycji, wystarczy, że klikniesz START. Streamripper zacznie nagrywać i będzie to robić tak długo, aż zakończysz nagrywanie przyciskiem STOP lub wyłączysz Winampa. Program potrafi nawet dzielić nagrania na poszczególne audycje lub piosenki - szczegóły znajdziesz w opcjach.

Krok 3: Konwersja audio do formatu MP3

Najczęściej nagrania zapisują się prosto do MP3 lub podobnego formatu AAC. Jeśli program zapisał plik audio w niewłaściwym formacie, zawsze możesz skorzystać z jakiejś aplikacji do konwersji plików multimedialnych. Polecamy do tego sieciowe narzędzie Media Convert - darmowy konwerter, który obsługuje kilkadziesiąt różnych formatów audio i wideo.