Jak nie dublować domen

Aby ujednolicić zarządzanie nazwami domen w Internecie i uniknąć ich dublowania, powstało specjalne stowarzyszenie non-profit - Top Level Domain Association.

Mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia systemu nazw domen DNS. Jego działanie polega na wynajdywaniu poszukiwanego przez internautów komputera na podstawie podanego adresu bez względu na to, na jakim kontynencie jest sprzęt ten się znajduje. Działanie systemu opiera się na zasadzie niepowtarzalności nazw. Nazwa domeny występuje tylko raz na świecie. Gwarantem tego była organizacja zarządzająca tzw. głównymi domenami (TLD - Top Level Domain - .com, .net, .edu, .org), czyli Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Jednak w ostatnim czasie pojawiły się nowe nazwy domen głównych (np. .biz, .online, .etc, .ngo - non-governmental organization) oraz .npo - non-profit organization), które nie podlegają już jurysdykcji ICANN. Mogłoby to spowodować chaos w Internecie.

W celu ujednolicenia zarządzania nazwami domen powołano do życia specjalne stowarzyszenie non-profit - Top Level Domain Association. TLDA skupia już ponad 200 spośród 500 organizacji, zajmujących się domenami na całym świecie. Leah Gallegos, szef TLDA, stwierdził, iż stowarzyszenie zajmie się także rozwiązywaniem ewentualnych konfliktów w nazwach domen. Pierwsze tego typu przypadki już odnotowano.


Zobacz również