Jak oszczędzać miejsce na dysku. Odzyskaj cenne gigabajty


Kasowanie powtarzających się danych

Samodzielne sprawdzenie i porównanie wszystkich plików na dysku po to, by znaleźć powtarzające się kopie, jest niewykonalne. Z Zadaniem tym poradzi sobie jednak odpowiednie narzędzie, na przykład Duplicate File Finder.

Uruchom narzędzie i zaznacz w lewym panelu dyski, które chcesz przeskanować. W centralnej części okna określ jakie typy plików chcesz porównać. Jeżeli zamierzasz sprawdzić wszystkie dane wskaż Look for all file types. Z reguły jednak nie jest to potrzebne. Kliknij Next.

Zaznacz pole Ignore files smaller then i w polu obok określ rozmiar pliku, poniżej którego dane nie będą testowane. Podobnie możesz określić górną granicę, ale lepiej pole Ignore files larger then pozostawić puste. Przejdź dalej. W trakcie skanowania można pominąć daty tworzenia i modyfikacji, nazw jednak nie. Poza tymi metodami wyszukiwania program będzie sprawdzał także zawartość plików.

Pozostaw zaznaczenie przy Search for all filenames i przejdź do kolejnego kroku kreatora. Jeżeli odnalezione kopie chcesz przechować w koszy wskaż pole To Recycle Bin. Możesz też skorzystać z modułu odzyskiwania programu bądź od razu nieodwołalnie skasować wszystkie pliki (opcja Permanently). Kliknij przycisk Search. Zaznacz kopie, które chcesz usunąć i kliknij Delete selected files. Możesz od razu wskazać całe grupy korzystając z opcji ukrytych pod przyciskiem Select.

Sprawdzanie objętości katalogów

Przeanalizuj strukturę dysku i sprawdź, które katalogi są największe. Oceń czy ich zawartość można skasować, skompresować czy musi pozostać bez zmian. Do sprawdzenia objętości katalogów i plików na dysku najlepiej posłużyć się programem zewnętrznym. Jednym z takich narzędzi jest na przykład WinDirStat.

Zainstaluj i uruchom aplikację. Pozostaw zaznaczoną opcję Wszystkie dyski lokalne i kliknij Ok. Po chwili w dolnej części okna wyświetlone zostaną różnej wielkości czworokąty reprezentujące dane przechowywane na dysku. Im plik większy tym większy kwadrat.

Kliknięcie wybranego kwadratu spowoduje rozwinięcie się drzewa katalogów w prawym panelu. Obok umieszczona jest informacja o zajmowanym miejscu oraz liczbie zawartych w katalogu obiektów. Po prawej widoczna jest dynamiczna legenda, na której można określić, jaki typ danych powinien być podświetlony.

Poddaj kompresji pliki, katalogi bądź całe partycje, z których rzadko korzystasz i do których dostęp nie musi być szybki i wydajny. Do kompresji danych w locie doskonale nadają się funkcje wbudowane w Windows.

Wyłączanie usług internetowych

Jeżeli nie korzystasz z funkcji serwera internetowego, zaoszczędzisz miejsce wyłączając Internet Information Services, usługę odpowiedzialną za publikowanie stron WWW. Jej katalog umieszczany jest z reguły na głównej partycji. Usługa jest częścią systemu więc wyłącza się ją za pomocą opcji Windows. Kolejny krok to odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji. W tym przypadku instalator systemowy potrafi czasami pozostawić nieusunięte niektóre fragmenty czy zapisy w rejestrze i choć z reguły wystarcza, można skorzystać z aplikacji zewnętrznych. Pomocny będzie CCleaner, Hard Disk Washer bądź Wise Disk Cleaner.

Ponadto, jeżeli często instalujesz i testujesz różne programy warto rozważyć uruchomienie wirtualnego środowiska, w którym można będzie ocenić ich przydatność. Uchroni to przed szybkim zaśmieceniem głównego systemu i twardych dysków. Z instalowanymi programami związany jest także zapis stanu systemu. Dodawanie i usuwanie niektórych aplikacji, sterowników, czy zmiany w konfiguracji skutkują zapisem kolejnych punktów przywracania. Przydają się one, gdy Windows zaczyna szwankować i trzeba wycofać wprowadzone modyfikacje. O ile jednak dostęp do jednej, dwóch czy maksymalnie trzech ostatnich kopii ma sens, przechowywanie większej liczby mija się z celem. Zazwyczaj i tak nie pamięta się w jakim momencie były archiwizowane. A gdy nie uda się przywrócić funkcjonowania systemu z pierwszej bądź drugiej kopii, kolejne raczej też nie pomogą.

Aby wyłączyć usługi IIS, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk startowy i wybierz Programy i funkcje. Po otworzeniu okna wybierz łącze Wyłącz lub włącz funkcje systemu Windows widoczne w panelu po lewej stronie.

Przewiń listę w dół i usuń zaznaczenie z pola Internetowe usługi informacyjne. Zamknij okno przyciskiem Ok. Zrób ewentualnie kopie plików tworzonych przez siebie serwisów internetowych i skasuj z dysku katalog inetpub.