Jak odinstalować lub wyłączyć niepotrzebne aplikacje na Androidzie? Poradnik krok po kroku

Kupiłeś nowy telefon z systemem Android, na którym zainstalowanych jest wiele zbędnych aplikacji? Wyjaśniamy, jak usunąć preinstalowane aplikacje i zwiększyć ilość wolnego miejsca na dysku, a także przyśpieszyć działanie systemu.


Kiedy po raz pierwszy odpakujesz i uruchomisz swojego nowego smartfona z Androidem możesz być zaskoczony, jak wiele preinstalowanych aplikacji może się na nim znajdować. Twoje zdziwienie może być jeszcze większe, kiedy telefon pochodzi od operatora, który doinstalował dodatkowo swoje aplikacje. Może więc dojść do takiej sytuacji, gdy nasz telefon od nowości jest zapełniony zupełnie niepotrzebnymi nam aplikacjami, których nie mamy zamiaru ani razu otworzyć.

W tym artykule pokazujemy, jak je usunąć i zwiększyć ilość dostępnego miejsca lub jak je wyłączyć, jeżeli ich odinstalowanie nie jest możliwe. Co ważne cały proces powinien zauważalnie zwiększyć wydajność Twojego smartfona.

Zobacz również:

Smartfony z Androidem często posiadają mnóstwo zbędnego oprogramowania instalowanego jeszcze w fabryce
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Smartfony z Androidem często posiadają mnóstwo zbędnego oprogramowania instalowanego jeszcze w fabryce

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Czym jest bloatware?

Termin bloatware istnieje już od dłuższego okresu czasu i oznacza oprogramowanie, które zostało preinstalowane przez producenta lub operatora telefonii komórkowej wraz z systemem operacyjnym telefonu.

Najczęściej aplikacje te są wersjami testowymi płatnych wersji programów, własnymi aplikacjami do odbioru poczty elektronicznej lub dodatkami operatora jak np. aplikacje pozwalające sprawdzić stan konta. Zajmują one niepotrzebnie miejsce na urządzeniu, stąd ich nazwa, mogą też duplikować istniejące już aplikacje systemowe - jak na przykład częsty dodatek kolejnej wersji kalkulatora lub budzika.

Bloatware jest znany prawie każdemu użytkownikowi, który kupił kiedyś nowy komputer. Prawie niemożliwe jest, aby po jego pierwszym uruchomieniu nie zobaczyć monitu z prośbą o zainstalowanie nowego oprogramowania jak np. antywirus. Nawet Windows 10 oraz Windows 11 sam instaluje bloatware. Przykładem może być samoistna instalacja Candy Crush i innych programów, które samodzielnie pojawiają się w naszym menu Start po włączeniu nawet świeżej instalacji systemu..

Za taki stan rzeczy odpowiedzialni są głównie firmy, które płacą producentom sprzętu, aby preinstalowali na nich ich oprogramowanie za opłatą, co pozwala producentom sprzętu zaoferować urządzenie w niższej cenie lub uzyskać większy zysk.

Ta sama zasada dotyczy się również smartfonów z systemem operacyjnym Android, gdzie fabrycznie instalowane są aplikacje, z których większość użytkowników nie skorzysta. Programy te często nakłaniają użytkowników do aktywacji bezpłatnej subskrypcji (która później staje się płatna), umieszczenia swoich danych w dedykowanej chmurze lub pozostawienia swoich danych kontaktowych.

Czy można usunąć bloatware?

Jak odinstalować lub wyłączyć niepotrzebne aplikacje na Androidzie? Poradnik krok po kroku

Niestety nie wszystkie aplikacje można usunąć. Chociaż wiele oprogramowania w wersji testowej daje się odinstalować, to część aplikacji zainstalowanych jest jako aplikacje systemowe, których nie można usunąć bez posiadania dostępu do root'a - sprawdź nasz artykuł, jak zrootować urządzenie z Android'em. Oznacza to, że bez znacznego ingerowania w oprogramowanie telefonu, nie będziemy mogli na stałe usunąć z pamięci telefonu tych aplikacji.

