Jak podłączyć urządzenie mobilne z systemem Android do telewizora?

Podłączenie smartfona lub tabletu z systemem Android to telewizora umożliwi oglądanie na dużym ekranie zdjęć i nagrań. Jak to zrobić? Oto poradnik.


Podłączenie do telewizora za pomocą kabli

Wyświetlacz nawet dużego tabletu nie może równać się z co najmniej dwudziestoma calami dużego telewizora w salonie, ponadto dźwięk uzyskany z TV będzie znacznie lepszej jakości niż z tego urządzenia przenośnego. W obecnych czasach istnieje wiele sposobów, aby podłączyć tablet i smartfon z systemem Android - można zrobić to zarówno za pomocą kabli, jak i bezprzewodowo. W przypadku kabli, standardowy port w nowoczesnych telewizorach to HDMI. Zaletą tego standardu jest równoczesne przesyłanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Wiele tabletów z Androidem posiada również port HDMI lub microHDMI. Musisz oczywiście nabyć taki kabel, który będzie miał z jednej strony wejście HDMI do telewizora, z drugiej natomiast - wejście odpowiednie do gniazda w twoim laptopie/smartfonie.

A co, jeśli w urządzeniu nie ma ani HDMI, ani microHDMI? Wówczas należy posłużyć się przejściówką SlimPort lub MHL. Dzięki temu można przesyłać wysokiej jakości dźwięk i obraz tak samo, jak przy pomocy zwykłego kabla. Najczęściej podpina się je do tabletu lub smartfona za pomocą portu USB lub microUSB. Ceny adapterów MHL to powyżej 100 PLN, SlimPort - od 50 PLN w górę. Jednak uwaga - istnieją trzy wersje MHL, więc musisz sprawdzić, czy dana będzie pasować do urządzenia, z którym chcesz jej używać. Ponadto niektóre urządzenia nie obsługują MHL, ale mają wsparcie dla SlimPort - np. Google Nexus 5.

Przejściówka SlimPort

Przejściówka SlimPort

Po podłączeniu przewodu uruchom urządzenie mobilne i wybierz odpowiednie źródło sygnału na telewizorze.

Podłączenie bezprzewodowe

Urządzenia z Androidem w wersji 4.2 posiadają standard Miracast, który tworzy sieć ad-hoc pomiędzy dwoma urządzeniami - oczywiście to drugie również musi mieć jego obsługę. Standard ten używa kodowania H.264, co gwarantuje wysoką jakość obrazu. Alternatywą jest Google Chromecast. Technologia ta współpracuje z następującymi urządzeniami: Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7, Nexus 10, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 10, HTC One M7, LG G Pro2, LG G2 i LG G3.

Google Chromecast

Google Chromecast

Aby przesłać bezprzewodowo dane na telewizor, należy wejść w Ustawienia i odnaleźć w nich funkcję Screen Mirroring. Znajduje się ona w innym miejscu w zależności od urządzenia, może mieć też nazwy takie jaki Cast, Miracast, itp. Należy włączyć ją na tablecie, a następnie uruchomić na nim adapter Miracast. Na ekranie smartfona/tabletu trzeba następnie wyszukać urządzenie, na którym ma pojawić się zdublowany ekran - szukamy oczywiście telewizora i wybieramy go. Gotowe.