Jak podłączyć się do sieci?

Dobrodziejstwa Internetu są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy mieć własny komputer, modem i linię telefoniczną. Oczywiście, do pełni szczęścia i bezproblemowego buszowania po cyberprzestrzeni niezbędne jest także wykupienie konta u dostawcy usług internetowych bądź posłużenie się bezpłatnym numerem dostępowym, oferowanym przez TP SA.


Dobrodziejstwa Internetu są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy mieć własny komputer, modem i linię telefoniczną. Oczywiście, do pełni szczęścia i bezproblemowego buszowania po cyberprzestrzeni niezbędne jest także wykupienie konta u dostawcy usług internetowych bądź posłużenie się bezpłatnym numerem dostępowym, oferowanym przez TP SA.

Proszę czekać, będzie rozmowa

Każdy, dobry dostawca usług internetowych będzie w stanie podłączyć Was do Internetu po kosztach lokalnej rozmowy telefonicznej. Oczywiście, musi w tym celu dysponować lokalnym węzłem dostępowym, do którego dodzwonimy się poprzez lokalny numer telefoniczny. Internautów, korzystających z darmowych łączy TP SA, dostęp do Sieci powinien kosztować 22 gr za 3 minuty + VAT. Obszerną listę dostawców usług internetowych znajdziecie na naszym CD-ROM-ie.

Podstawy

Jak z pewnością wszyscy wiedzą, Internet to olbrzymia, ogólnoświatowa Sieć, łącząca miliony komputerów różnych typów. Najprostszym sposobem podłączenia się do Sieci za pomocą tzw. komunikacji "dial-up" jest posłużenie się domowym komputerem, takim jak PC lub Macintosh. Posiadanie stałego, bezpośredniego połączenia z Internetem jest skomplikowane i kosztowne, dlatego większość internautów korzysta z usług tzw. dostawców usług internetowych (Internet Service Providers - ISP). ISP dysponuje zazwyczaj szybkim, bezpośrednim połączeniem z Siecią, stanowiącym rodzaj bramki do tego świata dla tych klientów, którzy wniosą odpowiednią, stałą, miesięczną opłatę. Modem, podłączony do domowego komputera, umożliwia nawiązania łączności typu dial-up z systemem komputerowym providera, a co za tym idzie - wejście w świat Internetu. Dostawca usług internetowych zazwyczaj zapewnia także konto poczty elektronicznej, zestaw podstawowego oprogramowania oraz wydziela przestrzeń dyskową na swoich komputerach, gotową na przyjęcie przygotowanej przez klienta strony WWW. W Polsce istnieje także inna, znacznie tańsza metoda podłączenia swego komputera do Sieci - wystarczy wykręcić odpowiedni numer telefoniczny udostępniony przez TP SA (020 21 22) i już możemy surfować, płacąc jedynie za czas, jaki "spędzamy" na linii.

Najpopularniejszymi końcówkami internetowymi są komputery klasy Macintosh lub PC. Jeśli dysponujecie pecetem, zrezygnujcie z Windows 3.x. Windows 95 dysponuje znacznie większymi możliwościami pracy w Sieci.

Komputer

Teoretycznie posiadacze antycznych komputerów klasy Atari ST czy ZX Spektrum mogliby spróbować posłużyć się nimi. Jednak próba wyposażenia takiego sprzętu w odpowiednie urządzenia peryferyjne i oprogramowanie raczej nie jest warta trudu i zachodu. Po prostu sprzęt taki i przystosowane do niego oprogramowanie nie pozwolą nam odczuć wszystkich możliwości oferowanych przez Sieć.

Zatem na placu boju pozostają praktycznie dwa typy komputerów - Macintosh i PC. Tylko dla tych platform znajdziemy odpowiedni wybór bezpłatnego lub komercyjnego oprogramowania, pozwalającego na wykorzystanie wszelkich możliwości Internetu. Dwa najpopularniejsze typy komputerów domowych są także najczęściej spotykanymi rozwiązaniami, używanymi przez internautów. Jeśli planujecie posłużyć się pecetem, wybierzcie raczej system operacyjny Windows 95, ponieważ Windows 3.1 nie jest raczej przyjazny, jeśli chodzi o współpracę z Siecią. Dość wygodną końcówką sieciową może być także komputer klasy Amiga.

Jak płacić mniejszy rachunek telefoniczny?

1 Podczas odbierania poczty elektronicznej zarejestrujcie się w systemie (log-on), ściągnijcie wszystkie listy, wyrejestrujcie się (log-off), a potem od razu zerwijcie połączenie z Siecią. Teraz, w spokoju, możecie przeczytać całą pocztę elektroniczną i wysłać odpowiedzi, pracując bez podłączenia do Internetu (w trybie off-line). Kiedy będziecie chcieli przesłać listy, wystarczy ponownie zarejestrować się w systemie wyłącznie na krótki czas, niezbędny do wysłania całej poczty.

