Jak pobierać filmy z YouTube - poradnik dla laików

W ostatnim czasie w Internecie pojawiła się cała masa bezpłatnych serwisów umożliwiających umieszczanie plików video przez dowolnych użytkowników. Postęp w technologii kodowania plików w formacie *.wmv jak również bramki flashowe, które odtwarzają ten format, były jednym z głównych czynników wpływających na ogromną popularność tego typu serwisów. W mailach otrzymywanych przez nas od czytelników coraz częściej pojawia się problem w jaki sposób nagrać znalezione w sieci filmy na dysk twardy naszego komputera. Okazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste. Dzisiaj, krok po kroku, pokażemy wam jak przy użyciu całkowicie darmowych narzędzi nagrać pliki nagrane w formacie *.flv czyli te, które znaleźć możecie między innymi w YouTube czy Google Video.

Zainteresowanie użytkowników powoduje, że serwisy wideo dołączają do grona najpopularniejszych stron internetowych. W lipcu, serwis YouTube odwiedziło 16 mln amerykańskich internautów, o 20% więcej niż w czerwcu. Tym samym serwis został czterdziestą najczęściej odwiedzaną w USA witryną. Najpopularniejszym serwisem z plikami wideo jest, Yahoo! Video, które miało 21,1 mln użytkowników. To 28% więcej niż w czerwcu tego roku. Witrynę MySpace Videos w lipcu odwiedziło 20 mln amerykańskich internautów (czytaj więcej: YouTube jedną z 50 najpopularniejszych witryn) Olbrzymią popularnością cieszy się też Google Video.

Filmy umieszczane na wspomnianych serwisach odtwarzają się za pomocą strumieniowego przesyłania danych (film doładowuje się w trakcie odtwarzania). Ta technologia jest bardzo wygodna - nie musimy czekać na ściągnięcie całego pliku - możemy go oglądać zaraz po kliknięciu na niego. Ma to też swoje złe strony - w przypadku gdy chcemy zapisać plik na dysku musimy zrobić to przez stronę internetową lub też używać specjalnego oprogramowania (tzw. ripperów). O tym, jakich aplikacji użyć aby pobrać pliki zapisane w formatach Windows Media lub Quick Time pisaliśmy już w artykule: Poskramianie strumieni - jak oglądać i nagrywać? Dzisiaj poznacie sposób na filmy zapisane w formacie *.flv, ostatnio jedną z najpopularniejszych metod udostępniania wideo.

YouTube i Wrzuta - ściągaj, wycinaj, konwertuj

Przedstawiony w artykule opis ma już ponad 2 lata. Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzonymi metodami na pobieranie MP3 i filmów z YouTube, szczerze polecamy ci PC Worlda 2/2009.

Zrobiliśmy wszystko, by było to najbardziej kompleksowe opracowanie tematu na rynku, by załączone aplikacje pozwalały ci na pobieranie i uruchamianie filmów - zarówno na komputerach, jak i na telefonach komórkowych.

Możesz to sprawdzić za darmo: PC World 2/2009

Metoda 1 - bezpośrednio ze strony WWW

W sieci znaleźć można kilka witryn umożliwiających pobieranie flashowych filmów z większości serwisów oferujących możliwość oglądania takich plików. Przykładem mogą byćhttp://javimoya.com/blog/youtube_en.php lubhttp://keepvid.com. Korzystanie z nich jest proste i intuicyjne, a różnią się od siebie w zasadzie tylko wyglądem. Ich jedynym problemem bywa jedynie fakt, że nie zawsze działają szybko, a czasem w ogóle przestają funkcjonować poprawnie - dzieje się tak zwykle po poważniejszych zmianach na serwisie YouTube.

*Krok 1: po wejściu na witrynę należy w odpowiednie miejsce wkleić adres strony na której zamieszczony jest film.

Jak pobierać filmy z YouTube - poradnik dla laików

Krok pierwszy

*Krok 2: Po chwili skrypt zainstalowany na wyżej wymienionej stronie wygeneruje nam odsyłacze z możliwością pobrania pliku na dysk. Jak widzimy serwis umożliwia nam możliwość wyboru formatu ściąganego pliku. Jest to przydatne w sytuacji gdy będziemy go chcieli wykorzystać w różnych celach (*.flv, *.avi, *.mp4 odtwarzany przez iPod czy przenośną konsolę PSP)

Jak pobierać filmy z YouTube - poradnik dla laików

Krok 2.

*Krok 3: Do odtworzenia pliku wymagany jest darmowy player plików *.flv - na przykład FLV Player, dostępny oczywiście w naszym serwisie Download. Możemy także łatwo i za darmo przekonwertować plik do żądanego formatu (patrz ostatnia strona artykułu)