Jak przekształcić Windows 7 w ruter WiFi

Kilka komputerów w domu lub małej firmie i tylko jedno łącze do Internetu - jak to pogodzić? Najprostszym rozwiązaniem jest zakup sprzętowego rutera ale jeżeli nie ma takiej możliwości jego funkcję może przejąć komputer z Windows 7.


Windows 7 może funkcjonować jak programowy ruter bezprzewodowy. Po odpowiedniej konfiguracji można go przekształcić w bezprzewodowy punkt dostępowy do Internetu. Wirtualny port WiFi pozwala zalogować się znajdującym się w zasięgu urządzeniom bezprzewodowym i udostępnić im połączenie. Przyda się to do szybkiej konfiguracji sieci domowej. Zwróć jednak uwagę, że funkcja Virtual WiFi zadziała jeżeli pozwolą na to sterowniki kart czy model chipsetu, na którym oparta jest płyta główna. Zanim rozpoczniesz konfigurację, sprawdź więc najpierw możliwości swoich urządzeń i zainstaluj najnowsze drivery.

Konfiguracja nowego połączenia

Upewnij się, że karta bezprzewodowa, której chcesz użyć nie jest połączona z żadną siecią. Jeżeli tak jest, rozłącz ją. Otwórz w tym celu Panel sterowania i wybierz łącze Wyświetl stan sieci i udostępniania, a następnie polecenie Zmień ustawienia karty w lewej części okna. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia i w menu kontekstowym komendę Połącz/Rozłącz. Wróć do okna Centrum sieci i udostępniania i za pomocą łącza Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć uruchom kreatora konfiguracji sieci. Przewiń listę w dół i wybierz skonfiguruj bezprzewodową sieć ad hoc (typu komputer-komputer).

Zobacz również:

  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość
Jak przekształcić Windows 7 w ruter WiFi

Konfiguracja nowej sieci w Windows 7

2. Ustawienia bezpieczeństwa

W kolejnych krokach kreatora nadaj tworzonej sieci nazwę oraz wskaż na liście rodzaj zabezpieczenia, którego chcesz użyć. Najbezpieczniejszą opcją jest WPA - WPA2-Personal. Zabezpieczenie typu WEP nie jest zalecane. Koniecznie jednak skorzystaj z niego jeżeli masz na przykład starsze urządzenia, które nie obsługują protokołu WPA. W polu poniżej umieść hasło. Musi mieć ono przynajmniej 8 znaków. Co ważne zaznacz opcję Zapisz tę sieć. Przejdź dalej i zakończ pracę kreatora.

3. Udostępnianie połączenia

Po wykonaniu poprzednich kroków, pecety wyposażone w karty bezprzewodowe będą mogły połączyć się komputerem, na którym właśnie zdefiniowałeś połączenie. Trzeba jeszcze udostępnić jego łącze innym maszynom. Otwórz Centrum sieci i udostępniania i kliknij polecenie Zmień ustawienia karty sieciowej. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę karty sieciowej, która służy do łączenia z Internetem i wybierz Właściwości. Przejdź na kartę Udostępnianie i zaznacz Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera. Dalszą konfigurację przeprowadza się tak, jak we wskazówce Udostępnianie połączenia w Windows XP. Z połączeniem bezprzewodowym łączy się tak, jak z każdą inną siecią Wi-Fi. Zamknij okno komunikatu przyciskiem Ok.

Jak przekształcić Windows 7 w ruter WiFi

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowej w Windows 7

4. Włączanie automatycznego łączenia

Jeżeli połączenie ma być w pełni zautomatyzowane, czyli jeżeli ma się być automatycznie ustanawiane, gdy z Internetu chce skorzystać jeden z komputerów w sieci, należy wybrać Ustanów połączenie zawsze, gdy komputer w mojej sieci próbuje uzyskać dostęp do Internetu. Gdy chcesz dać innym użytkownikom również prawo do zamykania połączenia zaznacz Zezwalaj innym użytkownikom sieci na kontrolowanie lub wyłączanie udostępnionego połączenia internetowego. Jeżeli nie masz zainstalowanej żadnej zapory, użyj tej wbudowanej w system. Zaznacz w tym celu Chroń mój komputer i moją sieć…

5. Konfiguracja klienta

Otwórz Panel sterowania na pececie, który będzie korzystał z udostępnionego połączenia, wybierz Połączenia sieciowe, kliknij prawym przyciskiem ikonę połączenia i wybierz Właściwości. Zaznacz Protokół internetowy (TCP/IP) i ponownie kliknij Właściwości. Komputer klient musi automatycznie pobierać adres IP z hosta dlatego zaznacz Uzyskaj adres IP automatycznie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: