Jak odnieść sukces w IT?

Idealny kandydat do pracy w IT powinien posiadać nie tylko adekwatne do stanowiska umiejętności, ale również odpowiednie podejście do wykonywanych obowiązków. Oto dziewięć cech, które pasują do takiej osoby.

Zestawienie to stworzył Eric Bloom na podstawie wieloletnich obserwacji pracowników branży informatycznej. Na odbywających się IT Career Expo, czyli wirtualnych targach pracy, będą poszukiwane takie właśnie osoby.

1. Zamiłowanie do technologii

Do branży IT pasuje każdy miłośnik informatyki i technologii, dla którego IT to nie tylko praca, ale również pasja i hobby. Tego typu pracownik osiąga przeważnie znacznie lepsze rezultaty niż "chłodny" profesjonalista, jest także bardziej otwarty na eksperymenty.

2. Zrozumienie strategii firmy

Każdy pracownik IT musi mieć dobry wgląd w całokształt działań biznesowych firmy, aby wiedzieć, które z rozwiązań potencjalnych problemów będą optymalnie pasować do jej strategii. Dotyczy to zarówno wdrażania oprogramowania i zakupu nowego sprzętu, jak też i modelu sprzedaży. Osoba taka musi czuć się częścią większej całości.

3. Umiejętność wyjaśniania

Środowisko IT ma swoje specyficzne określenia i akronimy, które dla osób spoza branży są większości niezrozumiałe. Zdarza się również, że sprawy oczywiste dla informatyka stanowią zagadkę dla klienta. Dlatego też pracownik powinien o tym pamiętać i być w stanie wyjaśnić laikowi zagadnienia związane z IT tak, aby zrozumiał on istotę rzeczy.

4. Znać doskonale swoje pole działania...

Specjalizacja obowiązuje, jedna należy mieć na uwadze dynamiczny rozwój branży i "trzymać rękę na pulsie" swojej dziedziny. Dobry specjalista powinien mieć doskonałe rozeznanie na swoim polu działania. Na przykład osoba odpowiedzialna za transfer danych musi znać nie tylko oprogramowanie serwerowe, ale również wiedzieć, jak skonfigurować rutery, serwery jaki sprzęt pozwoli na lepszą pracę i obsługę klienta, itp. Znajomość nowych rozwiązań jest niezbędna.

5. ...i mieć pojęcie o powiązanych dziedzinach

Człowiek to nie maszyna i choć nie jest w stanie wiedzieć wszystkiego, powinien mieć choćby ogólne pojęcie o dziedzinach powiązanych z jego specjalizacją. Dotyczy to każdego szczebla pracy w IT - od programisty po kierownika projektu. Przykładowo - wspomniany kierownik projektu nie musi znać się na programowaniu, ale musi wiedzieć w jakim tempie będzie przebiegać proces jego powstawania i ile potrwają jego testy, co pozwoli na wyznaczenie czasu na wprowadzenie poprawek, a to z kolei przekłada się na możliwość ustalenia terminu zakończenia całego projektu.