Jak robić lepsze zdjęcia? Fotograficzne porady

Fotograf i autor książki "Complete Digital Photography" Ben Long przekazał nam kilka cennych wskazówek dla miłośników robienia zdjęć. Foto porady przydadzą się zwłaszcza amatorom, którzy w niedzielę i od święta zmieniają się w rodzinnych fotografów.


Przykład zastosowania trybu "slow sync". Zarówno postać, jak i tło są wyraźne i dobrze naświetlone.

Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Jeden z wielu sposobów kadrowania zdjęcia portretowego. W kadrze niekoniecznie musi znajdować się cała twarz fotografowanej osoby.

To nieuniknione: podczas wakacji i u cioci na imieninach ktoś powinien zrobić zdjęcia. Jeśli macie aparat fotograficzny, poniższe wskazówki z pewnością Wam się przydadza.

Zabawa z kompozycją

Kiedy chcecie zrobić zdjęcia całej rodziny, spróbujcie znaleźć jakąś ciekawą i naturalną kompozycję. Każdy pomysł będzie lepszy niż ustawienie wszystkich pod ścianą. Dobrą metodą jest wymieszanie osób stojących i siedzących. Nie zawsze trzeba też ustawiać wszystkich na jednym planie. Perspektywa to świetne pole do popisu!

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 11.09.2021]
  • Tak wygląda najpotężniejsza rakieta NASA [Zobacz zdjęcia]
  • Recenzja: Sony Alpha A6000

Zdjęcia portretowe z większej odległości

Dość ciekawe są zdjęcia portretowe i zdjęcia małych grup osób. Wykonując je, warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym stoicie. Lepsze wyniki uzyskacie, stojąc dalej od swojego obiektu - korzystając z zoomu. Nie polecamy fotografowania z bliskiej odległości.

W pomieszczeniach: lampa błyskowa

Będziecie robić wiele zdjęć wewnątrz domu, więc uważajcie na okna! Robiąc komuś zdjęcie na tle okna w samo południe, łatwo można wyeksponować słońce i jasne framugi. Nie musimy dodawać, że Wasz obiekt pozostanie w cieniu i wcale nie będzie go widać?

Można temu zaradzić na kilka sposobów. Najłatwiej jest włączyć lampę błyskową (fill flash) aparatu. Można też użyć kompensacji ekspozycji, by zwiększyć jasność zdjęcia. Tło może stać się wtedy całkiem białe, ale obiekt fotografii będzie widoczny.

Technika "slow sync" - dłuższy czas naświetlania

Gdy będziecie chcieli zrobić zdjęcia na mocno oświetlonym tle drzew lub budynków, lepiej wyłączcie tryb auto. Zwłaszcza, gdy jest ciemno, warto skorzystać z trybu lampy błyskowej "slow sync", który zwany jest też: night shooting i night flash mode.

Lampa błyskowa w trybie "slow sync" najpierw naświetli obiekty fotografii. Później, by tło było wyraźnie, aparat przez kilka sekund naświetlać będzie resztę zdjęcia. By postacie nie były rozmyte, powiedzcie wszystkim, by nie ruszali się, aż skończycie. W takich zdjęciach przyda się statyw!

Fotografie dzieci z ich punktu widzenia

By robić dobre zdjęcia dzieci, trzeba się trochę poświęcić. Warto przyklęknąć i fotografować na poziomie ich wzroku. Najlepsze fotografie dzieci są naturalne - to chwile zabawy i spontaniczny uśmiech.

Dzieciaki bardzo lubią się ruszać. To dobrze! Można dzięki temu pobawić się naświetlaniem. Dość ciekawe są np. eksperymenty z zamrożeniem i rozmyciem obrazu (związane z opisywaną funkcją "slow sync").

Aparaty nie lubią mroźnej pogody

Lubicie robić zdjecia śnieżnych krajobrazów? W tę zimę będzie jeszcze sporo okazji. Wybierając się w zimowy spacer, dobrze jest uważać na aparat. Kiedy aparat bardzo się schłodzi, a Wy położycie go w ciepłym mieszkaniu, pod wpływem kondensacji obiektyw łatwo może zaparować.

Nie jest to trwałe uszkodzenie, a jednak może przeszkodzić w zabawie. W celu uniknięcia kondensacji, bierzcie z sobą torbę z zamkiem błyskawicznym, do którego włożycie aparat na jakieś 20 minut przed wejściem do domu. Torba naprawdę się przydaje. Niskie temperatury skracają żywotność baterii.