Jak po sznurku cz.I


MIO DigiWalker C720

Informacje MIO,http://www.mio.com.pl Cena 1170 zł

Jak po sznurku cz.I

MIO DigiWalker C720

Bardziej zaawansowana wersja DigiWalkera ma matowe obramowanie panelu LCD, które nie odbija światła, na co narzekaliśmy w wypadku prostszego C520. Urządzenie prezentuje się elegancko, obudowa jest zgrabna, z dotykowym ekranem o 4,3-calowej przekątnej, jak w tańszej wersji. Wyposażenie obejmuje 2-gigabajtową wbudowaną pamięć, w której można przechowywać filmy, zdjęcia cyfrowe czy pliki MP3. Z tyłu C720 zamontowano cyfrowy aparat z matrycą o 2-megapikselowej rozdzielczości. Zdjęcia mają przyzwoitą jakość, dużo lepszą niż z większości cyfrówek wbudowanych w telefony komórkowe. Cieszy możliwość zrobienia fotografii z naniesionymi koordynatami (ustalonymi przez GPS) fotografowanego miejsca. Aparat może również służyć jako skaner wizytówek.

Wgrane mapy pochodzą z firmy TeleAtlas. Czasami zdarzają się takie same błędy w informacjach o dozwolonym kierunku jazdy, jakie popełnia C520, ale trzeba przyznać, że większość tras wyznaczana jest bez zarzutu, a mapy dróg są bardzo dokładne. Dużo lepiej niż w modelu omówionym wyżej działa śledzenie poruszania się pojazdu, dlatego nie miniemy drogi, w którą system każe nam później skręcić. Wbudowany również w ten GPS interfejs Bluetooth v.2.0 pozwala na wykorzystanie C720 jako wygodnego zestawu głośnomówiącego (m.in do pamięci można przegrać książkę telefoniczną z komórki). Dołączone akcesoria to: uchwyt samochodowy, zasilacz samochodowy, sieciowy, pokrowiec, kabel USB.

Plusy:

- dobry ekran

- niezłej jakości wbudowany aparat fotograficzny

- solidne wykonanie

Minusy:

- przeciętna aktualność map

Smart GPS SG610

Informacje Smart Elektronik, tel. 022 756 30 50,http://www.swiatgps.pl Cena 699 zł

Jak po sznurku cz.I

Smart GPS SG610

To urządzenie przygotowano specjalnie z uwzględnieniem potrzeb polskiego klienta. Wyposażono je w szybki odbiornik GPS SiRF STAR III oraz dobrej jakości, duży ekran dotykowy o 4,3-calowej przekątnej. Obudowa robi pozytywne wrażenie, jest wykonana z solidnych materiałów i ma modne obłe kształty. Z lewej strony umieszczono czytnik kart SD, z których można uruchomić dodatkowe mapy. Mapa Polski, czyli jeden z kluczowych elementów zestawu nawigacyjnego, jest bardzo szczegółowa, choć zdarzają się nieścisłe informacje na temat dróg. Interfejs użytkownika jest czytelny, choć - naszym zdaniem - ustępuje rozwiązaniom części konkurentów. Podczas wpisywania adresu docelowego system nie sugeruje nazwy ulicy, jeśli przedtem choć raz nie została wybrana. Mapa ma bardzo ubogą szatę graficzną, a rzut 3D jest mało czytelny. Istotną wadą jest brak funkcji dynamicznego oddalania i przybliżania mapy w zależności od prędkości, z jaką porusza się samochód. Nie ma też czujnika oświetlenia, stosowanego niekiedy nawet w tańszych modelach. Ten przydatny element pozwalałby na automatyczne przełączanie trybu prezentacji mapy z dziennego (jasne kolory) na nocny (ciemne barwy, nieutrudniające jazdy). Tryb dzienny na nocny można zmieniać ręcznie, lecz nie jest to rozwiązanie wygodne. Z wad trzeba też wspomnieć o problemach urządzenia z odświeżaniem pozycji pojazdu na mapie. Podczas szybkiej jazdy zdarza się, że np. po przejechaniu skrzyżowania mapa wskazuje, że jesteśmy jeszcze przed nim.

Zaleta urządzenia to z pewnością duży, panoramiczny ekran dotykowy. Jest precyzyjny, litery na wirtualnej klawiaturze wybiera się bez problemów. W komplecie otrzymujemy uchwyt umożliwiający umieszczenie urządzenia na przedniej szybie samochodu (niezbyt udany, z małym zakresem regulacji) oraz dodatkowy zaczep do przymocowania uchwytu np. do deski rozdzielczej pojazdu. Jest też ładowarka samochodowa i kabel USB do połączenia z komputerem.

Plusy

- niska cena

- dobry ekran

Minusy

- problem ze śledzeniem pojazdu

- kiepska ergonomia menu nawigacji

- nieudany uchwyt na szybę

Sterowanie głosem jeszcze nie teraz

"Sądzę, że nie ma sensu na siłę generować takich potrzeb. Jeżeli rynek upomni się o funkcję głosowego sterowania urządzeniami do nawigacji i sam sprzęt będzie na to pozwalał, postaramy się pierwsi zastosować to urozmaicenie. W systemach GPS jest wiele innych obszarów do wprowadzania innowacji. W tym roku zamierzamy wzbogacić AutoMapę o sześć nowych, użytecznych funkcji. Już teraz można w niej na przykład dynamicznie aktualizować bazę tzw. punktów POI czy informacji o sytuacji na drogach - także podczas jazdy samochodem. Niezbędny jest, oczywiście, odpowiedni sprzęt, czyli PDA z obsługą transmisji danych" - mówi Łukasz Kunicki z Trade Marketing Manager AutoMapy.