Jak robić zdjęcia na Allegro? Poradnik dla sprzedawców


Przygotowujemy miejsce

Gdy mam już wstępnie skonfigurowany aparat, przyszedł czas na ustawienie tła. Najprościej i najtaniej jest ułożyć biały, gruby papier (brystol, odwrotna strona plakatu itp.) na krześle, a krzesło na stole. Papier musi leżeć na siedzeniu krzesła i spływać łagodnym łukiem na stół. Ułóż papier tak, aby uniknąć ostrych załamań. Możesz obciążyć lub przykleić papier do krzesła, by się z niego nie zsuwał. Rozmiar tła musisz dopasować do wielkości przedmiotów, które chcesz fotografować.

Rozwiązanie z papierem jest jednak bardzo prowizoryczne i niepraktyczne przy wykonywaniu większej ilości zdjęć. Mój znajomy, jako właściciel sklepu, potrzebuje nowych fotografii bardzo często i wolał mieć jakieś trwałe rozwiązanie.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 11.09.2021]

Spośród kilku możliwości wybraliśmy zakup tzw. namiotu bezcieniowego i jasnych żarówek na stojakach. Alternatywą był stolik bezcieniowy i lampy z dyfuzorami, jednak jest to o wiele droższe rozwiązanie. Namiot bezcieniowy to składany sześcian o ścianach z białego, półprzezroczystego materiału. Na zewnątrz namiotu, blisko jego boków (czasem także z góry) ustawia się źródła światła.

Jak robić zdjęcia na Allegro? Poradnik dla sprzedawców
Materiał rozprasza światło dochodzące z zewnątrz i przedmiot umieszczony wewnątrz namiotu jest równomiernie oświetlony. Jedna ze ścian ma otwór. Właśnie przez niego wkładamy nasz produkt i robimy zdjęcie. Namioty bezcieniowe są różnych rozmiarów o boku od 60 do 150 cm. Namiot o boku 80 cm, który poleciłem znajomemu kosztował 85 PLN. Im większy namiot, tym więcej światła trzeba, by go dobrze oświetlić. Pamiętaj, że zwiększa to koszty i wymaga więcej miejsca. W zestawie z namiotem powinieneś otrzymać także tła - białe oraz kilka kolorowych.

Namioty bezcieniowe można kupić w sklepach z akcesoriami fotograficznymi. Bez problemu znajdziemy je także na Allegro.

Oświetlamy

Jeśli za tło służy ci papier wygięty w łuk, musisz zadbać o kilka źródeł światła. Musisz je umieścić koniecznie z obu stron produktu oraz ewentualnie z góry. Nie stawiaj lamp zbyt blisko swojego stanowiska, aby zminimalizować cienie wokół produktu. Możesz spróbować przesłonić lampę gazą złożoną w kilka warstw dla rozproszenia ostrego światła. Pamiętaj, że niektóre tańsze lampy mocno nagrzewają się podczas dłuższej pracy. Prawdopodobnie nie uda ci się całkowicie wyeliminować cieni. Nie martw się tym. Będziesz mógł to zrobić później podczas obróbki graficznej na komputerze.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup namiotu bezcieniowego, to polecam także dokupienie do niego odpowiedniego oświetlenia. Dla znajomego wybrałem jedno z prostszych i tańszych rozwiązań. Kupiliśmy dwa stojaki teleskopowe, wysuwane do 230 cm (cena 42 PLN za sztukę). Na szczycie każdego umocowaliśmy oprawę na dwie żarówki (każda oprawa 39 PLN). Do tego cztery żarówki dające białe światło, każda o mocy znamionowej 125 Watt, odpowiedniki żarówek 600 Watt. Cena jednej to 54 PLN. W sumie cały zestaw oświetlenia kosztował nas 378 PLN.

Cały sprzęt oświetleniowy można kupić w sklepach reklamujących się na Allegro, w dziale fotografia/akcesoria fotograficzne/wyposażenie studia lub w stacjonarnych sklepach z akcesoriami fotograficznymi.