Jak odzyskać dane narzędziami Windows

Nie wiesz jak odzyskać dane? Przypadkowo je usunąłeś? Czasami zdarza się usunąć pliki, które później okazują się potrzebne. W naszej poradzie podpowiemy jak odzyskać dane.

Jak odzyskać dane narzędziami Windows

Możesz zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar systemowego kosza. Wystarczy przywołać jego właściwości.

Już w Windows 95 wprowadzono Kosz - zabezpieczenie przed nieodwracalną utratą niechcący usuniętych plików. Mimo że jest on we wszystkich nowszych wersjach systemu, projektanci Windows 7 poszli o krok dalej. Przynajmniej raz dziennie system automatycznie sporządza kopię utworzonych przez użytkownika i zmienionych przez niego plików.

Sposób używania kosza. Gdy usuniesz niepotrzebny plik w oknie Eksploratora (np. klawiszem [Del]), Windows nie skasuje go bezzwłocznie, lecz przeniesie do ukrytego folderu Recycler (w Windows XP) lub Recycle.Bin (w Windows Vista i 7) na tej samej partycji. System przydziela na wspomniany folder 10 procent łącznej powierzchni dysku.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10?

Dopiero wtedy, gdy Kosz zacznie się przepełniać, Windows usunie najstarsze z umieszczonych w nim plików. A gdy rozmiar usuwanego pliku przekroczy pojemność Kosza, poprosi o potwierdzenie, ostrzegając, że plik zostanie usunięty bezzwłocznie i nie będziesz mógł go przywrócić.

W razie potrzeby możesz zwiększyć domyślną pojemność Kosza. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy jego ikonę na pulpicie i wskaż polecenie Właściwości. W Windows XP przejdź na kartę Globalne. Suwakiem ustawisz pojemność Kosza jako procentową część pojemności całego dysku.

Domyślnie ustawienie to obejmuje wszystkie partycje. Jeśli chcesz ustawić odmienny rozmiar Kosza na każdej z nich, zaznacz najpierw opcję Konfiguruj dyski niezależnie, a potem wydaj dyspozycje na poszczególnych kartach. Pozostałe opcje możesz zostawić bez zmian. W Viście i Windows 7 wpiszesz rozmiar Kosza w megabajtach na karcie Ogólne. Potwierdź ustawienia klawiszem OK.

Jak odzyskać dane z kosza? To proste - otwórz Kosz dwukrotnym kliknięciem. Następnie kliknij dany plik prawym przyciskiem i wskaż polecenie Przywróć w menu podręcznym. Wówczas system zapisze żądany dokument w pierwotnej lokalizacji.

W Windows 7 możesz ponadto spróbować wyszperać poprzednią wersję pliku za pomocą wewnętrznych narzędzi systemu.

Tropienie poprzednich wersji. Podczas zakładania punktu przywracania Windows 7 tworzy tzw. kopie w tle plików użytkownika, dodanych lub zmodyfikowanych od poprzedniego razu. Gdy stwierdzisz brak potrzebnego ci pliku, kliknij prawym przyciskiem jego folder nadrzędny i wskaż polecenie Przywróć poprzednie wersje.

Potem kliknij dwukrotnie starszą wersję folderu na liście i sprawdź, czy zawiera poszukiwany plik. Na wszelki wypadek spróbuj go otworzyć, aby sprawdzić, czy jest zdatny do użytku. Jeśli tak, zaznacz i skopiuj go, naciskając klawisze [Ctrl C]. Następnie przejdź w Eksploratorze do folderu, w którym plik znajdował się pierwotnie, i wklej go za pomocą skrótu klawiaturowego [Ctrl V].

Jak odzyskać dane - informacje dodatkowe

Automatyczne defragmentowanie. Duże ryzyko dla usuniętych plików stanowi automatyczne defragmentowanie wykonywane przez system Windows w regularnych odstępach czasu, gdy komputer zdaje się bezczynny. Wówczas fragmenty plików znajdujących się na twardym dysku są łączone w całość i na nowo zapisywane na nośniku. Oznacza to, że luki na dysku powstałe w wyniku usunięcia plików mogą zostać w ten sposób zapełnione innymi zasobami, a wtedy nie uda się odzyskać poprzednio umieszczonych w tym miejscu plików. Dlatego powinieneś nie zwlekać, lecz natychmiast zabrać się do działania, gdy dostrzeżesz utratę danych.