Jak promień słońca

Sun Ray to urządzenie sieciowe mające zastąpić stacje robocze, terminale i zwykłe biurkowe komputery PC pracujące w sieci.


Sun Ray to urządzenie sieciowe mające zastąpić stacje robocze, terminale i zwykłe biurkowe komputery PC pracujące w sieci.

Jak promień słońca
Firma Sun znana jest z silnej promocji hasła "dopiero sieć to komputer", Sun Ray ma być realizacją tego hasła. Jest to urządzenie sieciowe (słowo komputer nie jest tu odpowiednie), które jest w zasadzie jedynie zdalnym ekranem, myszą i klawiaturą podłączonymi do sieci lokalnej. Sun Ray nie ma pamięci masowej takiej jak twardy dysk, stacja dyskietek czy CD-ROM - nie ma nawet systemu operacyjnego. Urządzenie jest całkowicie uzależnione od serwera - to on przechowuje system operacyjny (i umożliwia załadowanie go do pamięci RAM), programy i wszelkie dane, a nawet sterowniki urządzeń.

Sun Ray jest częścią architektury określanej nazwą Hot Desk, promowanej przez Sun jako korporacyjne rozwiązanie problemów związanych ze stacjami roboczymi końcowych użytkowników. Według innej terminologii Sun Ray to tzw. thin client - "cienki klient" przerzucający całe przetwarzanie na serwer.

Sun Ray nie jest jednak komputerem sieciowym sensu stricto (tak jak Java Station), ponieważ jest ukierunkowany na pracę w sieci lokalnej, a komputery sieciowe mają służyć głównie jako interfejs do usług internetowych.

Sprzęt

Dzięki założeniom Hot Desk, Sun Ray jest urządzeniem prostym i tanim (kosztuje 550 USD), łatwym w instalacji (wystarczy podłączyć do sieci i zasilania), a jeszcze łatwiejszym w konfiguracji i zarządzaniu. Pozwala to na obniżenie kosztów administracji i użytkowania, zwiększenie mobilności i wydajności. Ciekawostką jest to, że komputer ma wbudowany czytnik kart mikroprocesorowych (smart card) - przypominających wyglądem kartę kredytową/telefoniczną (różnią się one jednak od większości z nich tym, że mają wbudowany własny procesor). Dzięki temu rozwiązano sprawę identyfikacji użytkownika i uniezależniono go od maszyny i stanowiska, przy którym pracuje. Pracownik może w dowolnym momencie wyjąć kartę, przejść do innego Sun Raya, wsunąć kartę i kontynuować pracę od tego samego miejsca, w którym została przerwana (serwer utrzymuje otwarte programy i dokumenty). Dodatkową korzyścią z przerzucenia przetwarzania na serwer jest to, że Sun Ray nie musi być rozbudowywany - wystarczy skoncentrować się na serwerze, bo to od niego zależy wydajność rozwiązania - Sun Ray zajmuje się jedynie fizycznym wyświetlaniem interfejsu użytkownika (wyświetlaniem obrazu na ekranie i pobieraniem informacji z klawiatury i myszy).

Konstrukcja Sun Raya jest nietypowa. Urządzenie jest wielkości książki formatu A4, ma procesor microSPARC IIep, 8 MB pamięci RAM, 512 kB pamięci FlashPROM (programowalny ROM), interfejs sieciowy Ethernet (10/100-BaseT), cztery porty USB oraz czytnik kart procesorowych (smart cards) zgodny ze standardem ISO-7816-1. Sun Ray zawiera także kontroler grafiki (24 bity) o maksymalnej rozdzielczości 1280x1029 pikseli. Nie korzysta z akceleratora grafiki 3D, do renderingu aplikacji 3D są używane biblioteki OpenGL. Całość jest zamknięta w estetycznej, trwałej i niewielkiej obudowie i waży około 1,8 kg! Brak wentylatora powoduje, że urządzenie jest bardzo ciche. Można do niego podłączać standardowe monitory (gniazdo HD-15) o przekątnej 17, 19 i 21 cali produkowane przez Sun. Niebawem ma się pojawić w sprzedaży płaski wyświetlacz przeznaczony specjalnie do Sun Ray.

Urządzenie ma także wejście/wyjście dźwięku o jakości CD, można do niego podłączyć cyfrową kamerę Sun Camera.

Jedynym miejscem, gdzie po odłączeniu zasilania przechowywane jest oprogramowanie, jest pamięć Flash. Zawiera firmware obsługujący procedurę startową urządzenia - procedurę POST (Power-On Self Test, podobnie jak BIOS w komputerach PC), komunikację z serwerem oraz obsługę autoryzacji. Firmware może być nawet uaktualniany przez sieć z serwera!

Oprogramowanie

Jak promień słońca
Praca z Sun Ray wygląda mniej więcej tak - po włączeniu komputera należy wsunąć kartę procesorową do czytnika, pojawia się zaproszenie do zalogowania się do systemu Solaris, a po podaniu prawidłowej nazwy użytkownika i hasła otwierana jest sesja użytkownika przypisana to tej konkretnej karty. W dowolnym momencie można wyjąć kartę z czytnika, ekran Sun Raya zostaje wyczyszczony i nie pozostają żadne ślady po naszej pracy, ponieważ wszystkie pliki znajdują się na serwerze.

Nie są oczywiście tracone żadne dane, programy zostają "zamrożone", serwer utrzymuje sesję, a ponowną pracę od dokładnie tego samego miejsca można podjąć po włożeniu karty i autoryzacji z dowolnego urządzenia Sun Ray. Tak więc karta chipowa pełni rolę swoistej zakładki pozwalającej zapamiętać stan pracy/sesji. Sun Ray pozwala na używanie trzech głównych grup aplikacji: