Jak skasować plik, by nikt nie mógł go odczytać

Przetestowaliśmy 9 komercyjnych i bezpłatnych programów do bezpowrotnego kasowania danych. Sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszy.


Wyniki globalnej ankiety przeprowadzonej przez Kroll Ontrack pokazują że aż 40 procent firm oddaje stare komputery z zapisanymi na nich danymi innym firmom lub osobom prywatnym, a 22 procent w ogóle nie wie co dzieje się ze sprzętem po zakończeniu jego eksploatacji. Tylko połowa respondentów badanych firm zadeklarowała, że kasuje dokumenty cyfrowe z nieużywanych nośników, ale 75% z nich nie robi tego w sposób bezpieczny. Poufne dane zapisane na dyskach trafiają więc do niepowołanych osób za sprawą wyprzedaży sprzętu poleasingowego, giełd komputerowych i aukcji internetowych.

Dzieje się tak dlatego, że zwykłe skasowanie pliku, a nawet sformatowanie partycji nie usuwa danych zapisanych na nośniku. Wystarczy program do odzyskiwania danych, aby niewielkim lub zerowym nakładem środków przywrócić je i pozyskać w ten sposób przechowywane na dysku informacje. Problem nie dotyczy wyłącznie firm. Świadomość prywatnych użytkowników w tym zakresie jest często jeszcze niższa. A przecież i oni posiadają na swoich dyskach wartościowe i poufne dane - dokumenty, umowy, pocztę e-mail, numery kart kredytowych czy hasła do banków.

Polecamy:

Zobacz także:

Do pobrania:

W wersji PC Edition Blancco umożliwia oczyszczenie do czterech dysków twardych jednocześnie. W wersji Server dysków tych może być aż 16

Client Configurator, jeden z komponentów oprogramowania Ontrack Eraser, umożliwia przygotowanie obrazu aplikacji do dystrybucji na płycie CD lub przez sieć komputerową.

Jest kilka powszechnie stosowanych metod bezpowrotnego usuwania danych z nośników pamięci. Niektóre wymagają drogiego sprzętu ale inne mogą być stosowane w domowym zaciszu. Sprawdziliśmy, jak sprawdzają się metody programowe polegające na wielokrotnym nadpisaniu każdego obszaru nośnika w taki sposób, aby nie udało się odzyskać zapisanych na nim danych.

Do testu wybraliśmy dziewięć aplikacji. Należą one do różnych grup produktów i przeznaczone są do różnych zastosowań. Dla firm i organizacji dedykowane są narzędzia Ontrack Eraser, Blancco PC Edition oraz Mediaeraser firmy Mediarecovery. Sprawdzą się one w profesjonalnych zastosowaniach. Osobną grupę stanowią aplikację dla domu - iolo DriveScrubber, O&O SafeEraser, DriveCleanser z pakietu Acronis True Home Image 2011 oraz darmowy DBAN. Z bezpłatnych rozwiązań pod lupę wzięliśmy również Erasera oraz File Shreddera.

Blancco PC Edition

Firma Blancco to dostawca narzędzi do kasowania danych z nośników cyfrowych na potrzeby ochrony informacji oraz regeneracji sprzętu elektronicznego. Blancco PC Edition umożliwia jednoczesne kasowanie do czterech dysków twardych ATA, IDE, SCSI, SATA, FireWire lub USB. Program usuwa dane z obszarów zablokowanych i ukrytych HPA/DCO, a także sektorów remapowanych. Dodatkowe funkcje to wbudowany moduł diagnostyki dysku, edytor dyskowy (w trybie podglądu) oraz opcjonalny moduł wykrywania numerów seryjnych systemu Windows i pakietu Office.

W programie zaimplementowano aż 19 wersji różnych algorytmów nadpisywania danych. Posiada on aprobaty i certyfikaty m.in. CESG, NSTL, TUV, Departamentu Obrony USA oraz NATO i gwarantuje skuteczność niszczenia danych i raportowania zgodnie z normami FISMA, HIPAA, SOX, FACT ACT i GLBA.

Produkt licencjonowany jest na liczbę kasowań. Cena jednostkowa za 1 licencję Blancco PC Edition wynosi 129 zł netto i umożliwia wykonanie pojedynczego kasowania do 4 dysków twardych zainstalowanych w komputerze.

Ontrack Eraser

Ontrack Eraser składa się z trzech komponentów: klienta usługi, narzędzia konfiguracji klienta oraz modułu serwerowego OENS (Ontrack Eraser Network Server). Klient usługi dla Windows umożliwia bezpowrotne kasowanie danych wyłącznie z zewnętrznych nośników oraz kart pamięci podłączonych przez USB lub Firewire. W przypadku usuwania danych z dysków twardych komputera posłużyć się trzeba minidystrybucją Linuksa z dedykowanym klientem Ontrack Eraser’a.

Aplikacja ma wbudowane dziewięć algorytmów nadpisywania, w tym zaprojektowany przez specjalistów firmy algorytm KrollOntrack Algorithm. Do każdego bloku wpisywana jest sekwencja z numerem kasowanego bloku, informacją o użytym oprogramowaniu (czyli Ontrack Eraser), natomiast pozostała przestrzeń jest wypełniona wzorcem 0x3F. Ontrack Eraser potrafi odblokowywać chronione obszary dysku HPA/DCO, a skuteczność kasowania danych potwierdzono w testach w laboratoriach CESG.