Jak piórko

Zestaw składa się z aparatu, okablowania, zasilacza sieciowego, instrukcji i płyty CD z oprogramowaniem.

Zestaw składa się z aparatu, okablowania, zasilacza sieciowego, instrukcji i płyty CD z oprogramowaniem. Wyróżnia go miniaturowy wyświetlacz LCD umieszczony na tylnej ściance obudowy oraz mała waga.

Jak piórko
Włącznik VDC-300 umieszczono obok spustu migawki. Na górnej ściance obudowy znajduje się przełącznik trybów oraz lampka oznaczająca używany tryb. W trybie CAM wykonujemy zdjęcia, ustawiamy wszystkie niezbędne opcje dotyczące fotografowania. Tryb Playback umożliwia podgląd na barwnym ekranie zapisanych w pamięci zdjęć, kasowanie wybranych lub wszystkich ujęć.

Nośnikiem jest wewnętrzna pamięć o pojemności 2 MB oraz karty CompactFlash. W standardowej pamięci, w zależności od jakości zdjęć (wysoka, standardowa, ekonomiczna) mieści się od 8 do 46 fotografii.

Oprócz ekranu LCD do dyspozycji jest wizjer optyczny. W słabym świetle trzeba ustawiać maksymalną jaskrawość. Ekran wyświetla wszystkie opcje i ustawienia: korekcję ekspozycji (od -2 do +2 EV), wybór standardu telewizyjnego, selekcję typu oświetlenia, tryb pracy wbudowanej lampy błyskowej.

Aparat korzysta z matrycy CCD z 350 tysiącami pikseli. Zdjęcia były niezbyt ostre (układ optyczny bez funkcji autofocus - ostrość jest ustawiona na stałe). Słabo wypadły zdjęcia bliskich obiektów i wykonane przy świetle lampy błyskowej. Lepsze były fotografie wykonane w plenerze. Mała rozdzielczość prac (640x480 punktów) wyklucza VDC-300 z poważniejszych zastosowań.

Aparat współpracuje z komputerem, korzystając ze złącza transmisji szeregowej lub USB. Użytkownicy starszych komputerów zdecydują się pewnie na RS232, choć w pracy z USB uciążliwość i czasochłonność transmisji zdjęć jest dużo mniejsza. Znajdziemy na nim sterownik Twain, program Photo Plus 4 oraz ViewFun (Windows 98). Barwne, ruchome ikonki pomagają zorientować się w funkcjach i podczas ściągania zdjęć do PC nie mamy kłopotu z obsługą. Dzięki opcjom zaszytym w ViewFun aparat można wykorzystać jako kamerę do zapisu krótkich klipów wideo.