Jak odzyskać skasowany plik - pierwsza pomoc

Stało się! Przypadkiem usunąłeś ważny dokument albo zapisałeś nowymi danymi partycję z Windows, instalując Linuksa. Jesteś zdenerwowany, nie wiesz, co zrobić, żeby nie stracić istotnych danych, boisz się nawet dotknąć klawiatury, żeby jeszcze czegoś nie popsuć. Na szczęście mamy dla ciebie rozwiązanie. W takich sytuacjach najważniejsza jest zimna krew. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, nie szukaj w Internecie aplikacji, nie instaluj niczego. Jeśli zastąpiłeś nowymi danymi lub skasowałeś element systemu operacyjnego (bibliotekę, katalog ze sterownikami), nawet nie wyłączaj komputera, bo będziesz musiał się nieźle nakombinować, żeby dotrzeć do dokumentów.


Są dwie drogi postępowania w wypadku usunięcia kluczowych danych. Wybierz tę, która najbardziej odpowiada twojej sytuacji:

1. Jeśli skasowałeś ważny element systemu operacyjnego, może się okazać, że będziesz miał bardzo poważne problemy z ponownym uruchomieniem komputera. Podłącz wtedy do maszyny przenośny dysk twardy lub pendrive. Zgraj wszystkie istotne pliki, których możesz potrzebować w najbliższych dniach. Jeśli osadzałeś w dokumentach (prezentacjach, plikach DOC) grafiki, również musisz je zachować. W niektórych okolicznościach pomaga uruchomienie Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Wiersz polecenia (jako administrator) i wpisanie sfc /scannow.

2. Natomiast jeśli usunąłeś istotny dla ciebie dokument czy archiwum Gadu-Gadu, najlepiej możliwie szybko wyłącz komputer. Gdy plik był dla ciebie bardzo ważny, pod żadnym pozorem nie ściągaj ani nie instaluj aplikacji do odzyskiwania danych - napęd musisz podłączyć do innego komputera.

Oczywiście jeśli uznasz, że dokumenty były nie bardzo istotne, możesz dalej surfować w Internecie, pobierać programy itp.

Musisz się jednak pamiętać, że im więcej czasu upłynie od momentu skasowania pliku, tym mniejsze masz szanse na jego odzyskanie. W miejscu, które zostało zwolnione, prędzej czy później zostanie zapisana nowa partia informacji, która uniemożliwi dotarcie do wcześniejszych danych. Szanse gwałtownie spadają, jeżeli system dodatkowo uruchomi planowaną aktualizację lub defragmentację.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż w systemie plików NTFS usunięcie pliku w rzeczywistości go... nie usuwa. Zamazywany jest tylko pierwszy bajt, a miejsce zajmowane przez dane oznaczane jest jako wolne.

Sformatowałeś? Spróbuj tego!

Zanim zainstalujesz oprogramowanie do odzyskiwania partycji, wypróbuj starą sztuczkę, która wielokrotnie uratowała nam dane. Uruchom narzędzie Zarządzanie dyskami (w pole Uruchom bądź Rozpocznij wyszukiwanie wpisz dskpart). Kiedy cała powierzchnia sformatowanego dysku prezentowana jest jako wolna przestrzeń, załóż na niej partycję dokładnie o tej samej strukturze (podstawowa lub rozszerzona) i wielkości, jak ustawione poprzednio. Nie pozwalaj na formatowanie dysku!!

Masz bardzo duże szanse na to, że po ponownym uruchomieniu komputera wszystkie pliki wrócą na swoje miejsce.

Szybkie odzyskiwanie danych

Jak odzyskać skasowany plik - pierwsza pomoc

Ontrack EasyRecovery umożliwia szybkie odzyskanie danych w XP. W Viście i Windows 7 wywołuje problemy.

Gdy straciłeś tylko jeden ważny plik, możesz za darmo skorzystać z wielu profesjonalnych narzędzi. Jedną z najczęściej polecanych aplikacji w tej kategorii jest Ontrack EasyRecovery DataRecovery 6.1 w edycji Standard lub EasyRecovery Professional. Kosztuje niemało, bo 199 dolarów, ale jest tańszy niż odzyskanie plików przez firmę specjalistyczną.

Oprócz odzyskiwania plików aplikacja Ontracka radzi sobie z przywracaniem dokumentów (np. zawierających konkretną frazę), ożywianiem sformatowych dysków wraz z pełną zawartością i tworzeniem bootowalnych nośników, pozwalających na uruchomienie komputera bez sprawnego HDD. Aplikacja nie zalicza się do najnowszych i nie działa poprawnie w Viście ani w Windows 7, dlatego należy uruchamiać ją z drugiego komputera, wyposażonego w system Windows XP.

Jeżeli nie zależy ci na profesjonalnym interfejsie i kreatorach prowadzących za rękę podczas prób odzyskiwania plików, skorzystaj z bezpłatnej alternatywy. NTFS Undelete 0.93 nie tylko świetnie radzi sobie w najnowszych systemach Windows, ale potrafi odzyskać nawet dane skasowane miesiące wcześniej. Podczas skanowania powierzchni dysku możesz odnieść wrażenie, że się zawiesił. Vista i "siódemka" zaproponują nawet "ubicie" nieaktywnego programu. To błąd: należy zaczekać, aż skończy pracę. Skanowanie HDD w poszukiwaniu zagubionych i usuniętych plików może potrwać nawet godzinę, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Jak odzyskać skasowany plik - pierwsza pomoc

NTFS Undelete

W odróżnieniu od aplikacji Ontracka, NTFS Undelete jest darmowy. Więcej: jego twórca oprócz aplikacji EXE dostarcza również darmowy obraz ISO z programem, który umożliwia uruchomienie NTFS Undelete bez instalowania go na twardym dysku.

Program nie bada zawartości plików, więc żeby dotrzeć do interesującego cię dokumentu, musisz albo przejrzeć katalog, w którym go przechowywałeś, albo odzyskać wszystko, a następnie uważnie obejrzeć zrekonstruowane pliki. Nie zdziw się, jeśli w niektórych z nich zamiast poprawnych danych pojawią się śmieci - gdy przestrzeń oznaczana jest jako pusta, może się w niej pojawić kawałek innego dokumentu. Masz wtedy marne szanse na przywrócenie nietkniętego pliku.

Czytaj dalej >>