Jak robić zdjęcia na Allegro? Poradnik dla sprzedawców

Przedstawiamy zestaw praktycznych porad, które podpowiedzą Ci jak w łatwy sposób robić świetnej jakości zdjęcia na allegro oraz inne serwisy aukcyjne. Jeśli zdarza Ci się sprzedawać w Internecie lub jesteś właścicielem małego sklepu internetowego, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.


Wykonanie dobrego zdjęcia produktu przeznaczonego do sprzedaży w Internecie jest proste i każdy samodzielnie może to zrobić. Czytając ten poradnik przekonasz się, że nie trzeba być zawodowym fotografem i posiadać bardzo drogiego sprzętu, żeby wykonać profesjonalnie wyglądające zdjęcie. Ten artykuł przeznaczony jest dla właścicieli małych sklepów internetowych oraz użytkowników portali aukcyjnych, którzy własnym sumptem chcą wizualnie uatrakcyjnić swoją ofertę.

Niniejszy poradnik napisałem na podstawie własnego doświadczenia. Znajomy prowadzi sklep internetowy. Narzeka, że dostawcy towaru często nie przesyłają zdjęć swoich produktów. Ze względu na ograniczony budżet nie chciał korzystać z pomocy firm świadczących usługi w zakresie obróbki zdjęć i dostosowywania ich do wymogów sklepu internetowego. Znając moje zamiłowanie do fotografii poprosił mnie o radę.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 25.07.2021]

Pomogłem mu kupić cały niezbędny sprzęt i nauczyłem obsługę jego sklepu, jak samodzielnie wykonywać poprawne zdjęcia tego typu. Szkolenie zajęło mi nieco ponad godzinę. Cały sprzęt (aparat, oświetlenie i tzw. namiot bezcieniowy) kosztował mniej niż 1000 PLN. Jednak w razie potrzeby tę kwotę można jeszcze zmniejszyć.

Zaczynamy

Zdjęcie oferowanego produktu powinno koncentrować uwagę patrzącego na samym produkcie, a nie na niepotrzebnych elementach tła, które rozpraszają uwagę. Dlatego towary sprzedawane w Internecie najlepiej pokazywać na neutralnym tle. Przeważnie jest ono w kolorze białym. Ponadto, prezentowany produkt powinien być równo oświetlony ze wszystkich stron, aby nie rzucał cienia, który pogarsza jego widoczność.

Do robienia takich zdjęć potrzebnych nam będzie kilka rzeczy. Po pierwsze, aparat. Może to być tani kompakt. Po drugie, odpowiednio przygotowane miejsce, w którym będziemy ustawiać fotografowane przedmioty. Można je zrobić samemu lub kupić. Po trzecie, odpowiednie oświetlenie. Na koniec przyda nam się też prosty, darmowy program komputerowy do korygowania zdjęć. A teraz o wszystkim po kolei.

Wybieramy aparat

Jak robić zdjęcia na Allegro? Poradnik dla sprzedawców
Do robienia zdjęć produktów możesz posłużyć się praktycznie każdym aparatem cyfrowym. Jeśli ma on funkcję ręcznego ustawiania balansu bieli [WB], to świetnie. Ręczne ustawienie balansu bieli znacząco poprawia odwzorowanie kolorów. Jeśli aparat nie ma takiej funkcji, będziesz musiał zdać się na automat. To, czy białe tło rzeczywiście wyjdzie białe, sprawdzisz ostatecznie dopiero na monitorze komputera, gdyż ekrany LCD wbudowane w aparaty nie zawsze precyzyjnie oddają rzeczywiste barwy. Jeśli tło nie będzie idealne, nie przejmuj się. Poprawisz to szybko używając darmowego programu graficznego.

W zależności od modelu aparatu, który posiadasz i stopnia jego zaawansowania część parametrów zdjęcia będziesz mógł ustawić samodzielnie. Jeśli jednak posiadasz prostą cyfrówkę bądź uważasz, że brak ci umiejętności, możesz posługiwać się ustawieniami automatycznymi. Kontrola manualna daje większe możliwości, jednak w tym przypadku nie jest ona niezbędna.

W rynkowej ofercie znajduje się obecnie sporo aparatów cyfrowych, których cena nie przekracza 300 PLN. Są to najprostsze modele, które w zupełności wystarczą ci do fotografowania swoich produktów.

W przypadku manualnych ustawień polecam nastawienie w aparacie niskich czułości, ISO 100 lub ISO 200. Znacząco poprawi to jakość zdjęcia. Zwróć także uwagę na szybkość migawki. W przypadku zdjęć robionych "z ręki" bezpieczne ustawienia to 1/40 - 1/60 sekundy. Wolna migawka to większa ilość światła docierająca do matrycy, ale też większe ryzyko nieostrości. Polecam także nie przesadzać z korzystaniem z zoomu. Lepiej podejść z aparatem nieco bliżej fotografowanego obiektu. Jeśli jednak z jakichś powodów jesteś zmuszony skorzystać z zoomu, to najwyżej do połowy jego możliwości. Wówczas migawka nie powinna być wolniejsza niż 1/100 sekundy.

Zdjęcia można robić "z ręki", ale najlepiej zamocować aparat na statywie i robić zdjęcia korzystając z samowyzwalacza. Mamy wtedy gwarancję, że wyjdą nieporuszone i ostre, nawet przy kiepskim świetle i długim czasie naświetlania. Do pracy z aparatem kompaktowym wystarczy statyw trójnożny z niższej półki o wysokości maksymalnej około 130 centymetrów. Cena takich statywów waha się w okolicach 100 PLN.