Na szczęście możemy je wyłączyć, aby nie były widoczne podczas codziennego użytkowania smartfona i nie działały w tle zabierają cenne zasoby i wpływając na czas pracy na baterii. Co więcej, proces wyłączania jest bardzo prosty i zajmuje tylko chwilę, nie wiąże się też z takim ryzykiem jak root telefonu.

Jak usunąć aplikacje?

Aby sprawdzić, czy możesz usunąć daną aplikacje i to zrobić przejdź do Ustawienia > Aplikacje i wybierz aplikację, którą chcesz odinstalować. Wygląd poszczególnych menu może różnić się od zaprezentowanego w zależności od producenta nakładki, jednak nazwy pozostaną takie same. Jeżeli zobaczysz przycisk Odinstaluj, możesz usunąć wybraną aplikację.

Funkcja ta najprawdopodobniej nie będzie dostępna dla aplikacji takich jak Telefon lub Wiadomości, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie telefonu. Nie powinno być problemów z odinstalowaniem kalendarza, programu do odbioru poczty e-mail i podobnych.

Jeżeli aplikacji nie da się odinstalować przejdź do dalszej części artykułu.

Jak wyłączyć aplikacje?

Jeżeli aplikacji nie da się odinstalować, a nie chcesz, aby była ona aktywna możesz ją wyłączyć. W tym celu wejdź w Ustawienia > Aplikacje > i wybierz aplikacje, którą chcesz wyłączyć. Kliknij najpierw przycisk Wymuś zatrzymanie, a potem Wyłącz. Opcja ta spowoduje, że system Android uniemożliwi uruchomienie aplikacji. Zniknie ona także z listy aplikacji, co spowoduje, że nie będzie można jej uruchomić. Tym samym wszystkie procesy w tle powiązane z danym programem zostaną wyłączone i nie będą nadmiernie zużywać zasobów i baterii urządzenia.

Reinstalacja i włączenie aplikacji

Może zdarzyć się tak, że po pewnym czasie zmienisz zdanie i będziesz chciał przywrócić aplikację, którą odinstalowałeś lub wyłączyłeś. Jeżeli odinstalowałeś aplikacje, uruchom Sklep Play > dotknij menu opcji znajdującego się w lewym górnym rogu > wybierz Moje gry i aplikacje > przejdź do zakładki Biblioteka > znajdź wybraną aplikację i kliknij Zainstaluj lub Włącz.

Jeżeli chcesz uniknąć bloatware'u powinieneś zdecydować się na zakup urządzenia które należy do programu Android One, Google Pixela lub urządzenia firmy Motorola oraz Nokia. Spowoduje to, że otrzymasz smartfon z czystym systemem Android (możliwe są jedynie drobne aplikacje producenckie dodające funkcjonalności niedostępne w czystej wersji Android'a), które będzie posiadało nową wersję systemu i perspektywę długiego wsparcia.

Z drugiej strony najwięcej niepotrzebnych aplikacji znajdzie się często w tańszych telefonach od bardziej budżetowych producentów. Te aplikacje potrzebne są do zmniejszenia ceny telefonu, jednak często skutkują także o wiele gorszym doświadczeniem z użytkowania go - jest to więc trochę pułapka bez wyjścia.

Szczególnie ostatnio, coraz bardziej widać, że urządzenia z czystym Androidem - takie jak Google Pixel 7 czy 6a, a także Motorola - cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie./ Oczywiście trudno powiedzieć, jakoby brak preinstalowanych aplikacji był głównym powodem tego zainteresowania, ale jest to na pewno jeden z czynników - wskazuje to przecież, że są to szybkie, niezaśmiecone systemy, które często działają bezobsługowo i nie musimy się martwić o odinstalowywanie niepotrzebnych programów.

Aktualizacja: 09 lutego 2023 16:40
Aktualizacja: 20 stycznia 2023 14:25
Aktualizacja: 31 października 2022 12:21
Aktualizacja: 09 sierpnia 2022 11:09
Aktualizacja: 11 stycznia 2022 12:51