2 Wysyłając dołączone do poczty pliki, zawsze kompresujcie je dostępnym publicznie oprogramowaniem archiwizacyjnych. Dwa razy mniejszy plik to dwa razy krótszy czas na łączach.

3 Używajcie przeglądarki World Wide Web, podłączając się do Sieci jedynie na czas niezbędny do pobrania konkretnych stron WWW. Kiedy już ściągniecie strony na własny komputer, możecie spokojnie przeczytać je w trybie off-line.

4 Kupcie najszybszy modem, na jaki was stać.

5 Korzystajcie z CYBER-a i przeglądajcie strony WWW umieszczone w wersji off-line na naszym CD-ROM-ie. Pozwoli to zaoszczędzić długich godzin oczekiwania "na linii" i trzycyfrowych liczb na rachunku telefonicznym.

Modem

Jeśli więc dysponujecie komputerem i dowolnym podstawowym zestawem oprogramowania, kolejną niezbędną częścią układanki będzie modem. Modem to urządzenie peryferyjne, które przekształca zwykłe dane spływające do lub z naszego komputera w formę, która może zostać przesłana zwykłą linią telefoniczną. Dane przekazywane są do modemu i komputera dostawcy usług internetowych, a stamtąd w Sieć.

Na rynku jest wiele firm produkujących modemy, wszystkie zapewniają, że ich rozwiązania mogą prawie wszystko (oprócz stepowania), ale naprawdę najważniejsze, by potrafiły transmitować i odbierać dane. Przy zakupie modemu podstawowym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, powinna być maksymalna prędkość, z jaką urządzenie może przesyłać dane. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ wysokość rachunków telefonicznych w znacznej mierze będzie uzależniona od tego, jak długo dane będą spływać na ekran naszego komputera. Prędkość transmisji mierzy się w kilobitach na sekundę (Kbps). Nie tak dawno temu modemy pracowały z prędkością na poziomie 14,4 Kbps (14400 bitów na sekundę). Obecnie minimalna prędkość, jaką powinniśmy w ogóle brać pod uwagę, to 28,8 Kbps, a nawet 33,6 Kbps.

Jednak nie zawsze prędkość nominalna będzie oznaczać krótszą pracę na łączu telefonicznym użytkownika. Przed zakupem konkretnego modemu, upewnijcie się, że wybrany przez Was dostawca usług internetowych dysponuje sprzętem, umożliwiającym osiągnięcie odpowiednio wysokiej prędkości transmisji. Jeśli pragniecie zrobić krok naprzód, powinniście nabyć modem, obsługujący najszybszą obecnie transmisję - 56Kbps. Niestety, na rynku dostępne są dwa konkurencyjne rozwiązania tego typu X2 - stworzony przez US Robotics oraz K56Flex - Hayesa i Motoroli. Do dziś nie wiadomo, która technologia będzie dominować w przyszłości.

ISP

Wybór odpowiedniego dostawcy usług internetowych to chyba jeden z najważniejszych czynników, jakie będą w przyszłości wpływać na komfort naszej zabawy z Internetem. Największe firmy, takie jak Internet Technologies czy ATM, dysponują odpowiednia liczbą linii telefonicznych i wieloma modemami dostępowymi, co umożliwi bezproblemowe nawiązanie łączności dial-up. Duże firmy posiadają także wiele oddziałów regionalnych, dzięki czemu będziemy w stanie skorzystać z ich usług np. podczas podróży. Oczywiście, ceny oferowane przez mniejszych dostawców Internetu mogą być bardziej korzystne, ale równie ważna, jak koszty, jest przepustowość, z jaką system komputerowy ISP podłączony jest do Sieci globalnej.

Przy podejmowaniu decyzji, powinniśmy także zwrócić uwagę na inne warunki. Czy firma dostarczy nam pełen zestaw niezbędnego sieciowego oprogramowania - przeglądarkę World Wide Web, klienta poczty elektronicznej, aplikację FTP, inne narzędzia? Czy w trakcie konfigurowania software'u, a także przez 24 godziny na dobę możemy liczyć na pomoc techniczną usługodawcy? Jak wielki obszar przestrzeni dyskowej zapewni nam ISP na naszą skrzynkę poczty elektronicznej (zazwyczaj 2 MB - rozmiar ten limituje wielkość przyjmowanej i odbieranej poczty). Czy dostawca ma w ofercie darmową przestrzeń na przygotowaną przez nas stronę WWW?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z Internetem, warto ograniczyć do minimum ponoszone koszty. W takim przypadku możemy korzystać z bezpłatnego numeru dostępowego TP SA, darmowych kont poczty elektronicznej i WWW oferowanych np. przez Polbox czy Optimus Net. Na usługi płatnego ISP możemy zdecydować się później.