Jak pozbyć się wyszukiwarki Ask.com ze swojej przeglądarki internetowej? (Internet Explorer, Firefox)

Coraz więcej programów typu freeware i shareware w trakcie instalowania wyposaża przeglądarkę internetową docelowego systemu operacyjnego w pasek narzędziowy wyszukiwarki Ask.com. W wyniku tego wszystkie zapytania są kierowane właśnie do tego serwisu wyszukiwania. Chciałbyś pozbyć się natrętnego serwisu, aby powrócić do swojej ulubionej wyszukiwarki.

W większości wypadków program instalacyjny dokonuje swojego obowiązku, informując użytkownika, że w jego przeglądarce internetowej zostanie umieszczony nowy pasek. Użytkownik ma możliwość zablokowania tego, usuwając zaznaczenie odpowiedniego pola wyboru. Jeśli przeoczysz tę opcję, usunięcie nowych ustawień Ask.com nie będzie już takie proste. W systemie nie zainstaluje się bowiem nie tylko sam pasek narzędziowy. Instalator zmieni domyślną wyszukiwarkę i ustawi witrynę Ask.com jako stronę startową w przeglądarce internetowej. Na domiar złego będziesz przekierowywany na stronę Ask.com za każdym razem, gdy wpiszesz poszukiwane pojęcie w polu adresu URL.

Usuwanie paska narzędzi. W Firefoksie pasek Ask.com znajduje się na liście dodatków przeglądarki internetowej. Przywołaj ją, klikając menu Narzędzia | Dodatki. Stąd możesz usunąć niepożądany pasek przyciskiem Odinstaluj (lub tylko wyłączyć go). W Internet Explorerze musisz przywołać listę zainstalowanego oprogramowania w Panelu sterowania (np. w Windows XP mieści się w aplecie Dodaj lub usuń programy). Następnie odinstaluj cały dodatek i zrestartuj przeglądarkę internetową.

Przywróć pierwotne ustawienia konfiguracyjne. Następnie ustaw dotychczasową stronę główną w przeglądarce internetowej. W Internet Explorerze zrobisz to na karcie Ogólne po wskazaniu menu Narzędzia | Opcje internetowe. W Firefoksie przywołaj menu Narzędzia | Opcje i przeskocz do sekcji Ogólne.

Przywróć ulubioną wyszukiwarkę internetową. W Firefoksie zrobisz to, wpisując about:config w pasku adresu. Jako filtr podaj ask.com. W ten sposób bardzo szybko znajdziesz stosowne wpisy, które musisz pozamieniać na wpisy preferowanej przez siebie wyszukiwarki. W Internet Explorerze kliknij strzałkę po prawej stronie lupy i wskaż polecenie zmiany domyślnej wyszukiwarki.


Zobacz również