Jak skonfigurować Windows Media Center do własnych wymagań

Windows Media Center to doskonałe narzędzie do sterowania domowymi multimediami. Program jednak trudno dopasować do własnych wymagań. Konfiguracja WMC wymaga stosowania różnych sztuczek i znajomości tekstowych przełączników


Windows Media Center to program do zarządzania multimediami na komputerze, centrum domowej rozrywki. Obsługuje on bibliotekę plików, odtwarza telewizję, pozwala słuchać muzyki i nagrywać programy. Umożliwia również sterowanie domowym sprzętem audio-wideo. WMC można obsługiwać za pomocą pilota podczerwieni, jak tradycyjny telewizor.

Windows Media Center nie jest łatwy w konfiguracji. Nie oferuje wielu opcji umożliwiających zmianę jego wyglądu czy zachowania. Ma jednak ukrytych kilka parametrów, które pozwalają dopasować go do własnych potrzeb. Przełączniki użyte podczas uruchamiania definiują tryb wyświetlania i włączają niektóre funkcje, za ich pomocą można określić domyślne ekran startowy WMC. Opcje dostępne w ustawieniach pozwalają na przykład ograniczyć wykorzystanie łącza internetowego w określonych godzinach.

Jak skonfigurować Windows Media Center do własnych wymagań

Sposób uruchamiania WMC określa się za pomocą przełączników dodanych do pliku wykonywalnego

1. Parametry trybu wyświetlania

Aby dodać parametry do WMC, rozwiń menu startowe, kliknij prawym przyciskiem pozycję Windows Media Center i wybierz polecenie Właściwości. Przejdź na kartę Skrót. W polu Element docelowy wyświetlona jest komenda %windir%\ehome\ehshell.exe uruchamiająca program. Do trzeba dopisać parametry. Używane przełączniki oddzielone są spacją i poprzedzone znakiem ukośnika /. Przykładowe polecenie może wyglądać tak: %windir%\ehome\ehshell.exe /widescreen. Przełączniki można łączyć umieszczając kilka, jeden po drugim. Każdy z nich musi być oddzielony znakiem spacji i ukośnikiem /. Oto lista przełączników, które mogą ci się przydać:

/widescreen - uruchamia WMC w trybie szerokoekranowym

/mcesuperbar://tv?live=true - uruchamia WMC z aktywnym modułem telewizji

/nostartupanimation - uruchamia WMC bez animacji początkowej

/mediamode - uruchamia WMC w trybie pełnoekranowym, bez kontrolek okna

/playallmusic - odtwarza całą muzykę

/playfavmusic - odtwarza ulubione utwory muzyczne

/playslideshow - uruchamia pokaz slajdów

/playfavslideshow - uruchamia pokaz ulubionych

/screensaver - uruchamia WMC w trybie wygaszacza ekranu

2. Wybór domyślnego ekranu startowego

WMC po uruchomieniu może wyświetlać domyślnie różne ekrany. Fani telewizji chcą mieć od razu dostęp do odtwarzacza programów TV, inni użytkownicy wolą bezpośredni dostęp do kanałów radiowych albo do przewodnika po programach. Moduł startowy WMP definiuje się za pomocą przełącznika /homepage. Ten parametr ma swoje opcje dodatkowe. Jego również umieszcza się w polu startowym pliku wykonywalnego. Dopisuje się go na końcu linii.

/homepage:VideoFullscreen.xml /PushStartPage:True - telewizja

/homepage:VideoGuide.xml /PushStartPage:True - przewodnik po programach

/homepage:RecordedTV.BrowsePage.xml /PushStartPage:True - nagrane audycje telewizyjne

/homepage:VideoToBeRecorded.xml /PushStartPage:True - zaprogramowane nagrania

/homepage:Radio.BrowsePage.xml /PushStartPage:True - radio

/homepage:Radio.xml - radio

/homepage:MusicBrowsePage.xml /PushStartPage:True - biblioteka muzyki

Jak skonfigurować Windows Media Center do własnych wymagań

WMC – definicja opcji pobierania danych z Internetu

3. Dostosowanie czasu pobierania danych

W zależności od konfiguracji Windows Media Center łączy się co jakiś czas z Internetem i pobiera z niego różne informacje. Może to powodować niepotrzebne obciążenie łącza albo zużywać limit danych. WMC można jednak skonfigurować tak, by pobierał dane, gdy łącze jest najmniej obciążone, na przykład w nocy. Aby to zrobić rozwiń menu startowe i kliknij Windows Media Center. Za pomocą pilota TV, kursora myszy (klikając na strzałkę u dołu ekranu) bądź kółka przewiń listę głównych grup WMC w dół i wybierz Zadania. Kliknij lub wybierz pilotem polecenie Ustawienia. Wskaż opcję Ogólne u góry listy, a następnie Opcje pobierania automatycznego. Usuwając zaznaczenie z Pobierz grafiki albumów dla dysków CD, informacje o… ograniczysz pobieranie danych jedynie do aktualizacji programu. Pobieranie danych wyłączysz całkowicie usuwając zaznaczenie z opcji Między następującymi godzinami automatycznie pobierz…. Jeżeli jednak pozostawisz włączone ściąganie danych, za pomocą pól Czas rozpoczęcia i Czas zatrzymania określ godziny i minuty, pomiędzy którymi program może łączyć się z Internetem. Jeżeli chcesz ściągnąć informacje natychmiast kliknij Pobierz teraz. Zapisz zmiany używając polecenia Zapisz. Do ekranu głównego WMC cofniesz się klikając strzałkę w lewym, górnym rogu okna.