Jak przy pomocy Google zsynchronizować wszystkie hasła?

Na rynku znajduje się wiele płatnych i darmowych managerów haseł, jednak jeżeli ktoś nie ma ochoty na ich instalację, może skorzystać z funkcji oferowanych przez Google.

Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się używać jednego hasła na wszystkich stronach, do których loguje się użytkownik. Stosowanie takich samych kombinacji słów sprawia, że haker, który pozyska hasło z jednej z witryn, automatycznie będzie mieć dostęp również do innych. A ponieważ aktywny internauta ma czasem nawet kilkadziesiąt witryn, na jakie się loguje (np. Facebook, YouTube, fora internetowe, itp.), trudno byłoby mu zapamiętać wszystkie. Menadżery haseł jak 1Password czy Dashlane to wygodne pomoce, jednak co jakiś czas wymagają aktualizacji, a w dodatku potrafią mieć problemy z niektórymi adresami. Mogą również nieco spowalniać działanie przeglądarki. Google proponuje kompleksowe zarządzanie wszystkimi posiadanymi hasłami - oczywiście użytkownik musi wykazać się zaufaniem do tej firmy.

Funkcja Smart Lock dołączona została do systemu Android, a także przeglądarki Chrome. Pozwala zabezpieczać urządzenia przenośne, witryny oraz dostęp do aplikacji. Wszystkie hasła zapisywane są na koncie Google użytkownika, więc gdy wpisze on hasło do strony na smartfonie, a potem na komputerze otworzy tą samą stronę, korzystając z przeglądarki Chrome, hasło będzie już wpisane - oczywiście należy się wcześniej zalogować. Aby uruchomić Smart Lock na Androidzie, należy wejść w Ustawienia, a następnie w sekcji Osobiste wybrać Zabezpieczenia i ustawić Smart Lock na pozycję włączoną (Wł.). W sekcji haseł należy włączyć obie opcje, tak, jak pokazuje to poniższa grafika.

SmartLock na Androidzie

SmartLock na Androidzie

Inne rozwiązanie to po prostu logowanie się poprzez konto Google. Jest to możliwe wszędzie tam, gdzie widnieje logo Google+. W ten sposób można powiązać swoje konto z wybranymi stronami oraz aplikacjami. Wbudowane narzędzie pozwala na zarządzanie powiązaniami, dlatego też w każdej chwili można usunąć zbyteczne. Nie wszystkie strony i aplikacje umożliwiają obsługę G+, dlatego też kolejna ciekawa alternatywa to Zapisane hasła. Funkcja ta dostępna jest pod adresem passwords.google.com. Gromadzone sa tam hasła wpisywane przez użytkownika, który może kopiować je i wklejać do aplikacji, jakich będzie za ich pomocą używać.

Zarządzanie hasłami w Google

Zarządzanie hasłami w Google

Jeśli chodzi natomiast o samo wymyślanie haseł, przeglądarka Chrome posiada ich generator - o czym nie każdy wie. Jeżeli użytkownik próbuje stworzyć hasło na stronie internetowej, może zostać ono dla niego wygenerowane. W tym celu należy wpisać w okienku Omnibox chrome://flags i wybrać opcję włączenia Generatora Haseł. Następnie nacisnąć przycisk ponownego uruchomienia i gotowe.