Jak odzyskać skasowany plik

Skasowanie bądź uszkodzenie ważnego pliku nie oznacza od razu tragedii. Utracone dokumenty można bardzo często przywrócić. Należy tylko wiedzieć, w jaki sposób użyć odpowiednich programów do odzyskiwania danych.


Wraz ze wzrostem liczby nośników, na których przechowywane są dane rośnie prawdopodobieństwo ich uszkodzenia bądź przypadkowego usunięcia. Pliki przenoszone są płytach CD i DVD, zapisywane za pomocą aparatów i kamer na różnych kartach pamięci, przechowywane na pendrive'ach. Dyski oraz tanie sieciowe serwery danych zawierają terabajty plików. Ich skasowanie, uszkodzenie czy awaria nośnika powoduje ogromny problem. Na szczęście często można odczytać dane po awarii nawet w warunkach domowych, bez konieczności zwracania się do specjalistycznego laboratorium. Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawują się znane aplikacje komercyjne

R-Studio - proste odzyskiwanie plików

R-Studio to zwycięzca ostatniego odzyskiwania danych" data-status="http://www.pcworld.pl/news/357820/Test.najlepsze.programy.do.odzyskiwania.danych.html">testu programów do odzyskiwania danych przeprowadzonego przez PCWorlda. Zobacz, jak program sprawdza się w praktyce.

Jeżeli nośniki podłączone do komputera można bez problemu odczytywać, a ty chcesz jedynie odczytać pliki, które zostały usunięte z jakiejś partycji skorzystaj z prostego odzyskiwania plików.

1. Po uruchomieniu programu w oknie Drives zobaczysz napędy podłączone do komputera oraz wydzielone na nich partycje i dyski logiczne. Kliknij dysk bądź partycję z plikami prawym przyciskiem myszy i wybierz funkcję Open Drive Files. Możesz również po zaznaczeniu dysku użyć klawisza [F5] bądź przycisku Open Drive Files na pasku narzędzi.

2. W programie pojawi się dodatkowa zakładka zawierająca strukturę plików i katalogów na dysku. Na liście znajdują się wszystkie obiekty wykryte na nośniku. Zapisane elementy wyświetlane są jak zwykłe katalogi i pliki, obiekty skasowane przekreślone są czerwonym znakiem x. Przyczyn braku skasowanych danych na liście może być kilka. W pierwszej kolejności należy zweryfikować maskę plików. Proste wyszukiwanie wyświetla jedynie te typy danych, które zostały zdefiniowane w programie.

Lista napędów widzianych przez system w programie R-Studio

Maska plików wyświetlanych przez R-Studio

Aby to sprawdzić kliknij przycisk File Mask na pasku narzędzi. W oknie Define File Mask ustaw na liście opcję All Files. Upewnij się również, że zaznaczone jest pole Deleted files. Aby ograniczyć wyświetlanie jedynie do danych skasowanych, możesz w tym miejscu usunąć od razu zaznaczenie Existing files. Jeżeli klikniesz przycisk Advanced uzyskasz dostęp do opcji pozwalających zawęzić wyniki wyszukiwania.

3. Proste wyszukiwanie może także nie wykryć skasowanych informacji. Gdy plik został usunięty niedawno, być może informacja o tym nie została jeszcze zapisana na dysku. Warto w takiej sytuacji wykonać restart komputera i powtórzyć wyszukiwanie. Jeżeli na dysku jest mało miejsca to wraz z danymi często zostaje również usunięta informacja z tablicy MFT.

W tym i każdym innym przypadku należy skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego. Czasami jednak, gdy ścieżka do pliku była zbyt długa program nie umieści informacji o nim w drzewie danych lecz przeniesie wpis do oddzielnej gałęzi o nazwie Extra Found Files.

Po znalezieniu danego obiektu kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Recover. Nie zmieniaj żadnych opcji w oknie zapisu wskaż jedynie katalog, do którego ma zostać przeniesiony odzyskany obiekt. Pamiętaj, by wybrać inną partycję niż ta, z której został usunięty. Kliknij Ok.