Jak optymalnie korzystać z edytora grafiki Paint.NET?

Bezpłatny program fotoretuszerski Paint.NET zapewnia bardzo duże możliwości już w swojej domyślnej konfiguracji. Mimo intuicyjnie obsługiwanego interfejsu początkujący użytkownicy nie od razu się w nim odnajdą. Przede wszystkim mogą mieć problemy z funkcjami, których nie używa się codziennie. Natomiast zaawansowani użytkownicy z pewnością życzą sobie bogatszego zestawu funkcji.

Użytkownicy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w fotoedytorze Paint.NET (dostępny pod tym adresem internetowym) powinni nie spuszczać oczu paska statusu przy dolnej krawędzi okna. W nim fotoretuszer umieszcza cenne informacje o narzędziu wybranym w danej chwili przez użytkownika.

Przykład - dowolne obracanie. Mimo iż niemalże wszystkie narzędzia standardowe znajdują się w zwyczajnych miejscach menu, funkcja dowolnego obracania obiektów pozostała w ukryciu. Dopiero po kliknięciu przycisku Move Selected Pixels w oknie Tools (przywołasz je klawiszem [F5], a funkcję przesuwania zaznaczonego fragmentu obrazka uaktywnisz alternatywnie klawiszem [M]) dowiesz się z paska stanu, że możesz dowolnie obracać zaznaczony obiekt, przytrzymując naciśnięty prawy przycisk myszy. W trakcie obracania na pasku stanu pojawi się obrót w stopniach, który można precyzyjnie zmieniać za pomocą klawiszy strzałek.

Zobacz również:

  • 10 alternatyw dla Photoshopa

Tekst w perspektywie. Chcąc przedstawić napis w perspektywie na wzór tekstu w sekwencji początkowej filmu Gwiezdne Wojny, musisz skorzystać z funkcji Rotate / Zoom, którą znajdziesz w menu Layers. Najpierw utwórz nową warstwę, naciskając klawisze [Ctrl Shift N]. Przywołaj narzędzie tekstowe za pomocą klawisza [T], po czym wskaż menu Layers | Rotate / Zoom (alternatywnie naciśnij klawisze [Ctrl Shift Z]). Pod napisem Roll / Rotate widnieje schematycznie narysowana kula. Kliknij w sam środek kuli, który symbolizuje punkt widzenia użytkownika i - przytrzymując naciśnięty przycisk myszy - obróć ją nieco w górę. Efekt będzie widoczny natychmiast w tle.

Dodatki i wtyczki. Możesz rozszerzać zakres możliwości fotoretuszera Paint.NET, instalując nowe wtyczki. Szeroki wybór wtyczek znajdziesz w forum programu Paint.NET. Dość ciekawe znajdziesz pod tym adresem internetowym. Godny polecenia jest także pakiet Ed Harvey Effects (dostępny pod tym adresem internetowym) i dodatek Shape 3D (dostępny pod tym adresem internetowym). Ten ostatni pozwala "obklejać" trójwymiarowe obiekty geometryczne dowolną fotografią. Po zainstalowaniu tego dodatku znajdziesz go w menu Effects | Render | Shape3D.

Aby zainstalować dodatek, wystarczy skopiować pliki DLL do katalogu Paint.net\Effects. Upewnij się przedtem, że zamknąłeś program Paint.NET.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: