Jak powstają gwiazdy? Zobacz na materiale filmowym

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern zaprezentowali materiał, na którym widać proces powstawania gwiazd oraz ich wpływ na otoczenie. To widowiskowy spektakl.

Kosmos nadal można określić mianem niezbadanego, pomimo tego, że wiemy o nim co raz więcej. Często jest jednak tak, iż nawet posiadanie specjalistycznej oraz rozsianej po otaczającej nas przestrzeni aparatury, nie pozwoliło nam na zarejestrowanie pewnych procesów. Tak jest choćby w przypadku formowania się gwiazd, planet czy poszczególnych interakcji zachodzących w kosmosie. Tym bardziej, że większość tych procesów potrafi trwać tysiące, setki, a nawet miliony lat.

internet, STARFORGE, Uniwersytetu Northwestern, astrofizycy, symulacja, wizualizacja, film, galaktyka, układ słoneczny, materiał filmowy, kosmos, nauka, gwiazdy, dżety, narodziny gwiazd, formowanie gwiazd, obłok gazów, strumienie materii, eksplozja supernowych, promieniowanie, wiatry gwiezdne, przestrzeń kosmiczna, naukowcy, badacze,

Nie oznacza to jednak, że nie posiadamy dostatecznej ilości informacji, aby zobrazować te zjawiska i przyjrzeć im się „z bliska”. Tak jest choćby w przypadku najnowszego materiału filmowego, zaprezentowanego przez grupę astrofizyków z Uniwersytetu Northwestern.

Zobacz również:

  • Nowa szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca – skutki uboczne i działanie [Aktualizacja 27.07.2021r.]

Symulacja powstawania gwiazd

Opublikowany niedawno materiał to trójwymiarowa symulacja, opracowana w ramach programu STARFORGE i stworzona przy użyciu jednego z największych superkomputerów na świecie. To właśnie dzięki temu, jesteśmy w stanie obejrzeć ten zjawiskowy spektakl w takiej rozdzielczości i z uwzględnieniem ogromnej ilości szczegółów. Co więcej, jest to pierwsza na świecie symulacja, przedstawiająca zarówno formowanie oraz ewolucję gwiazdy, jak i wpływ tego procesu na otoczenie oraz powstałe przy tym zjawiska (m.in. wiatry gwiezdne, eksplozje supernowych czy emisja promieniowania).

W największym skrócie i uproszczeniu, na wizualizacji widzimy, jak wewnątrz obłoku gazu o ogromnej masie, część gazów zaczyna gęstnieć. Następnie w miejscach tych, w wyniku poszczególnych procesów, zaczynają formować się pojedyncze gwiazdy. Po jakimś czasie, zaczynają one emitować strumienie materii, która „rozcina” otaczający obłok gazowy i w ten sposób, pojawiają się nowe ciała niebieskie w przestrzeni kosmicznej.

Istotne jest to, iż zaprezentowana symulacja jest nie tylko piękna, ale i pouczająca, w dodatku nawet dla samych badaczy. Dzięki niej bowiem, prowadzący projekt astrofizycy zweryfikowali już dotychczasowe postrzeganie niektórych procesów, jak np. wpływ dżetów na wielkość uformowanych obiektów.

Sprawdź także:

Zarejestrowano zorzę polarną na Jowiszu