Jak robić zdjęcia na Allegro? Poradnik dla sprzedawców


Fotografujemy

Lepiej zrobić więcej zdjęć niż mniej - polecam kierowanie się tą zasadą. Warto popróbować z różnymi ustawieniami aparatu i oświetlenia, żeby wybrać te, które najbardziej ci odpowiadają. Nie bój się eksperymentować. Złe fotografie można szybko skasować.

Pamiętaj, że fotografowany przedmiot jest głównym bohaterem twojego zdjęcia i musi być zaprezentowany w jak najbardziej korzystny sposób. Wykonuj zarówno zdjęcia całego produktu, jak i jego istotnych detali. Jeśli nie masz pomysłu jak powinno wyglądać twoje zdjęcie, to poszukaj inspiracji w Internecie. W profesjonalnych sklepach internetowych na pewno znajdziesz wiele zdjęć, które przykują twoją uwagę. Możesz spróbować je naśladować.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 11.09.2021]

Nie zapomnij także o przejrzystym katalogowaniu zdjęć na komputerze. W przypadku wykonywania wielu zdjęć różnych produktów łatwo o chaos. Stwórz foldery dla każdej kategorii produktów, a następnie w każdym katalogu zrób dwa podkatalogi: "surowe" i "poprawione". Dzięki temu nie pogubisz się i szybciej wykonasz całą pracę.

Poprawiamy

Jak robić zdjęcia na Allegro? Poradnik dla sprzedawców
Tło, które wydawało ci się idealnie białe na ekranie aparatu, często takie nie jest. Widać to dokładnie na monitorze komputera. Kolor produktu także może odbiegać od rzeczywistego. W takiej sytuacji należy zdjęcie poprawić. Proponuję skorzystać z programu Picasa, który można ściągnąć ze strony picasa.google.com . Jest to darmowy i wyjątkowo prosty w obsłudze pogram graficzny. Dodatkowo posiada funkcje, które idealnie pasują do naszych celów. Dla przygotowania tego poradnika korzystałem z programu w wersji 3.6.

Instalacja programu jest prosta i zazwyczaj przebiega bez większych problemów. Zaraz po zainstalowaniu Picasa automatycznie wyszukuje zdjęcia na naszym dysku i układa je sobie w albumy. Jeśli wśród albumów nie możesz znaleźć swojego folderu ze zdjęciami produktów z butami to wybierz polecenie Plik | Dodaj folder do programu Picasa.

Otwiera się okno, szukamy naszego katalogu, otwieramy go, zaznaczamy wszystkie zdjęcia (kliknij na pierwsze, potem wciśnij klawisz [Shift] i kliknij ostatnie) i je otwieramy. Miniaturki wszystkich zdjęć pokażą się po prawej stronie. Podwójne kliknięcie na którekolwiek otwiera je w dużych rozmiarach i umożliwia nam jego edycję. Jeśli chcesz wrócić do widoku wszystkich miniaturek, wybierz polecenie Wróć do biblioteki.

Jak robić zdjęcia na Allegro? Poradnik dla sprzedawców
Po otwarciu zdjęcia w programie Picasa, musimy ocenić, czy tło jest wystarczająco białe, a kolory produktu takie jak w rzeczywistości. Jeśli tak, wystarczy jedynie zmniejszyć zdjęcie do wymiarów potrzebnych w Internecie (zazwyczaj 800 lub 640 pikseli). Do zmniejszania służy narzędzie Eksport. Po kliknięciu na ikonę Eksport otwiera się okienko, w którym ustalisz pożądaną wielkość zdjęcia, jego jakość (wystarczy normalna lub minimum) i miejsce, gdzie pomniejszone zdjęcie zostanie zapisane. Wymiar 800 pikseli i jakość normalna dadzą plik wielkości ok. 60 kB, a zdjęcie o jakości minimum - ok. 30 kB.

Jeśli tło twojego zdjęcia nie jest zupełnie białe, musisz przystąpić do jego edycji. Na początku skorzystaj z narzędzia Automatyczny kontrast z zakładki Korekcje podstawowe. Jeśli to nie wystarczy i tło nadal nie jest idealnie białe, otwórz zakładkę Dostrajanie i kliknij na ikonkę, nad którą jest napis Pipeta koloru achromatycznego. Gdy kursor zmieni się na obrazek pipety kliknij nim na tło. Teraz tło powinno już być poprawne.

Jak robić zdjęcia na Allegro? Poradnik dla sprzedawców
Teraz czas na sam produkt. Jeśli na zdjęciu jest zbyt ciemny rozjaśnij go narzędziem Wypełnienie światłem z zakładki Dostrajanie. Jeśli natomiast wydaje ci się za jasny, użyj narzędzia Cienie też z zakładki Dostrajanie. W zależności od oświetlenia i ustawień aparatu może się też zdarzyć, że kolory produktu są zbyt intensywne. Użyj wtedy narzędzia Nasycenie z zakładki Efekty. Ewentualnie możesz także trochę wyostrzyć zdjęcie za pomocą polecenia Wyostrz z zakładki Efekty. I to wszystko. Po korekcji zapisz gotowe zdjęcie przy pomocy narzędzia Eksport.

UWAGA! Narzędzie Pipeta koloru achromatycznego nie jest dostępne w starszych wersjach Picasa. Jeśli posiadasz wcześniejsze wydanie programu, możesz zamiast niego użyć funkcji Najjaśniejsze miejsca z zakładki Dostrajanie.