Jak składać reklamację? Poradnik dla kupujących

Kupiłeś sprzęt elektroniczny, który okazał się wadliwy lub niezgodny z umową? Zobacz jak możesz dochodzić swoich praw - podpowiadamy, kiedy korzystać z gwarancji a kiedy reklamować niezgodność towaru z umową.


Nieubłaganie nadchodzi okres świątecznej gorączki zakupowej (niektóre firmy próbują przekonać nas, że już się zaczął) i wielu z nas stanie przed dylematem, co i komu kupić w prezencie gwiazdkowym. Społeczeństwo się bogaci, toteż częściej jesteśmy skłonni kupować produkty droższe. Im więcej płacimy za towar, tym wyższe mamy wobec niego wymagania. Od nowego odtwarzacza multimedialnego, notebooka czy cyfrowego aparatu fotograficznego oczekujemy m.in. niezawodności.

Niestety nie zawsze jest tak w istocie. Co zrobić, jeśli kupiony produkt szybko ulegnie awarii lub zamiast zamówionego otrzymamy inny?

Zobacz również:

  • Samsung S20 Plus to bomba z opóźnionym zapłonem? Uważaj na swój ekran!

Dwie metody reklamacji

Konsumenci mogą dochodzić swoich praw w oparciu o dwie formy reklamacji: gwarancję i niezgodność towaru z umową.

Z niezgodnością towaru mamy do czynienia wtedy, gdy dostarczono nam produkt wadliwy lub niezgodny z opisem, produkt nieprzydatny do celu, w którym jest zwykle używany czy też niezgodny z zapewnieniami sprzedawcy lub producenta w reklamie lub na etykiecie.

Na podstawie przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej można domagać się od sprzedawcy bezpłatnej naprawy produktu albo wymiany na nowy, wolny od wad, w okresie 2 lat od dnia jego dostawy.

Jeżeli kupiony produkt przestał działać wkrótce po nabyciu, możemy zgłosić zarówno jego niezgodność z umową jak też domagać się jego naprawy w oparciu o wystawioną gwarancję producenta. W wypadku roszczeń związanych z niezgodnością z umową ich adresatem jest sprzedawca, jeśli zaś chcemy skorzystać z gwarancji, powinniśmy skierować się do autoryzowanego serwisu. Termin naprawy sprzętu jest określony przez gwaranta (może nim być producent, importer lub sprzedawca).

Warto przy tym pamiętać, że w Polsce wadliwość produktu należy zgłosić w ciągu 2 miesięcy od zauważenia usterki. Jeżeli niezgodność towaru z umową ujawniła się w ciągu 6 miesięcy od jego zakupu, przyjmuje się, że istniała ona od samego początku.

Po upływie tego okresu klient może być poproszony o wykazanie wadliwości produktu (do reklamacji trzeba wówczas dołączyć zdjęcia bądź opinię rzeczoznawcy).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: