Jak odzyskać skasowany plik - pierwsza pomoc


Gdy korzystasz jeszcze ze starszych wersji Windows lub też zainstalowałeś system na partycji FAT32, z pomocą przyjdzie ci FreeUndelete 2.0. Aplikacja potrafi odzyskiwać pliki skasowane z partycji NTFS, jednak nas poważnie zawiodła: po uruchomieniu w "siódemce", program uznał kilka usuniętych sektorów z biblioteki Windows, odzyskał je w katalogu systemowym, zastępując przy okazji prawdziwe pliki DLL. Nie wiemy, skąd wziął się problem - podejrzewamy niedoskonałość algorytmów skanujących partycje NTFS.

Avira UnErase - ubogi interfejs, dziwne działanie

Ciekawą aplikacją jest bezpłatna Avira UnErase Personal 1.4, pochodząca od producenta antywirusa. Aplikacja dysponuje spartańskim interfejsem, ale nie waha się z wyświetlaniem wszystkiego, co wykryje. Program proponuje odzyskanie pliku nawet wtedy, gdy jego stan jest kiepski ("poor") - czyli wtedy, gdy sektory, w których był zapisany, zostały już zapełnione innymi danymi.

Niestety, program zaśmieca wynik usuniętymi elementami systemu (wykorzystywanymi podczas aktualizacji), dlatego doszukanie się potrzebnego dokumentu może zabrać sporo czasu. Na redakcyjnych komputerach Avira UnErase znajdował 50-200 tysięcy skasowanych plików, chociaż żaden z nich od poprzedniego formatowania dysku działał nie dłużej niż pół roku!

Pliki usunięte z aparatu lub komórki

Przywracanie plików usuniętych z pamięci flash (pendrive, karta pamięci, aparat, telefon komórkowy itd.) to łatwizna. Tutaj w ogóle nie masz powodów do obaw. Jeśli przez przypadek coś usunąłeś, skorzystaj z naszego poradnika w PC Worldzie 2/2009 albo zainstaluj aplikację mmCARD Recovery 3.4.5.

Jak odzyskać skasowany plik - pierwsza pomoc

Spartański interfejs Digital Image Recovery nie przeszkadza programowi w skutecznym odzyskiwaniu usuniętych zdjęć.

Aplikacja radzi sobie z wszystkimi liczącymi się formatami graficznymi oraz multimedialnymi: JPEG, BMP, PNG, TIFF, AVI, MPEG, MOV, RAW, DCR, NEF itd. Dzięki strukturze pamięci flash mmCARD może odzyskać zdjęcia, które robiłeś rok temu i dawniej. Może się okazać, że miejsce, które uznawałeś za mało bezpieczne - karta pamięci aparatu - jest tym, dzięki któremu ocalisz album rodzinny przed katastrofą.

Jeśli nie przeszkadza ci nieco bardziej spartański interfejs, możesz też skorzystać z aplikacji Digital Image Recovery 1.47. W przeciwieństwie do mmCARD, program nie wyświetla miniatur plików, sugeruje też zapisywanie odzyskiwanych danych w podkatalogu Program Files (w Viście i Windows 7 jest to możliwe po uruchomieniu aplikacji na koncie administratora), ale efekty jego pracy nie różnią się od efektów mmCARD.

Porysowane CD/DVD to nie problem!

Jak odzyskać skasowany plik - pierwsza pomoc

Unstoppable Copier 4.2 bez problemu kopiuje dane z płyt CD i DVD – w wypadku rys pomija sektory, których nie da się odczytać.

W przeszłości wykazałeś się olbrzymim rozsądkiem i zrobiłeś kopię zapasową najważniejszych dokumentów na płycie DVD. Teraz HDD padł, ty chciałbyś odzyskać pliki, a tymczasem okazało się, że nośnik optyczny jest porysowany. Próba odczytu kopii zapasowych mija się z celem, płyta stuka w czytniku, próba kopiowania kończy się wyświetleniem komunikatu o błędzie albo zamrożeniem całego systemu. Co robić?

Najlepszy wybór to zainstalowanie Unstoppable Copiera 4.2. Aplikacja potrafi odczytać nawet te płyty CD i DVD, które powodują "zwis" komputera. Najważniejszą zaletą programu jest to, że nie kończy pracy, jeśli trafi na uszkodzone sektory. Program kopiuje plik w całości, a puste miejsca wypełnia zerami. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że nigdy nie natrafimy na ubytek.