Jak sprawdzić IP komputera i jego lokalizację? Jak sprawdzić IP routera?

IP to skrót od angielskich słów Internet Protocol. Jest to protokół komunikacyjny, zwany czasem "dowodem osobistym" komputera. Protokół ten zawiera zbiór reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności i wymiany danych. Jak sprawdzić adres IP oraz lokalizację komputera, do którego należy?

Jak znaleźć IP komputera?

IP komputera z systemem Windows można bez problemu sprawdzić dzięki wbudowanym funkcjom. W XP wejdź w menu START i wpisz cmd, a w okienku konsoli polecenie ipconfig. To samo polecenie dotyczy systemów Vista i Windows 7 oraz 8/8.1, jednak można wpisać cmd bezpośrednio w polu wyszukiwania, które pojawi się tuż po kliknięciu przycisku Windows. Jeśli konieczne jest uruchomienie konsoli tekstowej z uprawnieniami administratora, zaloguj się w systemie na koncie administratora. Adres IP komputera wyświetlany jest wraz z informacją o masce podsieci oraz bramie domyślnej.

IPConfig

IPConfig

A jak sprawdzić IP za pomocą sieci? Istnieje mnóstwo stron - zarówno po polsku, jak i w innych językach - które to umożliwiają. Na przykład strona o wiele mówiącej nazwie What Is My IP? Ten sposób jak sprawdzić IP komputera nie wymaga wpisywania żadnych komend, itp. Po prostu wystarczy wejść na stronę i gotowe.

What Is My IP

What Is My IP

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe kwiecień 2017

Do 1000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 2000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 3000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 4000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artukule: Ranking komputerów stacjonarnych – kwiecień 2017

Sprawdzanie IP jest możliwe również dzięki specjalistycznym aplikacjom. IPNetInfo, HazteK TrueIP czy NetSetMan to tylko przykłądowe z wielu narzędzi tego typu. Pozwolą one nie tylko na odpowiedź na pytanie jaki jest mój adres IP, ale również dostarczą innych informacji na temat komputerów podłączonych do sieci.

NetSetMan

NetSetMan


Zobacz również