Jak nie kijem, to kulką

Równiutko przystrzyżona trawka, słoneczko, eleganccy panowie i panie obowiązkowo w białych strojach, rękawiczkach, kraciastych czapkach i "juniorkach" ze szpilkami w podeszwach, wózki akumulatorowe i torby na kółkach wypełnione kijami golfowymi - oto obraz, który najczęściej widzimy na polu golfowym.

Równiutko przystrzyżona trawka, słoneczko, eleganccy panowie i panie obowiązkowo w białych strojach, rękawiczkach, kraciastych czapkach i "juniorkach" ze szpilkami w podeszwach, wózki akumulatorowe i torby na kółkach wypełnione kijami golfowymi - oto obraz, który najczęściej widzimy na polu golfowym.

Jak nie kijem, to kulką
Golf nie ma długiej tradycji w Polsce. W Europie i USA uważany jest za grę arystokracji i ludzi biznesu sprzyjającą wartościowym kontaktom i karierom. Wraz z przemianami ekonomicznymi ta gra trafiła również i do nas. W pobliżu większych miast powstają kluby golfowe (w Warszawie są co najmniej dwa). Jest to jednak sport dość kosztowny ze względu na osprzęt, czyli komplet kijów, ceramicznych kulek, podpórek, ubranie, torby i inne rzeczy niezbędne do gry. Również wynajęcie pola nie jest tanie.

Jeżeli jednak gotów jesteś na kompromis i możesz zrezygnować z kilku luksusowych dodatków jak słoneczko, trawka i drogie posrebrzane kije, to pomimo braku Mercedesa 600 i złotej karty VISA możesz zagrać w golfa, dzięki najnowszej grze firmy Microsoft - Links LS 2000.

Jak nie kijem, to kulką
Jest to bez wątpienia najlepiej i najbardziej realistycznie wykonany golf komputerowy. Jest kontynuacją Links 99, gry, która była najlepiej sprzedającym się symulatorem golfa. W Links LS 2000 każdy szczegół został dopieszczony. Otoczenie jest oddane z fotograficzną dokładnością. Uderzona kijem piłeczka golfowa szybuje i spada z poszanowaniem wszystkich praw fizyki oraz warunków atmosferycznych.

Tory (courses), na których odbywają się rozgrywki, a jest ich pięć, są kopiami prawdziwych torów mieszczących się w obrębie luksusowych hoteli. Wśród nich znajduje się także sławny St. Andrews Old Course, na którym odbyła się wielka golfowa impreza Millenium Open. Links LS 2000 umożliwia także dołączenie 25 dodatkowych torów. Poczynania graczy są na bieżąco komentowane przez znanego prezentera telewizji CBS, Davida Feherty. Teren może być obserwowany z różnych kamer. Gracz ma możliwość umieszczenia kilku okienek z obrazami innych kamer na ekranie gry, w tym także widok toru z lotu ptaka.

Postać gracza to nikt inny jak animowany mistrz Arnold Palmer. Gracz sam może tworzyć profile zawodników, jeżeli nie chce korzystać z czterech dostępnych na płycie.

Jak nie kijem, to kulką
Każdy kto ma choć mgliste pojęcie o golfie, wie, że oprócz właściwego uderzenia piłeczki bardzo ważny jest dobór odpowiednich kijów (clubs) i stopek (tees) do wybicia kulki z danego miejsca (np. z bunkra). Przy dalekich uderzeniach należy wziąć też pod uwagę siłę i kierunek wiatru, a jeśli już jesteś w pobliżu otworu, do którego ma wpaść kulka, możesz się srodze zawieść, jeżeli nie weźmiesz poprawki na krzywiznę terenu.

Ci, którzy czują się nowicjuszami z pewnością skorzystają z opcji samouczka, który objaśnia techniki gry, uderzania, podkręcania i wybijania piłek z trudnych miejsc. Dostępne są trzy tryby gry ze zróżnicowanym poziomem trudności. Easy Swing to typ ograniczający rolę gracza do ustawienia kierunku lotu piłeczki i uderzenia jej. Tryb Classic Swing wymaga od gracza ustawienia siły uderzenia kulki. Tryb Wolf Game Mode of Play dla wielu graczy jest swoistym golfiarskim maratonem, gdzie uczestnik jest jednym z członków drużyny.

Links LS 2000 ma mechanizm, który pozwala korzystać z dobrodziejstw serwisu MSN Gaming Zone (www.zone.com). Serwis ten (utworzony przez Microsoft) umożliwia graczom mającym dostęp do Internetu grę sieciową z ludźmi na całym świecie.

Links LS 2000 nie jest trudny w obsłudze, choć na początku może się nieco zakręcić w głowie od nadmiaru parametrów na ekranie. Jednak ze względu na dużą liczbę wskaźników i szczegółów najlepiej jest grać w możliwie największej rozdzielczości ekranu i na dużym monitorze (rozdzielczość 1024 x 768 i 17-calowy monitor są w sam raz).