Jak sprawdzić IP komputera i jego lokalizację? Jak sprawdzić IP routera?

IP to skrót od angielskich słów Internet Protocol. Jest to protokół komunikacyjny, zwany czasem "dowodem osobistym" komputera. Protokół ten zawiera zbiór reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności i wymiany danych. Jak sprawdzić adres IP oraz lokalizację komputera, do którego należy?


Jak znaleźć IP komputera?

IP komputera z systemem Windows można bez problemu sprawdzić dzięki wbudowanym funkcjom. W XP wejdź w menu START i wpisz cmd, a w okienku konsoli polecenie ipconfig. To samo polecenie dotyczy systemów Vista i Windows 7 oraz 8/8.1, jednak można wpisać cmd bezpośrednio w polu wyszukiwania, które pojawi się tuż po kliknięciu przycisku Windows. Jeśli konieczne jest uruchomienie konsoli tekstowej z uprawnieniami administratora, zaloguj się w systemie na koncie administratora. Adres IP komputera wyświetlany jest wraz z informacją o masce podsieci oraz bramie domyślnej.

IPConfig

IPConfig

A jak sprawdzić IP za pomocą sieci? Istnieje mnóstwo stron - zarówno po polsku, jak i w innych językach - które to umożliwiają. Na przykład strona o wiele mówiącej nazwie What Is My IP? Ten sposób jak sprawdzić IP komputera nie wymaga wpisywania żadnych komend, itp. Po prostu wystarczy wejść na stronę i gotowe.

What Is My IP

What Is My IP

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe lipiec 2018

Do 1000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 2000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 3000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 4000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artykule: Komputer do gier. 5 konfiguracji od 3000 do 8000 zł

Sprawdzanie IP jest możliwe również dzięki specjalistycznym aplikacjom. IPNetInfo, HazteK TrueIP czy NetSetMan to tylko przykłądowe z wielu narzędzi tego typu. Pozwolą one nie tylko na odpowiedź na pytanie jaki jest mój adres IP, ale również dostarczą innych informacji na temat komputerów podłączonych do sieci.

NetSetMan

NetSetMan