Jak oszczędzać miejsce na dysku. Odzyskaj cenne gigabajty


Kasowanie powtarzających się danych

Samodzielne sprawdzenie i porównanie wszystkich plików na dysku po to, by znaleźć powtarzające się kopie, jest niewykonalne. Z Zadaniem tym poradzi sobie jednak odpowiednie narzędzie, na przykład Duplicate File Finder.

Uruchom narzędzie i zaznacz w lewym panelu dyski, które chcesz przeskanować. W centralnej części okna określ jakie typy plików chcesz porównać. Jeżeli zamierzasz sprawdzić wszystkie dane wskaż Look for all file types. Z reguły jednak nie jest to potrzebne. Kliknij Next.

Jak oszczędzać miejsce na dysku. Odzyskaj cenne gigabajty

Zaznacz pole Ignore files smaller then i w polu obok określ rozmiar pliku, poniżej którego dane nie będą testowane. Podobnie możesz określić górną granicę, ale lepiej pole Ignore files larger then pozostawić puste. Przejdź dalej. W trakcie skanowania można pominąć daty tworzenia i modyfikacji, nazw jednak nie. Poza tymi metodami wyszukiwania program będzie sprawdzał także zawartość plików.

Pozostaw zaznaczenie przy Search for all filenames i przejdź do kolejnego kroku kreatora. Jeżeli odnalezione kopie chcesz przechować w koszy wskaż pole To Recycle Bin. Możesz też skorzystać z modułu odzyskiwania programu bądź od razu nieodwołalnie skasować wszystkie pliki (opcja Permanently). Kliknij przycisk Search. Zaznacz kopie, które chcesz usunąć i kliknij Delete selected files. Możesz od razu wskazać całe grupy korzystając z opcji ukrytych pod przyciskiem Select.

Sprawdzanie objętości katalogów

Przeanalizuj strukturę dysku i sprawdź, które katalogi są największe. Oceń czy ich zawartość można skasować, skompresować czy musi pozostać bez zmian. Do sprawdzenia objętości katalogów i plików na dysku najlepiej posłużyć się programem zewnętrznym. Jednym z takich narzędzi jest na przykład WinDirStat.

Zainstaluj i uruchom aplikację. Pozostaw zaznaczoną opcję Wszystkie dyski lokalne i kliknij Ok. Po chwili w dolnej części okna wyświetlone zostaną różnej wielkości czworokąty reprezentujące dane przechowywane na dysku. Im plik większy tym większy kwadrat.

Jak oszczędzać miejsce na dysku. Odzyskaj cenne gigabajty

Kliknięcie wybranego kwadratu spowoduje rozwinięcie się drzewa katalogów w prawym panelu. Obok umieszczona jest informacja o zajmowanym miejscu oraz liczbie zawartych w katalogu obiektów. Po prawej widoczna jest dynamiczna legenda, na której można określić, jaki typ danych powinien być podświetlony.

Poddaj kompresji pliki, katalogi bądź całe partycje, z których rzadko korzystasz i do których dostęp nie musi być szybki i wydajny. Do kompresji danych w locie doskonale nadają się funkcje wbudowane w Windows.

Wyłączanie usług internetowych

Jeżeli nie korzystasz z funkcji serwera internetowego, zaoszczędzisz miejsce wyłączając Internet Information Services, usługę odpowiedzialną za publikowanie stron WWW. Jej katalog umieszczany jest z reguły na głównej partycji. Usługa jest częścią systemu więc wyłącza się ją za pomocą opcji Windows. Kolejny krok to odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji. W tym przypadku instalator systemowy potrafi czasami pozostawić nieusunięte niektóre fragmenty czy zapisy w rejestrze i choć z reguły wystarcza, można skorzystać z aplikacji zewnętrznych. Pomocny będzie CCleaner, Hard Disk Washer bądź Wise Disk Cleaner.

Jak oszczędzać miejsce na dysku. Odzyskaj cenne gigabajty

Ponadto, jeżeli często instalujesz i testujesz różne programy warto rozważyć uruchomienie wirtualnego środowiska, w którym można będzie ocenić ich przydatność. Uchroni to przed szybkim zaśmieceniem głównego systemu i twardych dysków. Z instalowanymi programami związany jest także zapis stanu systemu. Dodawanie i usuwanie niektórych aplikacji, sterowników, czy zmiany w konfiguracji skutkują zapisem kolejnych punktów przywracania. Przydają się one, gdy Windows zaczyna szwankować i trzeba wycofać wprowadzone modyfikacje. O ile jednak dostęp do jednej, dwóch czy maksymalnie trzech ostatnich kopii ma sens, przechowywanie większej liczby mija się z celem. Zazwyczaj i tak nie pamięta się w jakim momencie były archiwizowane. A gdy nie uda się przywrócić funkcjonowania systemu z pierwszej bądź drugiej kopii, kolejne raczej też nie pomogą.

Aby wyłączyć usługi IIS, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk startowy i wybierz Programy i funkcje. Po otworzeniu okna wybierz łącze Wyłącz lub włącz funkcje systemu Windows widoczne w panelu po lewej stronie.

Przewiń listę w dół i usuń zaznaczenie z pola Internetowe usługi informacyjne. Zamknij okno przyciskiem Ok. Zrób ewentualnie kopie plików tworzonych przez siebie serwisów internetowych i skasuj z dysku katalog inetpub.