Jak odbierać cyfrową telewizję naziemną

W 2013 roku ostatecznie musimy przejść z analogowego na cyfrowy sygnał telewizyjny, ale już w tym roku w niektórych regionach Polski sygnał analogowy będzie wyłączany. Pozostało więc niedużo czasu i warto już teraz pomyśleć o zakupie odpowiednich urządzeń, które zapewnią odbiór naziemnej telewizji.


Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem o skali globalnej, w której uczestniczy nie tylko Polska, ale i większość krajów Unii Europejskiej. W Polsce okres przejściowy, w którym sygnał analogowy i cyfrowy dostępne są jednocześnie, powoli zbliża się ku końcowi: ostateczne wyłączenie sygnału analogowego ma nastąpić do 31 lipca 2013 r. Proces zaczyna się już w tym roku (patrz ramka), a sprzęt potrzebny do odbioru sygnału cyfrowego można już kupić niemal w każdym hipermarkecie elektronicznym.

Niezbędny sprzęt

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są przystosowane do odbioru sygnału cyfrowego, nie trzeba jednak z nich rezygnować - można do nich podłączyć zewnętrzny cyfrowy dekoder (set-top-box) MPEG-4. To rozwiązanie pozwoli zminimalizować koszty przejścia na sygnał cyfrowy, ponieważ ceny tego typu odbiorników zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Podstawowe parametry, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego z terytorium Polski, to: obsługa formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (H.264/AVC) oraz obsługa sygnału fonii kodowanego w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

W Europie Zachodniej przyjęto wcześniej standard MPEG-2, może się więc zdarzyć, że ktoś kupił sprzęt obsługujący tylko dekoder MPEG-2. Nie zapewni on odbioru telewizji cyfrowej w Polsce. Rozwiązaniem tego problemu jest dokupienie specjalnego transkodera, który służy do konwersji sygnału MPEG-4 na MPEG-2 (posiadacze telewizorów wyposażonych w gniazdo CI i dekoder MPEG-2 mogą np. zakupić moduł podłączany do gniazda CI). Warto jednak przed zakupem dowiedzieć się u sprzedawcy, czy taki moduł będzie współpracował z posiadanym telewizorem.

Osoby oglądające telewizję na komputerach z tunerami telewizyjnymi mogą skorzystać z różnego rodzaju odbiorników cyfrowych podłączanych przez port USB (zewnętrzne dekodery) czy PCI Express, montowanych wewnątrz PC.

Nowe tunery DVBT Manta

Antena do odbioru DVB-T

Podobnie jak w wypadku analogowej telewizji naziemnej, jakość sygnału zależeć będzie w dużym stopniu od anteny. Na razie proste anteny pokojowe często się nie sprawdzają, ponieważ fale z pasma UHF, które są nośnikiem sygnału, nie przenikają bezstratnie przez mury, a liczba nadajników jest w dalszym ciągu niewystarczająca.

Na rynku pojawiają się specjalne konstrukcje przeznaczone do odbioru sygnału cyfrowego, ale w rzeczywistości niczym się one nie różnią od zwykłych anten. Dlatego nie daj się omamić naklejkami "DVB-T only" lub "DVB-T ready" - to chwyt marketingowy. Kanały dalej nadawane będą w podobny sposób i w podobnym paśmie, tyle że w postaci cyfrowej. Będą to te same częstotliwości UHF, co w telewizji analogowej (kanały 21 - 69, czyli 474 - 858 MHz, pasmo 8 MHz) oraz VHF (kanały w zakresie od 6 do 12). Wystarczy więc przełożyć wtyczkę anteny z gniazdka tunera analogowego do cyfrowego, aby móc odbierać sygnał cyfrowy.

W razie problemów z jakością sygnału można kupić specjalny wzmacniacz. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najdroższy wzmacniacz niewiele pomoże, jeżeli antena będzie kiepska lub na drodze pomiędzy nią a odbiornikiem znajdą się duże przeszkody.

Biorąc pod uwagę obecny zasięg i rozmieszczenie nadajników DVB-T, optymalnym wyborem będzie zakup lub wykorzystanie zewnętrznej anteny, która "będzie się widzieć" z nadajnikiem. Najtańsze modele są do nabycia już za kilkadziesiąt złotych. Modele kierunkowe są droższe, ale warto je kupić, jeżeli odległość od nadajnika przekracza 40 km.

W razie dużego oddalenia od nadajnika dobrze spisują się duże anteny kierunkowe typu Yagi ze wzmacniaczem. Łapią one sygnał nawet z odległości powyżej 60 km. Co ważne, dobre modele pozbawione plastykowych części charakteryzują się solidną konstrukcją, która gwarantuje długie użytkowanie anteny.

Czy twój telewizor jest gotowy na cyfryzację?

Jeśli antena będzie wykorzystywana na zewnątrz, warto ochronić wzmacniacz przed "spaleniem" się w czasie burzy - służy do tego zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Warto również wraz z anteną kupić specjalny żelowany kabel, odporny jest na działanie warunków atmosferycznych.

Jeżeli odległość od nadajnika jest niezbyt wielka (5-10 km) lub gdy twoje mieszkanie mieści się na wysokim piętrze budynku bądź na wzniesieniu, możesz zastosować antenę pokojową. W nowoczesnym salonie sprawdzą się modele z zabudowaną anteną, które nie przypominają standardowych konstrukcji. Ważne, aby antena miała obudowę z materiału, który nie tłumi sygnału. Zwróć też uwagę, czy na spodzie obudowy zamontowano specjalne antypoślizgowe nóżki, które stabilizują antenę. Urządzenia tego typu nie są ciężkie (ważą niecałe 0,5 kg), dlatego przy montażu zadbaj o to, aby zwisający kabel nie pociągnął jej w dół.