Jak odzyskać hasło do poczty e-mail i komunikatora

Mail PassView oprócz dokładnych parametrów konta oceni również siłę hasła

Mail PassView oprócz dokładnych parametrów konta oceni również siłę hasła

Jeżeli program nie chce automatycznie rozpoznać hasła do skrzynki można często skorzystać z narzędzi odkrywających hasła zasłonięte gwiazdkami w oknach konfiguracjnych

Jeżeli program nie chce automatycznie rozpoznać hasła do skrzynki można często skorzystać z narzędzi odkrywających hasła zasłonięte gwiazdkami w oknach konfiguracjnych

Lista komunikatorów obsługiwanych przez Advanced Instant Messengers Password Recovery jest imponująca. Znalazło się na niej nawet nasze Gadu-Gadu

Lista komunikatorów obsługiwanych przez Advanced Instant Messengers Password Recovery jest imponująca. Znalazło się na niej nawet nasze Gadu-Gadu

Ze wszystkimi programami Microsoftu radzi sobie za to bez problemu bezpłatny Mail PassView. Nie stanowi dla niego problemu Outlook Express, Outlook 2000 oraz Outlooki 2002, 2003 i 2007. Dla trzech ostatnich odszyfrowuje nie tylko konta POP3 i SMTP ale również IMAP i HTTP. Działa ponadto z IncrediMailem, Eudorą, Netscapem w wersjach 6 i 7, Thunderbirdem, pocztą Yahoo! oraz Hotmail (jeżeli hasło zapisane jest w komunikatorze Yahoo! bądź MSN Messenger) i Gmailem (hasło musi być przechowywane w programach Gmail Notifier, Google Desktop, lub Google Talk). Dla każdego konta wyświetlane są takie informacje jak program, w którym jest ono skonfigurowane, nazwa, adres pocztowy i dane serwera oraz login i hasło. Można je zapisać w pliku tekstowym, CSV bądź w systemowym schowku, wygenerować zawierający je raport HTML.

Inny bezpłatny program to Mail Password Recovery. Emuluje on serwer POP3 i wyświetla hasła programów, które próbują się z nim połączyć. W ten sposób może pokazać zabezpieczenia takich programów pocztowych, jak Outlook Express czy Eudora, w których hasło przechowane jest wewnątrz aplikacji. Miłośnicy The Bata! Skorzystają zaś na pewno z darmowego, choć nieco starego już narzędzia The Bat! Unpass, które rozszyfrowuje wszystkie informacje dotyczące skrzynek przechowywane w tym programie pocztowym.

Jeżeli korzystasz z takich komunikatorów jak na przykład MSN Messenger, Windows Messenger z Windows XP, Windows Live Messenger z Visty, Yahoo Messenger linii 5 i 6, Google Talk, ICQ Lite, AOL Instant Messenger, Trillian Astra, Miranda bądź GAIM czy Pidgin z kłopotów wybawi cię MessenPass. Programu nie można używać do wyszukiwania haseł innych użytkowników. Funkcjonuje on tylko dla aktualnie zalogowanego i jedynie wtedy, gdy w komunikatorze została wybrana opcja zapisu hasła.

Możliwość przeglądania historii konwersacji bez konieczności logowania daje Messengers Archive Viewer. Jego funkcjonalność jest jednak ograniczona jedynie do komunikatorów Yahoo! I MSN. Imponującą liczbę messengerów obsługuje komercyjny Advanced Instant Messengers Password Recovery. Są wśród nich między innymi takie znane pozycje, jak ICQ, AOL Instant Messenger, Yahoo! Messenger, MSN Messenger, Odigo, Trillian, Jabber IM, Miranda czy bardziej egzotyczne w stylu Kellster IM, PalTalk, Indiatimes, Tiscali bądź Simple Instant Messenger. Jego wersja testowa nie przyda się jednak na wiele. Odkrywa bowiem jedynie trzy pierwsze znaki hasła.

Ciekawym narzędziem jest Skype Password. Jak wskazuje nazwa programu służy on do odzyskania hasła z komunikatora Skype. W tym przypadku operacja jest jednak bardziej skomplikowana. Hasło Skype nie jest bowiem zapisane w postaci zwykłego tekstu ale jest szyfrowane tak zwaną funkcją skrótu (haszującą). Skype Password odkryje jego kod a następnie do rozszyfrowania musisz użyć metod uniwersalnych jak Brute Force czy słownikowych. Jeżeli hasło jest odpowiednio skomplikowane próba jego odczytania w rozsądnym czasie, mimo dużej szybkości programu, skazana jest na niepowodzenie.

Jak odzyskać hasło do skrzynki pocztowej
Plik startowy Mail PassView

Plik startowy Mail PassView

Korzystanie z programów do odzyskiwania haseł wymaga zwykle jedynie kilku kroków. Uruchom na przykład Mail PassView. Program nie wymaga instalacji a jedynie rozpakowania więc możesz go nie znaleźć w menu startowym.

1. Otwórz Eksploratora Windows i wyświetl w nim zawartość katalogu C:\Program Files\NirSoft\Mail PassView. Kliknij dwukrotnie plik mailpv. Po wystartowaniu programu uruchom klienta pocztowego. PassView nie służy do łamania zabezpieczeń więc nie poda ci hasła użytkownika, który nie jest zalogowany.

2. Kliknij przycisk Refresh na pasku narzędzi. Po chwili w oknie poniżej zobaczysz informacje o wszystkich kontach skonfigurowanych w programie pocztowym. Jeżeli chcesz poznać szczegóły ustawień jednego z nich kliknij na nim dwukrotnie.

3. Jeżeli jakiś program pocztowy nie jest obsługiwany przez dane narzędzie do odzyskiwania haseł użyj Email Password Recovery. Rozwiń menu startowe, wybierz Wszystkie programy, następnie Email Password Recovery i jeszcze raz Email Password Recovery. Kliknij przycisk Asterisk password.

4. Otwórz okno konfiguracyjne konta pocztowego i przeciągnij do pola z hasłem celownik widoczny w oknie programu. Hasło zostanie wyświetlone w polu Password


Zobacz również