Jak podłączyć komputer do telewizora

Nie musisz wydawać dużych kwot na telewizor smart TV, który zapewni dostęp do usług internetowych. Wystarczy że podłączysz laptopa lub komputer do kilkuletniego telewizora HD/Full HD i po chwili będziesz mógł korzystać z internetu na wielkim ekranie, oglądając np. filmy z YouTube w jakości Full HD na 42-calowym wyświetlaczu.


Podłączanie komputera do telewizora nie stanowi obecnie żadnego problemu. Prawdę powiedziawszy - to naprawdę proste!

Jak podłączyć komputer do telewizora

Na zdjęciu zaznaczyliśmy złącza VGA oraz HDMI.

Sprawdź jakie złącza ma komputer i telewizor. Najczęściej stosowana i polecana konfiguracja to wykorzystanie HDMI, ponieważ jednym przewodem zapewnisz sobie dostęp do obrazu i dźwięku.

Krok 1. Niezbędne okablowanie

Każdy telewizor HD ma przynajmniej jedno lub dwa złącza HDMI. Laptopy często mają HDMI, natomiast ultrabooki lub inne modele oferują micro HDMI. Jeżeli twój komputer ma micro HDMI, będziesz musiał dokupić adapter micro HDMI/HDMI lub przewód z tego rodzaju przejściówką. Adapter to wydatek rzędu 10 zł, przewód - ok. 90 zł.

Jak podłączyć komputer do telewizora

Na zdjęciu: przewód micro HDMI / HDMI. Cena: ok. 90 zł

Jeśli komputer nie ma HDMI ani micro HDMI, wtedy możesz podłączyć go do telewizora za pośrednictwem złącza VGA, zwanego często złączem PC. Złącze to często używane jest do podłączania monitorów zewnętrznych do komputerów przenośnych. Lepszą opcją jest jednak HDMI, ponieważ VGA nie przesyła dźwięku. Decydując się na VGA, użytkownicy często podłączają do telewizora nie tylko komputer, ale komputer wraz z głośnikami PC 2.1.

Krok 2. Jak podłączyć komputer

To bardzo prosty zabieg: wystarczy podłączyć przewód HDMI/VGA do komputera, a drugą jego końcówkę do odpowiedniego złącza w telewizorze. W tym czasie komputer powinien być wyłączony.

Po podłączeniu przewodu uruchom komputer oraz wybierz odpowiednie źródło sygnału na telewizorze. Zwykle wystarczy wybrać sygnał za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Jeśli podłączyłeś przewód i nie jest on uszkodzony, na telewizorze wyświetli się obraz z komputera.

Krok 3. Ustawienia obrazu

Bardzo możliwe, że po pierwszym uruchomieniu system nie wykryje poprawnie rozdzielczości obrazu telewizora i w rezultacie obraz będzie słabej jakości. Wówczas w systemie Windows kliknij prawym przyciskiem na pulpicie i wybierz "Rozdzielczość ekranu".

Jak podłączyć komputer do telewizora

Ustaw zalecaną rozdzielczość, w przypadku telewizorów często jest to Full HD (1920 x 1080). Zatwierdź zmiany przyciskiem "OK".

Gotowe!