Jak pozbyć się niepożądanego przekierowania na stronę z reklamą? (Internet Explorer, Firefox)

Twoja przeglądarka internetowa od pewnego czasu zachowuje się bardzo dziwnie. Na przykład nie wyświetla komunikatu o błędzie, gdy pomylisz się w trakcie wpisywania adresu internetowego, lecz za każdym razem otwiera witrynę mybrowserbar.com. Co jest tego przyczyną i jak przywrócić pierwotny stan?

Przytoczony przykład oznacza, że w twoim systemie zagnieździł się program reklamowy amerykańskiej firmy Spigot Inc., który zmienia domyślne ustawienia przeglądarki internetowej. Opisana powyżej i podobne sytuacje zdarzają się podczas instalowania bezpłatnych aplikacji, które finansują się za pośrednictwem takiego oprogramowania reklamowego. Wprawdzie w trakcie instalowania darmowego programu instalator przeważnie pyta, czy chcesz korzystać także z oprogramowania reklamującego, jednak domyślnie opcja jest zaznaczona i bardzo łatwo ją przeoczyć. Po zakończeniu instalowania w Internet Explorerze, Firefoksie i innych przeglądarkach internetowych pojawiają się wówczas dodatkowe paski narzędziowe. Ponadto zostaje zmieniona domyślna wyszukiwarka internetowa, a internauta zostaje często przekierowywany, jak opisaliśmy powyżej, na witryny reklamowe.

Oprogramowanie firmy Spigot Inc. można odinstalować z poziomu Panelu sterowania. Poniżej opisujemy, jak się go pozbyć.

Etap 1. Jeśli korzystasz z Visty lub Windows 7, kliknij ikonę Windows. Przywołaj aplet Programy i funkcje. Na ekranie pojawi się lista aplikacji zainstalowanych w systemie. Użytkownicy Windows XP muszą kliknąć menu Start, a następnie wskazać Panel sterowania i otworzyć aplet Dodaj lub usuń programy.

Etap 2. Zależnie od tego, jaki program-nosiciel zainstalował niepożądane oprogramowanie reklamowe, może ono widnieć pod różnymi nazwami na liście zainstalowanych aplikacji. Może występować tu np. jako Widgi Toolbar, Search Settings, pdf-forge Toolbar lub Dealio Toolbar. Użytkownicy Visty i Windows 7 mają ułatwione zadanie, bo mogą natychmiast ustalić twórcę oprogramowania (firmę Spigot Inc.) - figuruje w kolumnie Wydawca. Natomiast użytkownicy Windows XP muszą najpierw wskazać jedną z aplikacji na liście, a następnie kliknąć polecenie Kliknij tutaj, aby uzyskać informacje o pomocy technicznej. Na ekranie pojawi się okno z numerem wersji i twórcą oprogramowania.

Etap 3. Jeśli twoja przeglądarka internetowa jest uruchomiona, zamknij ją. Następnie wybieraj kolejno jeden po drugim wszystkie programy z listy zainstalowanych aplikacji i klikaj przycisk Odinstaluj (w Windows XP przycisk Usuń). Za każdym razem zastosuj się do wskazówek deinstalatora. Gdy uporasz się w ten sposób ze wszystkimi niechcianymi programami, uruchom ponownie system Windows.

Etap 4. Przywołaj przeglądarkę Internet Explorer, po czym wskaż menu Narzędzia | Zarządzaj dodatkami. Jeśli korzystasz z Firefoksa, wybierz menu Narzędzia | Dodatki. Teraz pojawi się okno ze spisem zainstalowanych rozszerzeń. Poszukaj w nim elementów, które pochodzą od Spigot Inc, po czym powyłączaj je lub odinstaluj. Potem ponownie uruchom przeglądarkę internetową. Od tej pory już nie powinna przekierowywać cię do witryn, których wcale nie chcesz odwiedzać.

Informacje dodatkowe

Spigot Inc. Witryna www.mybrowserbar.com należy do firmy Spigot Inc., ta zaś do Vendio Services Inc. z San Mateo w Kalifornii (www.vendio.com). Vendio jest operatorem online'owych platform handlowych. Programy takie jak np. pdfforge Toolbar przekazują zapytania na przykład do witryny www.yahoo.com i wyświetlają reklamy. Wówczas Spigot Inc. rejestruje takie dane jak numer identyfikacyjny doinstalowanego paska narzędziowego i pojęcia wpisywane przez internautę w polu wyszukiwania. Vendio zaś dzieli się uzyskanymi w ten sposób prowizjami ze sprzedaży z producentami oprogramowania, którzy zechcą umieścić ich moduł reklamowy w swoich aplikacjach.


Zobacz również