Jak odzyskać pliki z uszkodzonego dysku

Czasami dochodzi do uszkodzenia dysku i tracimy całą jego zawartość. Jak odzyskać pliki? W naszej poradzie odpowiemy na to pytanie. Jeśli nie jest to uszkodzenie mechaniczne, dasz sobie radę bez pomocy specjalistów.

Jak odzyskać pliki z uszkodzonego dysku

Gdy bezpłatne narzędzie Recuva wyświetli listę odnalezionych plików, przejdź do trybu zaawansowanego, aby poprawnie zidentyfikować te, które są ci potrzebne.

Gdy elektroniczne lub mechaniczne podzespoły twojego twardego dysku ulegną awarii, stracisz dostęp do zgromadzonych na nim zasobów. Wówczas na nic zdadzą się próby odzyskania danych za pomocą specjalnego oprogramowania. Zanim zdecydujesz się oddać dysk do specjalistycznego laboratorium, co mogłoby narazić na szwank twój budżet, powinieneś spróbować wymienić płytkę sterowania, tzw. kontrolera dysku. Jeśli uszkodzone okażą się tylko elementy elektroniczne, może uda ci się reaktywować nośnik.

Kup dysk tej samej konstrukcji. Taką samą płytkę sterowania znajdziesz tylko w dysku tej samej konstrukcji. Jednak kupno takiego dysku okazuje się znacznie trudniejsze, niż się zdaje.

Najpierw musisz wymontować uszkodzony dysk z peceta. Na spodniej stronie urządzenia ujrzysz płytkę sterowania, o której mowa, na wierzchniej stronie powinna widnieć naklejka informacyjna. Następnie wyszukaj w internetowych domach aukcyjnych ten sam model dysku (producent i model powinien być wyszczególniony na naklejce). Przejrzyj listę rezultatów, dokładnie przypatrując się płytkom sterowania na fotografiach. Jeśli sprzedawca nie dołączył stosownych zdjęć, poproś go o nie drogą mailową. Nawet dyski o tym samym numerze modelu mogą być wyposażone w odmienne kontrolery.

Gdy znajdziesz twardy dysk, którego płytka sterowania wygląda (przynajmniej na zdjęciu) tak samo, jak kontroler twojego uszkodzonego egzemplarza, powinieneś go kupić. Cena używanego dysku okaże się z pewnością wielokrotnie niższa od kosztów uratowania danych w specjalnym laboratorium.

Przetestuj używany dysk. Gdy otrzymasz dysk, najpierw zbadaj, czy działa bez zarzutu. Zamontuj go w komputerze i sprawdź w Eksploratorze Windows, czy są na nim założone partycje, do których można uzyskać dostęp.

Jeśli nie, spróbuj utworzyć na nim partycje za pomocą przystawki Zarządzanie dyskami i sformatować je. Najszybciej zrobisz to w następujący sposób. Przytrzymaj naciśnięty klawisz [Windows] i naciśnij klawisz [R]. Wpisz polecenie diskmgmt.msc w oknie Uruchamianie, po czym naciśnij [Enter].

W dolnej części okna Zarządzanie dyskami kliknij prawym przyciskiem myszy jedyny obszar zaznaczony jako Nie zainicjowany. Następnie wskaż polecenie Zainicjuj dysk w menu podręcznym i kliknij OK. Teraz kliknij prawym przyciskiem pasek tuż obok po prawej stronie, wybierz polecenie Nowa partycja (w Windows XP) lub Nowy wolumin prosty (w Viście i Windows 7) i zastosuj się do wskazówek kreatora.

Gdy wszystkie te czynności zostaną prawidłowo wykonane, skopiuj na próbę kilka plików na nową partycję. Jeśli i ta operacja zostanie uwieńczona sukcesem, dysk najwyraźniej nadaje się do użytku, więc możesz użyć jego płytki sterowania.

Wymiana kontrolera. Po zamknięciu Windows i wyłączeniu komputera wymontuj twardy dysk z twoją rezerwową płytką sterowania. Teraz możesz zabrać się do wymiany kontrolera. Nie obejdziesz się bez odpowiedniego śrubokręta. Zazwyczaj jest potrzebny klucz typu torx T8 o średnicy 2,31 mm. Odkręć nim ostrożnie płytkę w uszkodzonym i w działającym dysku. W starszych modelach musisz ponadto odłączyć kabel wstęgowy. Między dyskiem i kontrolerem znajduje się przeważnie cienka warstwa pianki izolacyjnej. Osłania ona nie tylko miejsca, w którym styki płytki dotykają dysku, więc w żadnym razie nie powinieneś jej wyjmować.

W dalszej kolejności przykręć kontroler z nabytego dysku możliwie dokładnie, a więc tak, aby wszystkie styki były usytuowane we właściwym miejscu. Jeśli odłączałeś wtyczkę kabla wstęgowego, teraz ją podłącz. Jak odzyskać pliki? Teraz to już proste - zamontuj stary dysk z nowym kontrolerem w komputerze. Potem uruchom system i sprawdź, czy odzyskałeś dostęp do swoich zasobów. Natychmiast skopiuj je na nowy dysk.

Jak odzyskać pliki - informacje dodatkowe

Jak odzyskać pliki programem Recuva. Po zainstalowaniu tego bezpłatnego narzędzia na nośniku, na którym nie ma utraconych plików, uruchom go i zastosuj się do wskazówek kreatora. W drugim oknie wybierz rodzaj zasobów, które chcesz odzyskać. Jeśli straciłeś pliki różnego rodzaju, zaznacz opcję Other i kliknij przycisk Next.

W kolejnym oknie podaj nośnik, na którym znajdowały się poszukiwane przez ciebie pliki. Zaznacz w tym celu opcję In a specific location, kliknij przycisk Browse i wybierz żądany dysk. Gdy potwierdzisz przyciskami OK i Next, możesz ponadto zaznaczyć pole wyboru Enable Deep Scan. W ten sposób zainicjujesz dokładniejsze skanowanie, które z reguły trwa dłużej, za to znajduje więcej utraconych plików. Gdy klikniesz przycisk Start, Recuva rozpocznie skanowanie.

W rezultacie wyświetli listę wykrytych plików. Jednak w większości ich nazwy odbiegają od oryginalnych. Dlatego powinieneś kliknąć przycisk Switch to advanced mode, aby przywołać podgląd poszczególnych plików i szczegółowe informacje. Teraz możesz łatwiej wyodrębnić pliki, które są ci potrzebne. Zaznacz pola wyboru obok plików do odzyskania, po czym kliknij przycisk Recover. Na koniec wybierz dysk docelowy, na którym mają być zapisane przywrócone pliki, i potwierdź przyciskiem OK.

Przywracanie partycji programem Testdisk. W obrębie archiwum Photorec znajduje się Testdisk (przeznaczony do uruchamiania w konsoli tekstowej), który służy do odzyskiwania utraconych partycji. Program ten nie wymaga instalowania. Po uruchomieniu potwierdź ustawienia domyślne, naciskając klawisz [Enter]. W kolejnym oknie możesz wybrać typ utraconej partycji. Zazwyczaj zaznaczony jest właściwy typ, więc wystarczy nacisnąć klawisz [Enter]. Naciśnij go jeszcze dwa razy, aby zainicjować analizowanie istniejącej struktury dysku. Jeżeli utracona partycja została utworzona w środowisku Vista lub Windows 7, naciśnij klawisz [Y], gdy pojawi się odpowiedni komunikat. Wówczas na ekranie pojawi się lista wykrytych partycji. Teraz naciśnij klawisz [Enter], a następnie klawisz [Strzałka w prawo], aby zaznaczyć polecenie Write. Naciśnij raz jeszcze klawisz [Enter]. Gdy potwierdzisz klawiszem [Y], że struktura partycji ma być zapisana z powrotem na twardym dysku, zrestartuj system. Od tej pory będziesz mógł znowu korzystać z żądanej partycji i znajdujących się na niej zasobów.