Jak podłączyć laptop do telewizora?

Podłączenie laptopa do telewizora to rzecz stosunkowo prosta - wystarczy właściwy kabel i już można oglądać na dużym ekranie filmy, zdjęcia czy gry. W poniższym tekście prezentujemy sposoby podłączania urządzenia za pomocą sieci bezprzewodowej, HDMI, VGA oraz innymi sposobami.


Aby korzystać z serwisów steramingowych, takich jak np. Netflix, nie trzeba wydawać fortuny na najnowsze Smart TV. Wystarczy mieć telewizor z obsługą internetu, nie daje to jednak możliwości oglądania materiałów z laptopa (chyba, ze przez chmurę).

Jakich kabli potrzebujesz do podłączenia?

Spójrz na gniazda w laptopie i telewizorze. Laptop powinien posiadać co najmniej jedno z następujących wejść: HDMI, DVI, S-Video, VGA lub Composite. Pierwsze, czyli HDMI, jest najbardziej rozpowszechnione i można spotkać je nawet na starszych laptopach. W przypadku użycia S-Video, dźwięk nadal będzie obsługiwany z laptopa - jeśli chcesz tego uniknąć, potrzebne będzie dodatkowe złącze audio. Jeśli zdecydujesz się na kabel VGA, tu również niezbędny jest osobny kabel do podpięcia głosu.

Porty - do wyboru, do koloru

Porty - do wyboru, do koloru

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe lipiec 2018

Do 1000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 2000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 3000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 4000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artykule: Komputer do gier. 5 konfiguracji od 3000 do 8000 zł

Podłączanie bez kabli

Jeśli nie chcesz używać kabli, można połączyć się z TV bezprzewodowo. Jest na to parę sposobów - niektóre laptopy mają wbudowane WiDi (Wireless Display). Jest to technologia firmy Intel, pozwalająca na bezprzewodowe przesyłanie ekranu do telewizora. Oprócz tego dostępne są różne gadżety, za pomocą których można prowadzić streaming z laptopa do TV, jak np. Google Chromecast, Roku Streaming Stick czy Apple TV (w tym przypadku tylko dla urządzeń iPad iPhone, co jednak można obejść, używając na PC iTunes).