Jak przenieść stronę na WordPress do OVH w 5 krokach

WordPress jest systemem zarządzania treścią (CMS). Powstał z myślą o blogosferze jednak z uwagi na jego szeroką funkcjonalność jest chętnie wykorzystywany jako rozwiązanie pod portale informacyjne, sklepy internetowe czy landing page - krótkie strony prezentujące usługę, produkt lub zbierające zapisy na newsletter.

WordPress jest łatwy do przenoszenia z serwera na serwer, a całą operację można sprowadzić do pięciu podstawowych kroków. W poradniku omówimy przenoszenie ręczne, czyli bez stosowania dedykowanych temu wtyczek. Tych znajdziemy sporo na rynku, ale ich jakość jest różna. Wtyczki są dobrym rozwiązaniem, jednak stosując przenoszenie manualne, wiemy co się dzieje i co robimy, ponieważ nie wykonuje tego żaden automat czy potencjalnie wadliwy skrypt.

Choć proces migracji bywa demonizowowany, jest prosty i wystarczy w tym celu posiadać aplikację klienta FTP, którą można pobrać bezpłatnie. Chociażby Filezilla (Windows, Mac, Linux) czy Total Commander (Windows). Przeglądarka internetowa, z której korzystamy na co dzień, oraz notatnik lub dowolny edytor tekstu.

Jak przenieść stronę na WordPress do OVH w 5 krokach

Mając konto hostingowe (przestrzeń dyskowa na serwerze, gdzie utrzymywana jest Twoja strona www), masz dostęp do FTP, czyli protokołu transferu plików. Dane dostępowe otrzymujesz od usługodawcy zwykle tuż po utworzeniu konta. W wiadomości powitalnej znajduje się informacja, jaki jest serwer / host FTP, login oraz hasło. Niekiedy hasło generujesz samodzielnie.

Mając te dane, wystarczy posiadać aplikację klienta. To wszystko, aby połączyć się i pobrać swoje pliki na dysk lokalnego komputera. Większość klientów FTP pozwala zaznaczyć pliki na serwerze tak, jakby znajdowały na Twoim komputerze (wszystkie zaznaczysz kombinacją klawiszy ctrl+a) i przeciągnięcie ich celem skopiowania. Gotowe? Właśnie udało Ci się przejść pierwszy krok, aby przenieść swojego WordPressa.

Drugim krokiem jest działanie odwrotne, a więc zalogowanie się na FTP swojego konta na OVH i przeciągnięcie plików ze swojego komputera na serwer (domyślnie jest to folder /WWW). Drugi krok za nami. Nic strasznego prawda?

Jak przenieść stronę na WordPress do OVH w 5 krokach

Pamiętaj, że WordPress to dwie części: pliki oraz baza danych. To w niej przechowywane i zapisane są treści Twojego serwisu WWW oraz ustawienia i komentarze. Baza danych brzmi może nieco strasznie, jeśli nie zajmujesz się serwisami WWW, czy nie interesujesz szczególnie tą tematyką, ale za chwilę przekonasz się, że nie ma nic trudnego w przenoszeniu bazy danych.

Aby móc dostać się do bazy danych, najlepiej skorzystać z aplikacji webowej phpMyAdmin. Wspominam o niej, ponieważ nie znam usługodawcy, który nie udostępniałby swoim klientom tej formy komunikacji z bazą danych. Dlatego można uznać ją za standard i być niemal w 100% pewnym, że jeśli zapytasz swojego usługodawcę o phpMyAdmina, odpowie, że jest do Twojej dyspozycji. Gdy masz już dostęp możesz przejść do kroku trzeciego.

Jak przenieść stronę na WordPress do OVH w 5 krokach

Logowanie odbywa się danymi ustalonymi specjalnie dla bazy danych, którą posiadasz i tę, w zależności od usługodawcy, bądź to tworzysz samodzielnie, bądź też, podobnie jak z FTP, otrzymujesz dane do utworzonej dla Ciebie w procesie tworzenia konta. Gdy nie masz pewności, zawsze możesz skontaktować się z działem wsparcia, który pomoże Ci w tej kwestii. Skoro masz już dostęp do phpMyAdmina, zaloguj się. Zwróć uwagę, że na pierwszym ekranie znajdziesz listę tabel Twojej bazy. To tam żyją Twoje wpisy. Znajdź na górze strony link: eksport i kliknij go. Z metod eksportu wybierz widok wszystkich opcji po czym kliknij link, który zaznaczy wszystkie tabele. Jeśli Twoja baza danych jest spora, możesz wybrać opcję skompresowania jej do pliku ZIP. Teraz pozostało tylko kliknąć przycisk: wykonaj. Plik zostanie pobrany na Twój komputer.

Analogicznie przechodząc do kroku czwartego, postępuj importując bazę. Zaloguj się więc do niej, wchodząc na stronę phpmyadmin.ovh.net lub z poziomu panelu klienta OVH, przechodząc do sekcji hostingu i tam po przejściu do zakładki: bazy danych kliknij ikonę koła zębatego. Ostatnia opcja otworzy w nowej zakładce phpMyAdmina i zapełni pola danymi do zalogowania się poza hasłem. Hasła niezmiennie są ważne, dlatego nie mogą wpisywać się automatycznie.

Po zalogowaniu się, na górze strony kliknij link importowania, po czym na stronie, która się pojawi, wybierz z dysku pobrany plik ze swoją bazą. Na dole strony znajdziesz ponownie przycisk: wykonaj. Kliknij go i poczekaj od kilku do kilkunastu minut. Gratuluję, właśnie udało Ci się przenieść bazę danych.

Jak przenieść stronę na WordPress do OVH w 5 krokach

Pozostał piąty krok, w którym ponownie skorzystasz z aplikacji klienta FTP oraz notatnika. Masz jeszcze na swoim dysku pliki strony, a więc poszukaj wśród nich pliku wp-config.php i otwórz go do edycji w notatniku. Jego zawartość może nie być do końca jasna, ale nie martw się. Interesuje nas tylko niewielka jego część znajdująca się u góry kodu. W osobnej zakładce przeglądarki wejdź do panelu klienta OVH, tam do sekcji hosting, a następnie do zakładki: bazy danych. Znajdziesz tam wszelkie informacje.

Jak przenieść stronę na WordPress do OVH w 5 krokach
 • Wpisz tutaj nazwę swojej bazy

  define( 'DB_NAME', ‚nazwa_bazy' );

 • tutaj nazwę użytkownika bazy

  define( 'DB_USER', ‚uzytkownik_bazy__login’ );

 • hasło do swojej nowej bazy

  define( 'DB_PASSWORD', 'haslo' );

 • wreszcie w tym polu wpisz nazwę hosta bazy danych / serwer

  define( 'DB_HOST', ‚host_bazy' );

Gotowe? Zapisz plik i prześlij go na FTP nadpisując plik wp-config.php tym ze swojego dysku, który zawiera nowe dane dostępowe do bazy.

Gratuluję. To wszystko. Twój WordPress został przeniesiony. Opis wyszedł obszerny, ale przekonasz się, że cały proces jest naprawdę prosty.

Autorem przewodnika jest Michał Skweres, Konsultant Customer Advocate, OVH