Jak przedłużyć czas pracy na baterii

Nie wyobrażasz sobie życia bez swojego laptopa. Pozwala ci pracować i robić interesy, gdziekolwiek jesteś – pod warunkiem, że masz zasilanie. Poniższe rady pomogą ci wydłużyć czas pracy, dopóki nie wyczerpią się zasoby energii w akumulatorze.

Bateria potrafi odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie – np. w holu portu lotniczego na dwie godziny przed odlotem, gdy doszlifowujesz ważną prezentację biznesową w PowerPoincie. I bez gniazdka prądowego w zasięgu wzroku. Aby takie sytuacje nie miały miejsca, warto dbać o akumulator swojego przenośnego komputera.

1. Podłączaj laptop do sieci elektroenergetycznej

Chcąc mieć pewność, że twój komputer będzie zawsze gotowy do podjęcia pracy, należy podłączać go do gniazdka prądowego, gdy tylko jest to możliwe. Utrzymując akumulator w stanie pełnego naładowania, nie będziesz ryzykować, że zabraknie energii na dokończenie wszystkich zadań. Warto nabyć dodatkowy zasilacz, aby mieć jeden w biurze, a drugi – na wszelki wypadek – mieć zawsze ze sobą na czas podróży w torbie laptopa. A jeżeli zdarza ci się często pracować w domu, rozważ dokupienie trzeciego zasilacza.

Zobacz również:

  • Lidl: tanie narzędzia warsztatowe - aktualna oferta [19.10.21]
  • Zielony kierunek – po co wymieniać laptopa, skoro wystarczy nowa bateria Green Cell

Utarło się błędne mniemanie, iż ciągłe pozostawianie komputera podłączonego do sieci elektroenergetycznej spowoduje przeciążenie akumulatora lub skrócenie jego żywotności. Zważywszy ma to że ogniwa litowo-jonowe stosowane w nowoczesnych laptopach mogą zapalić się lub eksplodować w razie nadmiernego naładowania, nie ulega wątpliwości, że powyższe stwierdzenie jest nieprawdziwe. Baterie litowo-jonowe przestają się ładować wraz z uzyskaniem pełnego poziomu naładowania, a przechowywanie ich w takim stanie zmniejsza zużywanie się źródła energii, wydłużając jego żywotność.

Jak przedłużyć czas pracy na baterii

2. Ustaw odpowiednią jasność obrazu

Nowoczesne ekrany z podświetlaniem LED pokonują starsze modele z technologią CCFL (Cold Cathode Fluorescent Tube) pod względem jakości obrazu i parametrów oszczędzania energii. Mimo to monitor laptopa i tak pochłania znaczną część łącznego poziomu mocy pochłanianej przez cały komputer. Dlatego można znacznie obniżyć jego zapotrzebowanie energii elektrycznej, a zarazem wydłużyć czas pracy na baterii, przyciemniając ekran. Warto zwrócić uwagę na warunki oświetlenia w miejscu przebywania. Na przykład słabo podświetlony ekran okaże się znacznie przyjemniejszy w mrocznej kawiarni niż w mocno oświetlonym pomieszczeniu.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie poboru mocy przez ekran polega na odpowiednim ustawieniu przygaszania w Windows. Otwórz Panel sterowania, po czym kliknij Sprzęt i dźwięk | $Opcje zasilania. Następnie wskaż polecenie Zmień ustawienia planu przy nazwie bieżącego schematu zasilania. Ustaw wartość z przedziału od jednej do trzech minut w polach listy Przygaś ekran i Wyłącz ekran, które znajdują się w kolumnie Używa baterii. Od tej pory monitor będzie się automatycznie przyciemniał lub wyłączał po upływie wybranego czasu. Ponadto możesz kliknąć polecenie Zmień zaawansowane ustawienia zasilania, rozwinąć gałąź Ekran i ustawić jasność przygaszonego ekranu.

Jak przedłużyć czas pracy na baterii

3. Wykryj rozrzutne aplikacje

Częstą przyczyną szybkiego wyczerpywania się zasobów energii elektrycznej w akumulatorze bywają rozrzutne aplikacje, które w niewspółmiernie wysokim stopniu obciążają procesor. Mowa o niepotrzebnych narzędziach działających nieustannie w tle, a także o programach, które przestały reagować na polecenia użytkownika. Z problemem tym borykają się przede wszystkim przeglądarki internetowe z uwagi na osadzone w nich wtyczki, silniki renderujące i silniki skryptów.

Nowoczesne procesory redukują pobór mocy, dynamicznie zmniejszając swą częstotliwość taktowania do najmniejszej, która jest w danej chwili potrzebna do wykonywania bieżących zadań. Jednak mogą spełniać to zadanie, gdy nie ma uruchomionych wielu aplikacji. Jeśli nie poradzisz sobie z krnąbrnymi programami, będą nie tylko marnowały energię akumulatora, lecz mogą ponadto spowolnić cały system. Jedną z oznak świadczącą o działaniu rozrzutnej aplikacji jest częste zwiększanie prędkości obrotowej wentylatora przy niskim obciążeniu komputera.

Rozwiązanie problemu okazuje się stosunkowo łatwe. Naciśnij klawisze [Ctrl Alt Delete] i uruchom Menedżera zadań. Za jego pomocą wykryjesz procesy o wyjątkowo dużym obciążeniu procesora. Jeżeli nie uda ci się zamknąć aplikacji w konwencjonalny sposób, kliknij nazwę procesu prawym przyciskiem myszy, po czym wskaż polecenie Zamknij proces. W wypadku przeglądarek internetowych wystarczy zazwyczaj pozamykać ich wszystkie egzemplarze. Jeśli jednak wszystkie metody zawiodą, zrestartuj system.

4. Zablokuj niepotrzebne narzędzia w tle

Oprócz tego zaleca się nie uruchamiać aplikacji, które intensywnie korzystają z procesora lub sieci, gdy laptop nie jest podłączony do gniazda zasilania. Zaleca się wyłączyć oprogramowanie do wymiany plików w sieciach P2P takie jak np. klienty BitTorrent i programy wymagające dużej mocy obliczeniowej (chociażby projekty obliczeń rozproszonych – [email protected] i inne). Oprócz tego możesz zablokować pobieranie dużych poprawek przez funkcję Windows Update i inne programy aktualizujące, pamiętaj jednak, aby potem nadrobić ewentualne zaległości.

5. Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Możesz powyłączać niepotrzebne urządzenia i porty, aby wydłużyć trochę czas pracy na baterii. Zacznij od urządzeń bezprzewodowych takich jak wbudowane urządzenia sieciowe (modemy, Bluetooth itd.). Nie zostawiaj płyty DVD lub Blu-ray w napędzie, bo także ten typ sprzętu pobiera dużo mocy. Jeśli twój laptop jest wyposażony w podświetlaną klawiaturę, warto wyłączyć tę funkcję do momentu przełączenia się na zasilanie z gniazdka.