Jak przenieść dane na kartę microSD i zwolnić pamięć smartfona z Androidem

Zobacz w jaki sposób przenieść aplikacje oraz pliki multimedialne (i inne) na kartę microSD w przypadku smartfonów i tabletów korzystających z Androida.

Wiele tanich smartfonów i tabletów pracujących pod kontrolą Androida dostarczanych jest z pamięcią wewnętrzną o pojemności zaledwie 4 lub 8 GB. Na szczęście wiele z nich, w odróżnieniu od sprzętu Apple, oferuje także slot kart pamięci microSD, który zapewnia dodatkową przestrzeń na pliki.

Przed zakupem karty microSD pamiętaj o sprawdzeniu jaką maksymalną pojemność wspiera twój smartfon. Wiele tanich modeli pozwala bowiem na skorzystanie z karty o maksymalnej pojemności 32 GB, podczas gdy te najnowsze obsługują katy o pojemności nawet 200 GB (przeważnie jednak 128 GB). Przy tej okazji warto jednak zaznaczyć, że w przypadku większości użytkowników nawet wspomniane 32 GB powinno być wystarczające.

Gdy zainstalujesz już kartę microSD w smartfonie łatwo możesz zapisywanie różnych treści w jej pamięci a nie pamięci wewnętrznej (możesz zmienić miejsce lokalizacji instalacji przechodząc Ustawienia>Pamięć>Preferowana lokalizacja instalacji>Karta SD). Co jednak z tymi pozycjami, które siedzą już w wewnętrznej pamięci smartfona, czy tabletu? Poniżej tłumaczymy, jak przenieść aplikacje, multimedia (i nie tylko) na kartę microSD.

Jak przenieść aplikacje na kartę microSD w smartfonie, tablecie z Androidem

Na początku należy wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie aplikacje pozwolą się przenieść a niektóre smartfony nie pozwolą na przeniesienie aplikacji w ogóle. To zaś oznacza, że część modeli wyposażonych w 4/8 GB pamięci wewnętrznej pomimo posiadania slotu kart microSD może stwarzać problemy w przypadku chęci korzystania z wielu aplikacji. To czy dana aplikacja może zostać przeniesiona zależy od jej twórcy i czasami od producenta smartfona. Pamiętaj też, że aplikacja taka przestanie działać, jeżeli karta pamięci zostanie usunięta ze slotu.

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe lipiec 2018

Do 1000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 2000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 3000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 4000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artykule: Komputer do gier. 5 konfiguracji od 3000 do 8000 zł

Przejdź do Ustawienia > Aplikacje i i okna prezentującego wszystkie aplikacje pobrane na telefon. Wybierz interesującą cię aplikację i sprawdź czy dostępna jest opcja Przenieś na kartę SD. Jeżeli tak, naciśnij przycisk, co rozpocznie proces przenoszenia zakończony zamienieniem przycisku w przycisk pozwalający na przeniesienie aplikacji z powrotem do pamięci wewnętrznej smartfona. Przeniesione aplikacje możesz znaleźć w zakładce Na karcie SD.

Gdy wspomniany przycisk Przenieś na kartę SD nie jest aktywny (ma inny odcień i nie można go aktywować) oznacza to, że dana aplikacja nie może być przeniesiona. Dotyczy to preinstalowanych aplikacji takich jak np. Google Play Store.

W sklepie Google Play dostępnych jest wiele aplikacji, które automatyzują przenoszenie aplikacji na kartę microSD. W przypadku podbramkowej sytuacji z dostępnością wewnętrznej pamięci instalowanie kolejnej pozycji wydaje się niezbyt trafione, lecz zawsze możesz po skorzystaniu z takiej aplikacji odinstalować ją i w razie konieczności zainstalować ponownie.

Jak przenieś pliki multimedialne i inne pliki na kartę microSD na smartfonie, tablecie z Androidem

Pierwszą rzeczą jaką możesz zrobić jest przejście do Ustawienia > Pamięć i wybranie opcji pozwalającej na transfer danych na kartę SD za pomocą jednego kliknięcia. Nie wszystkie smartfony dysponują jednak taką opcją, co oznacza, że będziesz musiał w ich przypadku przenosić pliki ręcznie.

Drugą możliwością pozwalającą na szybkie przeniesienie plików muzycznych, wideo i innych na kartę microSD jest skorzystanie z komputera, do którego należy podłączyć smartfon za pomocą kabla USB (i ustawić go jako dysk USB). Przy przeglądaniu zawartości pamięci smartfona powinieneś mieć możliwość widzenia dwóch oddzielnych nośników danych: pamięć wewnętrzna i karta SD. Aby to osiągnąć w przypadku komputera Mac możesz skorzystać z Android File Transfer, czyli bardzo prostego w obsłudze narzędzia do wymiany plików między Makiem i urządzeniem z Androidem. W przypadku Windows wypróbuj pozwalający na znacznie więcej możliwości program Apowersoft Phone Manager. Pamiętaj tylko, aby przy przenoszeniu plików omijać pliki systemowe Androida.

Jeżeli nie masz dojścia do komputera możesz skorzystać z Menadżera plików, czyli aplikacji, która preinstalowywana jest na wielu urządzaniach z Androidem. Jeżeli go nie masz nie martw się. W sklepie Google Play jest wiele darmowych tego typu aplikacji.


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących