Jak odświeżyć wygląd systemu

Nakładki na pulpit mają na celu ułatwienie obsługi systemu oraz zmianę jego wyglądu. Sposobów realizacji tego zadania jest wiele. Niektóre dostępne narzędzia spełniają pokładane w nich oczekiwania inne nie. Sprawdziliśmy, jak można uatrakcyjnić wygląd pulpitu i jakich metod oraz narzędzi do tego użyć.


Sposobów na zindywidualizowanie wyglądu i obsługi systemu jest sporo. Można modyfikować ikony programów i narzędzi, zmieniać kursory, regularnie podmieniać tapety. Można to robić ręcznie bądź korzystać z wyspecjalizowanych narzędzi, korzystać z własnych oraz systemowych zasobów, jak również z zawartości różnych serwisów internetowych. Tapety i kursory mogą być statyczne lub animowane, służyć jedynie uatrakcyjnieniu wyglądu lub przekazywać dodatkowe informacje. To samo dotyczy wygaszaczy ekranu. Poszczególne elementy można zmieniać pojedynczo jak również kompleksowo przy użyciu rozbudowanych programów.

Nowe ikony, kursory i tematy

Jedną z prostszych metod urozmaicenia wyglądu pulpitu i różnych elementów systemu jest zamiana standardowych ikon. Znany wszystkim kosz, komputer czy żółte teczki folderów mogą przyjąć zupełnie nowe kształty i kolory. Ikony można zmieniać pojedynczo bądź korzystać z tematów zastępujących kompleksowo wszystkie systemowe obrazy. Do użycia są zamienniki wbudowane w system i obrazki, które można pobrać z Internetu. Pomysłowość autorów, którzy je udostępniają nie ma granic. Podobne modyfikacje możesz wprowadzić w wyglądzie kursorów myszy. Jeżeli nie chcesz bawić się w konfigurację pojedynczych elementów, za pomocą kompozycji możesz zmienić wygląd systemu kompleksowo.

Standardowe możliwości modyfikowania wyglądu pulpitu powodują, że każdy system operacyjny może być inny

Standardowe możliwości modyfikowania wyglądu pulpitu powodują, że każdy system operacyjny może być inny

1. Aby zastąpić ikonę dowolnego skrótu do programu innym obrazkiem, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Na karcie Skrót wybierz przycisk Zmień ikonę, a następnie wskaż zastępczą grafikę umieszczoną w pliku modyfikowanego programu. Możesz też korzystać z zasobów przechowywanych w innych plikach. W tym celu kliknij przycisk Przeglądaj. W nieco inny sposób modyfikuje się wygląd ikon systemowych. Kliknij prawym przyciskiem myszy pulpit i wybierz polecenie Personalizuj oraz Zmień ikony pulpitu. Zaznacz wybraną ikonę i kliknij Zmień ikonę. Podobnie, jak poprzednio możesz korzystać z zasobów systemowych bądź innych źródeł.

2. Podobnie jak ikony, możesz modyfikować wygląd kursorów myszy. Otwórz w tym celu okno właściwości pulpitu i kliknij Zmień wskaźniki myszy. Kursory połączone są w zestawy tematyczne i system pozwala za jednym zamachem zmienić wszystkie obrazki. Robi się to za pomocą listy w sekcji Schemat. Dostępne są obrazki statyczne oraz animowane. Po zaznaczeniu akcji oraz przypisanego do niej kursora na liście poniżej, można modyfikować pojedyncze elementy. Wyboru dokonuje się za pomocą przycisku Przeglądaj. Podgląd widoczny jest u góry okna dialogowego. Aby skorzystać z zewnętrznych zestawów kursorów trzeba je najpierw zainstalować. W celu umieszczenia ich w odpowiednich katalogach systemowych wystarczy najczęściej uruchomić odpowiedni plik wykonywalny instalatora ale zdarzają się też sytuacje, że trzeba korzystać z plików INF. W takim przypadku kliknij prawym przyciskiem myszy plik z tym rozszerzeniem a następnie z menu kontekstowego wybierz polecenie Zainstaluj. Zestaw pojawi się na liście schematów w oknie konfiguracyjnym.

Biblioteka tematów Windows 7 dostępna na stronie internetowej Micros

Biblioteka tematów Windows 7 dostępna na stronie internetowej Micros

3. Kompleksowa modyfikacja wyglądu systemu możliwa jest za pomocą tak zwanych kompozycji. Obejmuje ona kursory, ikony systemowe, tapety pulpitu i kolorystykę okien. W tym przypadku użytkowników ma również możliwość skorzystania z zestawów wbudowanych w system, jak również pobranych Internetu. Jeżeli chcesz skorzystać z innego tematu kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Personalizuj. Zaznacz jeden z zestawów wyświetlonych w centralnej części okna. Do wyboru masz na przykład tapety z motywami architektonicznymi, krajobrazy czy postacie. Możesz skorzystać również z kompozycji specjalistycznych, na przykład o dużym kontraście. Ułatwią one z pewnością obsługę Windows osobom niepełnosprawnym. Korzystając z przycisków w dolnej części okna możesz dopasować wybrany motyw do własnych wymagań zmieniając kolorystykę okien, dźwięki systemowe czy wygaszacz. Jeżeli nie znalazłeś na liście kompozycji interesującego zestawu, kliknij łącze Pobierz więcej kompozycji w trybie online. Zostaniesz przeniesiony na stronę internetową z podzielonymi na kilkanaście kategorii kompozycjami do Windows 7. Po dokonaniu wyboru wystarczy kliknąć łącze Pobierz, zapisać plik na dysku a następnie go uruchomić. Spowoduje to dodanie tematu do systemu i jego automatyczne włączenie.

Windows 7 Mango Skin Pack – niektóre tematy zmieniają tapetę, menu startowe i dodają narzędzia ułatwiające obsługę

Windows 7 Mango Skin Pack – niektóre tematy zmieniają tapetę, menu startowe i dodają narzędzia ułatwiające obsługę

Kompozycje można pobrać nie tylko ze strony Microsoftu. Łatwo znaleźć je również na innych witrynach. Są one udostępniane zwykle pod postacią kompletnych instalatorów bądź plików z odpowiednim rozszerzeniem, które po kliknięciu umieszczają niezbędne pliki w odpowiednich katalogach. Ich włączanie i wyłączanie odbywa się tak samo, jak tematów systemowych. Niektóre, jak na przykład Windows 7 Mango Skin Pack umieszczają w systemie dodatkowe aplikacje i modyfikują niektóre biblioteki systemowe. W ich przypadku nie wystarczy już zmiana tapety, by przywrócić system do pierwotnego wyglądu. Trzeba korzystać z dezinstalatorów. Uwaga, Mango Skin Pack przeznaczony jest jedynie dla Windows 7. Jego instalacja na Viście może uszkodzić system operacyjny.

Animowane ikony i ich układy na pulpicie? Z Desktop Icon Toy to żaden problem

Animowane ikony i ich układy na pulpicie? Z Desktop Icon Toy to żaden problem

4. Poszczególne elementy pulpitu można urozmaicić dodatkowymi efektami. Zwykle potrzebne jest do tego jednak specjalistyczne oprogramowanie. Przykładowe narzędzie, które pozwala modyfikować zachowanie ikon na pulpicie to Desktop Icon Toy. Za pomocą tego programu możesz ukryć podpisy pod ikonami, spowodować, że zaznaczone kursorem zaczną się poruszać, usuniesz symbole skrótu bądź spowodujesz, że na ekranie widoczny będzie tylko tekst, bez żadnej grafiki. Zainstalowane narzędzie dostępne jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszy jego ikony w zasobniku systemowym. Polecenie Rozmieszczenie pozwala przykładowo na automatyczne ułożenie ikon na pulpicie w różne wzory. Wystarczy wybrać jeden z układów. Możesz też włączyć animację całego układu. Dostosowuje się ją po wybraniu polecenia Opcje i grupy Rozmieszczenie. Należy zaznaczyć Ruch wszystkich bądź Ruch pojedynczych. Po rozwinięciu menu Efekty wskazania możesz wskazać opcję Tańcząca ikona. Powoduje to ruch obrazka po umieszczeniu nad nim kursora myszy. Wśród różnych opcji ukrywania tekstu, ikon, wyświetlania podpowiedzi warto wspomnieć jeszcze o możliwości zapisu układu ikon. W razie jego modyfikacji, bądź zmiany rozdzielczości ekranu łatwo przywrócić pożądane ułożenie. Służą do tego funkcje Zapisz ułożenie i Zapisz ułożenie jako.

Film zamiast tapety

Tapeta systemowa nie musi być statyczna. Tłem dla ikon na pulpicie może być dowolny film bądź animacja. Efekt ten uzyskuje się po instalacji systemowego dodatku o nazwie DreamScene bądź zewnętrznej aplikacji DescScapes.

Animacja bądź film na pulpicie to efekt działania dodatku DreamScene

Animacja bądź film na pulpicie to efekt działania dodatku DreamScene

1. Dodatek DreamScene trzeba pobrać i zainstalować za pomocą WindowsUpdate. Po zainstalowaniu kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy, wskaż Personalizuj i Tło pulpitu. Rozwiń listę Lokalizacja. Po wybraniu Zawartość dodatku Windows DreamScene uzyskasz dostęp do zestawu filmów pobranego z pakietem. Dodatkowe ściagniesz za pomocą WindowsUpdate (dostępne są one w sekcji Dodatki dla systemu Windows Ultimate) bądź przez różne serwisy internetowe. sekcji. Pozycje Wideo oraz Przykładowe wideo pozwalają wskazać na dysku własny plik filmowy. Sposób wyświetlania filmowej tapety definiuje się tak samo, jak zwykłej. Może ona wypełnić cały ekran, jej elementy mogą się układać sąsiadująco, być wyśrodkowane czy zachować oryginalne rozmiary. Filmy odtwarzane są w pętli. Dodatek przeznaczony jest dla edycji Ultimate Visty ale można go aktywować na Windows 7. Służy do tego narzędzie Windows 7 DreamScene Activator.

Dzięki DescScapes oraz skupionej wokół niego społeczności użytkowników twój pulpit nigdy już nie będzie nudny

Dzięki DescScapes oraz skupionej wokół niego społeczności użytkowników twój pulpit nigdy już nie będzie nudny

2. Ta sama idea, co pomysłodawcom dodatku DreamScene przyświecała autorom narzędzia DescScapes. Powstał po to, by ożywić pulpit filmami i animacjami. W przeciwieństwie jednak do DreamScene jest cały czas rozwijany, oferuje więcej możliwości a społeczność jego użytkowników udostępnia mnóstwo ciekawych animacji. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu musisz zacząć od wyboru tła. Domyślny zestaw animacji zainstalowany z aplikacją dostępny jest po kliknięciu karty Backgrounds u dołu okna. Jeżeli nie znalazłeś nic ciekawego możesz pobrać dodatkowe tła z Internetu. Kliknij w tym celu przycisk Get more backgrounds i Download more animated backgrounds. Po wskazaniu tła przejdź na kartę Backround Settings. Dopasujesz tu sposób wyświetlania. Opcja Automatic jest odpowiednia do większości przypadków. Zmień ją, jeżeli chcesz uzyskać specyficzny efekt, na przykład rozciągnąć obraz, wycentrować czy ułożyć w postaci kafelków. Kliknij kartę Effects. Możesz tu włączyć jeden z filtrów, który spowoduje zmianę wyglądu animacji. Może ona zostać przetransformowana na postać czarno-białą, przybrać wygląd sepii czy wy świetlona w odbiciu lustrzanym. Efektów jest kilkadziesiąt. Kolejne możesz uzyskać samodzielnie po kliknięciu łącza Create and delete combined effects. Zanim włączysz wybrany pulpit możesz jeszcze dopasować jakość wyświetlania do wydajności twojego komputera. Kliknij w tym celu przycisk Settings u góry okna i kartę Performance. Jakość oraz wydajność definiuje się za pomocą suwaka Quality setting. Kliknięcie przycisku Detect best setting spowoduje automatyczne dobranie optymalnych ustawień. Pozostałe opcje możesz pozostawić bez zmian. Kliknij przycisk Ok i włącz wyświetlanie wybranego pulpitu klikając Apply changes u góry okna.