Jak naprawić ntoskrnl.exe BSOD (blue screen of death) w Windows

Komputera zawiesza się, zaś na ekranie pojawia się BSOD (blue screen of death, niebieski ekran śmierci) odnoszący się do ntoskrnl.exe? To problem, który możesz spróbować rozwiązań korzystając z naszych porad.

Nie ma znaczenia, czy jesteś zaawansowanym, czy też mniej doświadczonym użytkownikiem Windows. Zobaczenie na ekranie "Blue Screen of Death" (BSOD, Niebieski ekran śmierci) zaniepokoić może każdego. Oznaczać bowiem może, że z komputerem dzieje się coś naprawdę niedobrego. Czasami wystarczy zwykły restart, aby przywrócić go do użytkowania, natomiast niekiedy sprawa staje się znacznie bardziej skomplikowana.

Na BSOD mogą pojawić się różne komunikaty. Tutaj zajmiemy się tym, który dotyczy pliku ntoskrnl.exe. Związany jest on z jądrem systemu i jego "aktywność" to zły sygnał, szczególnie gdy niebieski ekran śmierci wyświetlany jest często.

Na pozbycie się tego problemu jest wiele sposobów. Poniżej znajdziesz kilka z nich.

Sprawdź pamięć

ntoskrnl.exe BSOD często związany jest z pamięcią. Spróbuj wyjmować po kolei kości pamięci i uruchamiać system, a może znajdziesz tę wadliwą wymagającą wymiany.

Overclocking

Jeżeli jesteś amatorem podkręcania parametrów pracy CPU, przywróć je do normalnego poziomu, ponieważ to tzw. overclocking może być przyczyną problemów.

Aktualizacja sterowników

ntoskrnl.exe BSOD może być związany z uszkodzonymi lub nieaktualnymi sterownikami urządzeń. Dużym ułatwieniem z pewnością będzie tutaj skorzystanie z narzędzi, które mają za zadanie zautomatyzować proces ich aktualizacji (np. DriverDoc). Jeżeli okaże się, że to nie pomoże rozwiązać problemu z ntoskrnl.exe, być może przynajmniej przyspieszysz działanie komputera.