Jak nie płacić mandatu, czyli Yanosik i spółka

Smartfony poprowadzą cię do celu, a przy tym pozwolą uniknąć mandatu. Przygotowaliśmy przegląd aplikacji mobilnych przydatnych każdemu zmotoryzowanemu. Oprócz Yanosika omawiamy takie programy jak iCoyote, AutoRadar, Rysiek i RadarStop. Opisujemy też Izzydrive, czyli aplikację pozwalającą na samodzielną diagnostykę auta.


Użytkownicy smartfonów i tabletów często wykorzystują swoje sprzęty mobilne w roli nawigacji GPS do samochodu. Dzięki mapom do smartfonów można zaoszczędzić na dedykowanym sprzęcie i korzystać z danych na temat trasy udostępnianych pobieranych przez połączenie internetowe w urządzeniu.

Dodatkowe aplikacje dla kierowcy

Jak nie płacić mandatu, czyli Yanosik i spółka

Aplikację do nawigacji GPS można wykorzystywać razem z innymi programami dla kierowców

Oprócz aplikacji służącej do wyznaczenia trasy z punktu A do punktu B od twórcy oprogramowania, takich jak Mapy Google, Mapy Apple lub Mapy Here, można zainstalować szereg aplikacji, które mogą w pod pewnymi względami zastąpić wysłużone CB Radio. Jednym z przykładów aplikacji tego typu jest Yanosik, ale w sklepach z aplikacjami do systemów Android, iOS i Windows Phone można znaleźć kilka innych wartych uwagi pozycji.

Programy nazywane "antyradarami" mogą automatycznie poinformować kierowcę w trakcie jazdy o utrudnieniach na wybranej trasie, korkach, lokalizacji fotoradarów lub o zbliżaniu się do miejsca, gdzie zdarzył się wypadek. Bardzo istotna jest tutaj rola społeczności użytkowników aplikacji. Zwykle naciśnięciem jednego przycisku mogą oni wysłać informację o zaistniałym zdarzeniu w danym punkcie trasy do wszystkich innych osób, które znajdą się w okolicy.

Yanosik

Jak nie płacić mandatu, czyli Yanosik i spółka

Yanosik jest jedną z najlepszych aplikacji "antyradarowych" dostępną na Androida, iOS, Windows Phone i nawet BlackBerry OS

Aplikacja określana przez samych twórców mianem asystenta kierowcy pełni wiele funkcji jednocześnie i przez wiele osób uważana jest za lidera wśród tzw. mobilnych "antyradarów". Informowanie użytkownika o lokalizacji fotoradarów to jednak tylko jedna z wielu funkcji Yanosika. Oprócz tego kierowca może zostać powiadomiony o kontrolach ITD, znajdujących się w okolicy patrolach policji, odcinkowych pomiarach prędkości i miejscach, w których często występują kontrole drogowe. W aplikacji można sprawdzić też powiadomienia o wypadkach na trasie. Obecne są też aktualizowane w czasie rzeczywistym informacje o natężeniu ruchu z wykorzystaniem technologii live traffic.

Oprócz tego Yanosik może samodzielnie pełnić rolę nawigacji samochodowej GPS. Co prawda nie dorównuje ona jeszcze dedykowanym aplikacjom tego typu, w tym rozwiązaniach od twórców systemów operacyjnych. Dla mniej wymagających kierowców nawigacja w Yanosiku może jednak wystarczyć i nie będzie potrzeby korzystania z Google Maps, Map Apple lub Map Here od Nokii. Na mapie Yanosika można wyczytać nazwy ulic i osiedli, a także np. lokalizację okolicznych stacji benzynowych. Największą zaletą aplikacji jest budowana od 2009 roku społeczność użytkowników. Mogą oni informować innych uczestniku ruchu drogowego o warunkach na trasie i w ciągu dnia można naliczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy użytkowników Yanosika jednocześnie.

Aplikację Yanosik można pobrać bezpłatnie na urządzenia z systemem Google Android, Apple iOS, Windows Phone oraz BlackBerry OS.

iCoyote

Jak nie płacić mandatu, czyli Yanosik i spółka

Wbrew temu co sugeruje nazwa iCoyote dostępny jest też na inne mobilne systemy operacyjne

Alternatywą dla Yanosika jest iCoyote. Wbrew temu co sugeruje nazwa, nie jest to program dostępny wyłącznie na urządzenia z systemem iOS. iCoyote został wydany też na konkurencyjne platformy. Za aplikację odpowiada firma Coyote, która jest producentem dedykowanych urządzeń informujących użytkownika o lokalizacji fotoradarów i o innych zdarzeniach na trasie. Aplikacja to uproszczona wersja usługi dostępnej na dedykowanych urządzeniach, z której można korzystać w Polsce oraz poza granicami naszego kraju.

iCoyote informuje użytkownika nie tylko o fotoradarach na drodze, ale też o innych utrudnieniach, takich jak kontrole drogowe i wypadki. Podobnie jak w przypadku Yanosika, także w tej aplikacji twórcy stawiają na społeczność. Dane dostarczane bezpośrednio przez użytkowników pomagają innym kierowcom i pochodzą nie tylko z Polski. Trzeba tylko pamiętać, że korzystając za granicą z aplikacji bez wykupionego dostępu do internetu w roamingu można narazić się na ogromne koszty za transmisję danych. Sama aplikacja jest bezpłatna, ale wymaga rejestracji przed upływem 24 godzin od jej pobrania i uruchomienia, a licencja na Europę kosztuje 29,90 zł miesięcznie lub 125,90 zł rocznie.

Aplikację iCoyote można pobrać bezpłatnie na urządzenia z systemem Google Android, Apple iOS i Windows Phone.